Na praktiky na Najvyššom súde upozornil Špeciálnu prokuratúru jeden zo sudcov.
BRATISLAVA. Štefan Harabin je zhruba mesiac vo funkcii predsedu Najvyššieho súdu a viaceré jeho rozhodnutia bude preverovať prokuratúra. Tento týždeň podal trestné oznámenie na Špeciálnu prokuratúru sudca Najvyššieho súdu Peter Paluda, ktorý Harabina kritizoval už aj v minulosti.
„Takéto oznámenie sme dostali. To môžem potvrdiť,“ povedal včera šéf špeciálnych prokurátorov Dušan Kováčik. Prokuratúra bude k nemu pristupovať rovnako ako ku ktorémukoľvek inému.
Čo je v trestnom oznámení stopnuté odmeny všetkým sudcom, ktoré Harabinova predchodkyňa schválila, nevyplatená časť platu sudcom, ktorí rozhodovali o odvolaniach proti Špeciálnemu súdu, odchod 12 zamestnancov súdu pre údajnú nadbytočnosť, zmena rozvrhu práce súdu, ktorou odvolania proti Špecializovanému trestnému súdu budú pripadať všetkým trestným senátom.
Paluda v trestnom oznámení upozorňuje prokuratúru zhruba na štyri sporné rozhodnutia nového vedenia Najvyššieho súdu. Napáda aj nový rozvrh práce sudcov, ktorý Harabin prijal napriek tomu, že Sudcovská rada Najvyššieho súdu nie je uznášaniaschopná. Zákon pritom hovorí, že rada návrh rozvrhu práce „prerokováva a zaujíma k nemu stanovisko“.
Harabin porušenie zákona odmieta. Hovorí, že úpravou chcel dosiahnuť aj to, „aby Najvyšší súd už konečne ukončil i veci Špeciálneho súdu staršie ako dva roky, o ktorých doposiaľ nerozhodol“. O odvolaniach proti Špeciálnemu súdu by už pritom nemali rozhodovať len tri doterajšie senáty, ale všetky senáty z trestného kolégia.
Rozvrh práce Harabin zmenil 17. júla, v deň, keď vyšiel v Zbierke zákonov nález Ústavného súdu o zrušení Špeciálneho súdu a zároveň začal platiť zákon o Špecializovanom trestnom súde. V ňom sa hovorí, že senáty, ktoré na Najvyššom súde rozhodovali o odvolaniach proti pôvodnému Špeciálnemu súdu, ostávajú odvolacími senátmi aj proti špecializovanému. Harabinovo rozhodnutie teda nemusí byť v rozpore so zákonom.
Právnik Radoslav Procházka hovorí, že účelom tohto prechodného ustanovenia bolo zabrániť situácii, keď by nový súd krátko po účinnosti zákona vydal rozhodnutie, ale odvolacie senáty by neboli ešte rozvrhom práce určené. „Ustanovenie však nebráni tomu, aby v budúcnosti nový rozvrh práce nerušil ako odvolacie iné senáty,“ povedal Procházka.
Paluda v trestnom oznámení upozorňuje aj na rozhodnutie o zrušení dvanástich miest na Najvyššom súde pre nadbytočnosť. Týka sa napríklad aj vedúcej elektronickej podateľne. Prečo bol tento post vyhlásený ako nadbytočný, Harabin včera nevysvetlil. Všeobecne však odpovedal, že k „zrušeniu niektorých pracovných pozícií z dôvodu nadbytočnosti dochádza v zmysle zákona“. Podľa neho „dôjde k vytvoreniu novej efektívnej štruktúry fungovania na Najvyššom súde s cieľom zrýchliť súdne konanie“.
Harabin je šéfom Najvyššieho súdu od 23. júna. Keď ho prezident Ivan Gašparovič vymenoval do funkcie, povedal mu, že by bol rád, aby s výkonom jeho práce nebol spokojný len Harabin, ale aj občan.
Nový šéf Harabin zrušil staré odmeny
Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré Štefan Harabin urobil pri príchode na Najvyšší súd, bolo, že stopol vyplatenie už schválených odmien pre všetkých sudcov.
BRATISLAVA. Skôr, ako prešiel Štefan Harabin z ministerstva spravodlivosti do čela Najvyššieho súdu, stihla podpredsedníčka súdu odsúhlasiť pre všetkých sudcov odmeny. Každý si mal prilepšiť o jeden základný plat, teda zhruba 2600 eur. Z peňazí navyše sa tešili predčasne. Na výplatnej páske začiatkom júla sľubované odmeny nedostali, Harabin ich zrušil.
Nový šéf svojím rozhodnutím viacerých sudcov zaskočil. Nerozumejú, prečo im zrušil odmeny za obdobie, keď ešte súd neriadil a ani nezodpovedal za jeho chod. Navonok zatiaľ hovoriť nechcú. Aj toto rozhodnutie je však súčasťou trestného oznámenia, ktoré podal začiatkom týždňa sudca Peter Paluda.
Harabin tvrdí, že odmeny stopol, lebo boli navrhnuté aj pre sudcov, ktorí sú podozriví za „škandál okolo prepustenia obžalovaného z najzávažnejších zločincov“. Ide o obžalovaného Jaroslava Potučka, ktorého Špeciálny súd odsúdil pôvodne na doživotie a chybou sudcu sa dostal na slobodu. Harabin preto navrhol disciplinárny trest pre dvoch sudcov zo senátu, ktorý mal Potučkov prípad na starosti. Jedného navrhol odvolať z funkcie a druhého preradiť na nižší súd. Kvôli dvom sudcom teda prišli o odmeny aj ostatní. „Bol by to výsmech, ak by boli odmeny vyplatené sudcom, ktorí si neplnia svoje povinnosti,“ povedal Harabin.
Na odmeny nemajú sudcovia zo zákona nárok. Iné je to pri funkčných príplatkoch. Podľa výplatnej pásky z júla si časť sudcov môže myslieť, že aj o ne prišla. Ide o jedenásť sudcov, ktorí doposiaľ rozhodovali v senátoch o odvolaniach proti rozsudkom Špeciálneho súdu. Príplatky zhruba 3000 eur im nakoniec vyplatili, ale na výplatnej páske chýbajú. Chýba aj vysvetlenie, prečo takto vedenie Najvyššieho súdu konalo.
Harabin sa včera odvolal na „finančný audit a kontrolu“.
Paluda hovorí aj o chýbajúcich zhruba 500 eurách, ktoré títo jedenásti sudcovia v júli nedostali.
Trestné oznámenie, ktoré podal, sa preto týka aj podozrenia z trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
