BRATISLAVA. Viaceré múzeá a hrady v Bratislave a blízkom okolí zaznamenali počas letnej sezóny zvýšený počet návštevníkov. Na raste sa podieľa predovšetkým atraktívnosť ponúkaných expozícií. Prípadný pokles spôsobuje rušenie zmlúv zo strany cestovných agentúr a nepriaznivá finančná situácia. Vyplýva to zo štatistík a vyjadrení, ktoré TASR poskytli jednotlivé inštitúcie.
"Príčiny zvýšenia návštevnosti sú v atraktívnych výstavách alebo iných akciách. Dôvody poklesu návštevnosti niektorých múzeí Slovenského národného múzea (SNM) vidíme v obmedzeniach rodinných rozpočtov, ktoré dali menší priestor kultúrnym rekreáciám. Mnohé cestovné kancelárie stornovali svoje objednávky z dôvodu nezáujmu ich klientov a kvôli vlastnej nesolventnosti," povedala pre TASR Viera Majchrovičová zo SNM.
Oproti vlaňajšku stúpol záujem o výstavy Prírodovedného múzea SNM. "Návštevnosť múzea možno hodnotiť ako veľmi dobrú," uviedla pre TASR Zora Chrenková z Prírodovedného múzea SNM. Dodala, že finančná situácia ovplyvňuje len malé percento mnohodetných rodín a dôchodcov, rozhodujúce sú prevažne faktory ako atraktívnosť výstav, ročné obdobie či poloha múzea. V júni 2009 navštívilo múzeum oproti júnu 2008 takmer o 10.000 návštevníkov viac a v júli 2009 sa tento počet v porovnaní s vlaňajškom zvýšil o viac ako 4000.
Nárast počtu zaznamenalo aj Historické múzeum SNM. Kým počas júna 2008 navštívilo múzeum 395 záujemcov, za rovnaké obdobie tohto roka ich bolo 1319.
Naopak, pokles návštevnosti vykázalo Archeologické múzeum SNM. Podľa štatistík ho v júni 2008 navštívilo 3354 ľudí, v júni 2009 sa počet znížil na 1093. Ešte výraznejší pokles bol v júli. Kým vlani v júli navštívilo múzeum 3599 návštevníkov, v závere júla tohto roka ich doteraz bolo 735.
Menej záujemcov zavítalo počas letnej sezóny do Múzea Červený Kameň SNM. Oproti júnu 2008 ide za rovnaké obdobie tohto roka o pokles o vyše 9000 návštevníkov. "Začiatok roka 2009 jednoznačne signalizoval budúci trend návštevnosti - klesajúci trend. Jednoznačne to možno nazvať, že kríza sa prejavila ako celospoločenská diagnóza. Mnohé cestovné kancelárie stornovali svoje objednávky z dôvodu nezáujmu ich klientov a niektoré cestovné kancelárie tiež ukončili spoluprácu s hradom Červený Kameň z dôvodu svojej nesolventnosti. Takýto trend pokračoval v mesiacoch máj i jún a pokračuje stále aj v mesiaci júl 2009," uviedol pre TASR Michal Lukáč z marketingového oddelenia hradu Červený Kameň.
Počas júla stúpla návštevnosť aj na hrade Devín, nárast predstavoval vyše 600 záujemcov. Mínusová bilancia je však za mesiac jún 2009, počas ktorého navštívilo hrad medziročne o 3197 návštevníkov menej.