BRATISLAVA. „Premiér Fico dosahuje rekordnú popularitu. Jazykový zákon mu pomáha pred blížiacimi sa voľbami vyhnúť sa témam korupcie a hospodárskeho úpadku,“ napísal tento týždeň vplyvný britský týždenník The Economist. V článku s názvom Hovorte po slovensky! s podtitulom Slovensko kriminalizuje maďarčinu píše kriticky o našom jazykovom zákone. Fico sa pokúsil ukradnúť časť nacionalistickej rétoriky Slotu cez zákonné uchovávanie slovenského jazyka a útoky na maďarský iredentizmus.
The Economist:
Slovenská ľavicovopopu
listická vláda podpichuje Maďarsko, odkedy sa v roku 2006 ujala moci.
Financial Times:
Týždenník konštatuje, že Ficova vláda Maďarsko „podpichuje“, odkedy vznikla. Časopis kritizuje za zlý stav vzťahov s južným susedom v prvom rade našu vládu. Práve ona podľa časopisu odsunula na vedľajšiu koľaj slovensko-maďarský projekt spoločných učebníc dejepisu.
Pri článku je karikatúra slovenského policajta, ktorý trestá muža oblečeného v maďarských farbách za to, že hovorí svojím materinským jazykom.
V prípade jazykového zákona sa zdá, že sa na stranu Maďarska a jeho kritiky začali obracať aj niektoré svetové médiá.
Aj štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Diana Štrofová (HZDS) nepriamo priznáva, že Slovensko momentálne v spore s Maďarskom o jazykový zákon ťahá za kratší koniec.
„Snažíme sa však robiť maximum prostredníctvom všetkých možností a inštrumentov, ktoré máme k dispozícii.“ Tajomníčka však pripomína, že maďarskej diplomacii pomáhajú aj mimovládne organizácie prepojené na renomované ekonomické kruhy.
O nástenke číta celý svet
Slovenskom sa tento týždeň zaoberal aj ďalší svetový ekonomický denník Financial Times. V špeciálnej prílohe si všíma hlavne to, že sme sa stali „obeťou svojho vlastného úspechu“ a časy, keď sme boli stredoeurópskym ekonomickým tigrom, sa skončili.
Píše však aj o Robertovi Ficovi, ktorý sa vraj pokúsil „ukradnúť“ niečo z nacionalistickej rétoriky Jána Slotu a rovnako ako The Economist si všíma zákon o štátnom jazyku. Samostatný článok venuje klientelistickým praktikám na Slovenskum, a najmä nástenkovému tendru.
Týždenník konštatuje, že voliči doteraz aj vzhľadom na dobrú ekonomickú kondíciu Slovenska podobné škandály Ficovej vláde tolerovali.
Otázkou však je, aká bude ich tolerancia v situácii, keď sa hospodárska situácia v krajine pre krízu zhoršuje a nezamestnanosť stúpa.
Číž: Je za tým loby
„The Economist aj Finacial Times sú časopisy, ktoré výrazne pracujú so svetom peňazí a biznisu. Sú to logicky noviny, ktoré vôbec nepreferujú sociálnodemokratické videnie sveta. Len čo bude pri moci pravica, môžeme očakávať oslavné články,“ myslí si šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Za článkom v The Economist o jazykovom zákone je podľa neho zrejme maďarský lobing.

Beata
Balogová
