BRATISLAVA. Otvorené otázky, týkajúce sa emisných kvót, pôsobenia ministerstva vnútra či sociálnej oblasti, majú byť hlavnou témou opozičného stretnutia. Okrúhly stôl chce koncom augusta iniciovať Strana maďarskej koalície (SMK). Jej šéf Pál Csáky sa domnieva, že zástupcovia týchto politických subjektov by si na ňom mali určiť stratégiu na druhý polrok.
"Som presvedčený, že opozícia má aj na základe spomenutých tém prejsť do ofenzívy," poznamenal pre TASR. Pre SMK nie je v súvislosti s rezortom vnútra okrem postupu polície pred Prezidentským palácom počas návštevy čínskej hlavy štátu uzatvorený ani prípad Hedvigy Malinovej či zásah na futbalovom zápase v Dunajskej Strede.
Na stretnutí chce SMK predložiť kolegom tiež návrh podania na Ústavný súd SR súvisiaci s novelou zákona o štátnom jazyku. Csáky potvrdil, že v tomto smere oslovia aj KDH napriek tomu, že dnes avizovali, že ho nepodporia. "Hoci sme presvedčení, že zákon je zlý, podľa nás nie je v rozpore s ústavou," vysvetlil predseda mediálneho výboru parlamentu Pavol Abrhan. Líder SMK tomu vyhláseniu nerozumie, keďže kresťanskí demokrati podanie ešte nevideli. "Keď chcú takto pokračovať, tak ja zase nevidím dôvod podporiť kandidáta KDH na podpredsedu Európskej ľudovej strany," vyhlásil. Strana na tento post navrhuje Jána Figeľa. V prípade SDKÚ-DS si Csáky myslí, že ide o rozumnejších politikov.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš pre TASR uviedol, že ich strana o tom, či návrh podporí, alebo nie, ešte nerokovala, keďže sa na nich SMK zatiaľ neobrátila. "Nepoznáme návrh SMK, kde vidia úskalia ústavnosti zákona. Pri dnešnom fungovaní Ústavného súdu SR to ale skôr beriem ako politiku," konštatoval s tým, že z Ústavného súdu SR sa stal politický nástroj súčasnej vládnej moci. "Domôcť sa nejakého seriózneho prístupu bude veľmi ťažké, keď v iných, podľa mňa oveľa ľahších veciach ako napríklad ochrane súkromného majetku občanov, súd nekoná," dodal.
Predloženie novely jazykového zákona ako aj situáciu okolo neho vníma Janiš ako odpútavanie pozornosti od skutočných problémov, ktoré má slovenská i maďarská strana. "Socialisti na jednom aj druhom brehu Dunaja majú hospodárske problémy, nevedia, ako eliminovať následky krízy, tak si našli zástupný problém," upozornil. Problém nevidí ani v tom, keby sa legislatívna norma, ktorá nadobudne v septembri platnosť, schválila o rok prípadne vôbec nie.