BRATISLAVA. Ministerka práce Viera Tomanová v roku 2006 ohlásila, že rodičovský príspevok sa do konca volebného obdobia zvýši na úroveň minimálnej mesačnej mzdy. Ešte stále to myslí vážne, hoci je kríza.
Ministerstvo už pripravilo návrh zákona a v septembri ho chce predložiť vláde. Musí však presvedčiť ministra financií.
Dva príspevky Rodičovský príspevok patrí rodičovi, ktorý nezarába; kto ho poberal vlani, tento rok ho môže poberať, aj keď zarába; zarábajúcemu je určený príspevok na starostlivosť o dieťa – na škôlku či opatrovateľku; aj tento príspevok môže byť 158,67 eura – ak sa o dieťa stará babka, je iba 39,67 eura.
Ministerstvo práce podľa Daniely Rodinovej z mediálneho odboru neustúpi od pôvodného zámeru. Jemne ho však preformulovalo: „Aby sa príspevok čo najviac približoval minimálnej mzde.“ Vládny program hovorí o náhrade strateného zárobku pre rodiča, ktorý ostane doma s dieťaťom, „aspoň na minimálnej úrovni“.
„Bude to závisieť od vývoja ekonomiky a možností štátneho rozpočtu,“ povedal hovorca ministra financií Miroslav Šmál.
Príspevok bude od 1. septembra, keď sa tradične valorizuje, vo výške 164,22 eura mesačne.
O koľko sa 1. januára zvýši minimálna mzda, síce ešte nie je jasné, ale pravdepodobne to bude o 8,1 percenta. V takom prípade bude 319,50 eura.
Aby ministerstvo dosiahlo to, čo chce, príspevok by sa musel zvýšiť takmer dvojnásobne. Poberá ho 136-tisíc ľudí, to by stálo 21,5 milióna eur mesačne.
„Premiér sľúbil aj zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 60 percent priemernej mzdy do roku 2010. V skutočnosti minimálna mzda stagnuje na úrovni 40 percent,“ hovorí Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.
„Ak by vláda mala dôsledne plniť vlastné sľuby, musela by zvýšiť minimálnu mzdu zhruba o polovicu a rodičovský príspevok zhruba na trojnásobok.“
Tento rok však sociálnej štedrosti nepraje. Deficit rozpočtu by mal byť dvojnásobný oproti plánu.

Beata
Balogová
