BRATISLAVA. Hoci sú deti v lete odbremenené od školských povinností, telefóny na linkách dôvery vyzváňajú aj počas dvojmesačných prázdnin. Frekvencia hovorov je v zásade rovnaká ako počas školského roka, rozdiel je v témach rozhovorov. Zatiaľ čo počas školy dominujú školské a rodinné problémy, v lete patria k hlavným témam rozhovorov prvé vzťahy a prázdninová nuda. Vyplynulo to z ankety ČTK medzi pracovníkmi liniek dôvery s celoslovenskou pôsobnosťou.
"Deti svoj detský svet prežívajú aj v lete, počet telefonátov je rovnaký ako počas školského roka," povedala ČTK psychologička Katarína Trlicová z non-stop Linky detskej istoty UNICEF. Potvrdili to aj koordinátorka Detskej linky záchrany Lucia Bojdová a psychologička Danka Lovašová z Linky detskej dôvery. "Každý deň máme zhruba tri desiatky telefonátov," spresnila Lovašová. Obe linky, na rozdiel od Linky detskej istoty UNICEF, fungujú v pracovných dňoch v popoludňajších hodinách.
Oslovené odborníčky sa zhodli, že najviac volajú školáci vo veku od 11 do 14 rokov. "Zriedkavejšie sa na nás obracajú deti od šesť rokov a tínedžeri nad 15 rokov," doplnila Bojdová. Medzi telefonujúcimi podľa špecialistiek prevažujú dievčatá; Bojdová však upozornila, že pomer volajúcich chlapcov a dievčat na Detskej linke záchrany sa tento rok vyrovnal.
"Najčastejšie témy, ktoré preberáme s deťmi, sú takzvané láskové alebo vzťahové problémy," zhodnotila Bojdová. Tínedžeri chcú radu, ako sa zoznámiť s opačným pohlavím či zdôveriť sa o prvých vzťahoch, ktoré prežívajú. "Menší sa zaujímajú o prvé bozky, starší nad 15 rokov riešia už aj sexuálne otázky," priblížila témy rozhovorov Bojdová. Častou témou najmä u dievčat je podľa Trlicovej aj dospievanie.
Telefonujúci sa podľa oslovených odborníčok pýtajú tiež na to, ako tráviť voľný čas. "Deti sa doma nudia a chcú radu, ako si ho vyplniť," uviedla Bojdová. Trlicová poznamenala, že narastá počet telefonátov o nedostatku peňazí v rodine či strate zamestnania rodičov. "Deti sa sťažujú, že si nemôžu kúpiť nové oblečenie a voľný čas trávia doma," dodala. Na ostatných dvoch linkách rozhovory o ekonomickej situácii v rodine zatiaľ vo zvýšenej miere nezaznamenali. Pre hospodársku krízu už pritom prišli na Slovensku o prácu desiatky tisíc ľudí.
Lovašová z košickej Linky detskej dôvery upozornila na početné telefonáty z radov detí rómskeho pôvodu. V rozhovoroch dominujú vzťahové a sexuálne témy, ktoré sú ovplyvnené osobitou rómskou kultúrou a filozofiou. "V rómskej komunite je muž hlavou rodiny, žena je skôr v úzadí," doplnila. Zatiaľ čo nevera partnerov sa vo vzťahoch toleruje, ženy sú za ňu trestané; prejavy žiarlivosti a fyzické násilie sú zas považované za dôkaz lásky. "V takých prípadoch sa deťom snažíme ukázať, že existujú aj iné postoje vo vzťahoch," dodala.
sjk fil