BRATISLAVA. Ministerstvo školstva SR plánuje vypracovať efektívny mechanizmus pre nepovinnú výučbu slovenského jazyka v konkrétnych komunitách Slovákov žijúcich v zahraničí. Vyplýva to z návrhu programu štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí na rok 2010. Štát plánuje zvýšiť pomoc v mimoškolskej výučbe slovenčiny napríklad aj poskytovaním dotácií na krytie nájomného v priestoroch využívaných na výučbu. Naďalej bude rezort zabezpečovať vysielanie ako aj materiálne zabezpečenie hosťujúcich učiteľov na školách krajanov a lektorov slovenského jazyka na slovenských lektorátoch v zahraničí. V súčasnosti ministerstvo preveruje možnosti a podmienky prípadného vyslania učiteľov do krajín, v ktorých hrozí definitívna jazyková asimilácia a pretrváva záujem o vyučovanie slovenčiny a do ktorých sa doteraz učitelia nevysielali.
Práve v budúcom roku by mal rezort dokončiť i prípravu analýzy aktuálneho stavu slovenského školstva a vzdelávania v slovenčine v zahraničí. V pláne na ďalší rok je tiež novelizácia zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí a príprava zavedenia elektronickej voľby spoza hraníc. Významná časť plánov na rok 2010 sa týka poskytovania štipendií vlády v rámci rozvojovej pomoci SR zahraničným študentom z rozvojových krajín a Slovákom žijúcim v zahraničí na roky 2010 – 2013. Grantový systém by mal podporiť aktivity Slovákov za hranicami sumou 1,328 milióna eur. Na podporu slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku pôjde v budúcom roku 99 581 eur. Štátna podpora bude putovať i na vypracovanie doplnkovej a lexikálnej literatúry a učebných pomôcok pre krajanské komunity, ďalej na výskum súčasnej migrácie Slovákov do jednotlivých krajín či vydavateľské aktivity slovenských spolkov a vydavateľstiev v zahraničí.
V roku 2010 by mali pokračovať v rámci celoživotného vzdelávania odborno-metodické kurzy pedagogických pracovníkov, striedavo v zahraničí a v SR. Rezort školstva v spolupráci s Centrom ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave navyše pripraví Pedagogické fórum ON-LINE, prostredníctvom ktorého budú môcť pedagógovia zo škôl s vyučovacím jazykom slovenským počas celého roka vzájomne komunikovať. Ministerstvo tak chce vytvoriť podmienky na zlepšenie prechodu detí zo zahraničných škôl na školy v SR, pomoc pri práci s talentovanými deťmi a pre podporu pre zaostávajúce deti. Celoročná dostupnosť kurzu slovenského jazyka pre začiatočníkov dištančnou formou bude naďalej zabezpečovaná prostredníctvom portálu www.e-slovak.sk.