SME

Ako vznikal slovenský raj v Karibiku

Na súostroví Turks a Caicos medzinárodní developeri údajne skorumpovali tamojších politikov. Pre korupciu s rozmermi „národnej katastrofy“ Briti pozastavili platnosť ústavy.

Turks a Caicos je karibský raj. Mário Hoffmann tu chcel vybudovať golfový areál. Vyšetrovacia komisia hovorí o „národnej katastrofe“.Turks a Caicos je karibský raj. Mário Hoffmann tu chcel vybudovať golfový areál. Vyšetrovacia komisia hovorí o „národnej katastrofe“. (Zdroj: ČTK/AP)

BRATISLAVA, LONDÝN. Zo záverov komisie, ktorá vyšetrovala korupciu vo vláde karibského ostrova Turks a Caicos, vyplýva, že zahraniční developeri vrátane Slováka Mária Hoffmanna mohli podplácať verejných činiteľov.

Šéf komisie, britský vyšetrujúci sudca Robin Auld tvrdí, že dostal informácie usvedčujúce „zahraničných developerov a ďalších investorov z podplácania ministrov a/alebo verejných činiteľov“. Podľa neho táto „systematická korupcia“ na ostrovoch vyústila do „národnej katastrofy“.

Plán Mária Hoffmanna bol zveľadiť ostrov Salt Cay na luxusný rezort za 400 miliónov eur. Pre veľkolepé plány spolupracoval už od roku 2005 s premiérom Michaelom Misickom a ďalšími ministrami tamojšej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, ako Auld získal písomné vyjadrenia Hoffmanna k celej záležitosti a ako hovoril s jednotlivými zainteresovanými ministrami, britský sudca urgoval políciu, aby začala vyšetrovať „indície o možnej korupcii a/alebo vážne nepoctivom pôsobení Michaela Misicka v obchodnom vzťahu medzi vládou a Máriom Hoffmannom ohľadne developmentu Salt Cay“. Ako SME informovalo v marci tohto roka, slovenská polícia už začala trestné stíhanie vo veci podplácania.

Auld tiež odporučil, aby platnosť ústavy ostrovov Turks a Caicos dočasne pozastavili a aby sa krajina, bývalá britská kolónia, vrátila pod priamu správu Londýna. Britská vláda tak spravila ešte krátko pred zverejnením Auldovej záverečnej správy 18. júla.

Veľmi dobrý biznis

Veľká časť záverečnej správy je vlastne sumarizáciou informácií prezentovaných v rámci vypočúvaní zainteresovaných pred komisiou v januári a februári tohto roka. Vyšetrovacia komisia začala na prípade pracovať pred rokom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Aulda začal Hoffmann nakupovať pôdu na Salt Cay v roku 2001 a v roku 2006 prišiel s plánom postaviť tu golfové ihrisko ako súčasť rezortu, ktorý sa mal rozprestierať na 86 percentách Salt Cay. O tom, že hľadá pôdu na golfové ihrisko, napísal premiérovi Misickovi. Súhlas vlády na prenájom pôdy na 99 rokov získal už na druhý deň.

O niekoľko mesiacov neskôr dostal Hoffmann na Misickovo odporúčanie od vlády povolenie na trvalý pobyt. Podľa Aulda sa to stalo ešte dva dni predtým, ako bola odfaxovaná Hoffmannova žiadosť o získanie statusu.

Kabinet neskôr stanovil cenu za prenájom pôdy, ktorú Hoffmann chcel, na 239 dolárov za rok, aj keď vládny znalec určil, že pôda bola hodná 194 000 dolárov za rok. Turks a Caicos mohli počas lehoty prenájmu získať 19 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

„Z pohľadu pána Hoffmanna išlo o veľmi dobrý obchod,“ napísal Auld. „Mal svoje golfové ihrisko za minimálny vklad.“

Dva dni po tom, ako vláda ostrova iniciatívne odobrila plán golfového ihriska, brat premiéra, Chal Misick, založil spoločnosť Salt Cay Golf Club, aby realizoval projekt. Neskôr dostal Chal 50-percentný podiel v biznise, pričom druhú časť kontrolovala, podľa Auldových slov, „Hoffmannova holdingová firma založená na Cypre“.

Ani Chal Misick, ani Mário Hoffmann neskôr nedokázali podať presvedčivý dôkaz o cenných službách, za ktoré dostal Chal takú finančnú kompenzáciu. Chal Misick tvrdil, že rokoval s architektom, ktorého však nebol schopný pred komisiou identifikovať. Tiež hovoril o tom, ako mal na starosti právne služby, ale v skutočnosti plnili túto úlohu Hoffmannovi právnici.

