BRATISLAVA. V rámci programu Erasmus študovalo v zahraničí v uplynulom akademickom roku najviac slovenských vysokoškolákov v susednej Českej republike (277), nasledovalo Nemecko (263), Francúzsko (167), Španielsko (140) a Taliansko (101). Z celkového počtu vyše 200.000 študentov, predstavovali študujúci Slováci v zahraničí 0,78 percenta.
Čechov, naopak, výmenný pobyt na Slovensku nelákal, len 88 z nich sa rozhodlo študovať na vybranej slovenskej vysokej škole. Českí vysokoškoláci prejavili najväčší záujem o Nemecko (1080) a Francúzsko (724), Španielsko (476) a Veľkú Britániu (462).
Vyplýva to zo štatistických výsledkov Európskej komisie, ktorá zverejnila, že v uplynulom roku študovalo v rámci Erasmu 162.695 európskych študentov v zahraničí, čo predstavuje medziročný nárast o 2,1 percenta.
Európsky komisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Ján Figeľ upozornil, že z nadnárodnej mobility ťažia nielen študenti, ale aj ich vzdelávacie inštitúcie a spoločnosť.
"Radi by sme teraz nadviazali na úspech Erasmu a ponúkli takéto možnosti všetkým mladým ľuďom, ktorí sa chcú vzdelávať v zahraničí. V tejto súvislosti sme nedávno otvorili verejnú diskusiu v snahe nájsť tú najlepšiu stratégiu na dosiahnutie tohto cieľa," konštatoval Figeľ, ktorý program Erasmus považuje za úspešný európsky artikel.
Menej ako stovka mladých Slovákov sa vybrala študovať tiež do Veľkej Británie, Poľska, Rakúska, Portugalska či Fínska. Študovali aj v Estónsku, na Malte, či v Holandsku.
Program Erasmus počas 21 rokov (1987-2008) vyslal na študijnú cestu do zahraničia vyše 1,8 milióna študentov z Európy. Minulý rok sa výrazne zvýšila výška mesačného príspevku pre študentov v rámci Erasmu v priemere na viac ako 250 eur (7532 Sk). Stalo sa tak vďaka značnému navýšeniu rozpočtu pre aktivity Erasmu v rámci mobility na 372 miliónov eur (11,2 miliardy Sk) v roku 2007 po zavedení programu EÚ pre celoživotné vzdelávanie.