SkryťVypnúť reklamu

„Chal Misick vysvetľoval, že plnil úlohu, o ktorej nikto iný nevedel, že ju plní,“ napísal Auld. „Pán Hoffmann hovorí, že z Chala Misicka urobil partnera, lebo chcel ďalšieho prispievateľa, ale nevie povedať, čím vlastne Chal Misick prispel.“

V ďalšom roku dostali Misick a jeho žena od J&T banky v Prahe úver vo výške 6 miliónov dolárov, za ktorý ručili podielmi Chala Misicka v golfovom klube. „Vôľa J&T banky akceptovať ako zábezpeku tieto podiely na šesťmiliónový úver hovorí všetko o tom, akého cenného majetku sa vláda zbavila na naliehanie premiéra,“ píše Auld.

Nemáme obavy

Komisia našla indície o možnej korupcii vo vzťahu medzi Misickom a Hoffmannom v troch veciach. Po prvé, Misick participoval na projekte Salt Cay aj napriek tomu, že si bol vedomý zaangažovanosti svojho brata. Po druhé, tým, že akceptoval šesťmiliónový úver od J&T banky, mohol sa Misick dopustiť zneužitia svojej funkcie. Auld tvrdí, že J&T banka „sama priznala, že rokovali s vládou ohľadne financovania a spolupráce pri rozvoji Salt Cay“.

SkryťVypnúť reklamu

A napokon, Misick „akceptoval veľkolepú a neprimeranú pohostinnosť od Mária Hoffmanna“ vrátane medzinárodných letov zadarmo a využívania Hoffmannovho súkromného lietadla.

Auld zistil, že aj pri ďalších developeroch využíval Misick „model príbuzenstva alebo kamarátstva za získavanie podielov v developerských firmách“, ako aj „vyhovujúceho zdania pôžičiek“, ktoré v skutočnosti nikdy nemali byť splatené.

Hoffmann nereagoval na žiadosť, aby komentoval záverečnú správu komisie. V minulosti jeho hovorkyňa Bernadetta Múdra kritizovala redaktora denníka SME pre „neustále spochybňovanie a očierňovanie mena pána Hoffmanna“.

Hovorkyňa poslala stanovisko, ktoré Hoffmann vydal pre tlač v Turks a Caicos 23. júla. V ňom sa sťažuje, že Auld mu neposkytol adekvátny priestor, aby mohol vyvrátiť obvinenia. „Keď som si prečítal záverečnú správu, bol som v nemom úžase, ako komisár prekrúcal fakty, ktoré sa tykaju mňa a mojich aktivít na Turks a Caicos,“ napísal. „Keby mi dal rovnakú šancu podať ústne svedectvo, neprišiel by k záverom, ku ktorým omylom prišiel.“

SkryťVypnúť reklamu

Snaha o utajenie nevyšla

Šéf vyšetrovacej komisie sa sťažoval, že slovenský developer mu chcel zabrániť v práci. Nakoniec snaha o utajovanie nevyšla.

BRATISLAVA. Máriovi Hoffmannovi takmer vyšiel pokus zabrániť tomu, aby sa v záverečnej správe vyšetrovacej komisie v Turks a Caicos spomenulo jeho meno. Pre technickú chybu zo strany guvernéra súostrovia sa nakoniec na internete objavila celá správa. Aj s jeho menom.

Sir Ronald Auld, predseda britskej komisie, ktorá vyšetrovala vládnu korupciu na Turks a Caicos, pôvodne odovzdal záverečnú správu guvernérovi Gordonovi Wetherellovi 31. mája. Wetherell zastupuje britskú korunu na Turks a Caicos, ktoré sú bývalou britskou kolóniou. Pre námietku zo strany developerov vrátane Hoffmanna komisia musela začierniť rozsiahle pasáže, kde sa spomínali ich mená.

SkryťVypnúť reklamu

„Zredigovanú“ správu komisia zverejnila 18. júla. Evidentne s pocitom žiaľu. „Naše vyšetrovanie sa skončilo tak, ako sa začalo, s právnymi námietkami, ktoré nám mali zabrániť v práci,“ napísal Auld. Hoffmann podľa neho chcel, aby najvyšší súd v Turks a Caicos rozhodol, že Auld nemôže odovzdať správu, ak obsahuje jeho meno. A chcel zabrániť, aby takú správu zverejnili.

Guvernér zverejnil správu až po tom, ako ho technici uistili, že vo formáte PDF sa nebudú dať čítať pasáže, ktoré mali byť začiernené. Neskôr však zistil, že ľudia sa dokázali dostať k celej správe.

„Hlboko sa ospravedlňujem súdu,“ povedal Wetherell. „Osobne budem kontaktovať pána Hoffmanna a aj jemu sa ospravedlním.“

Hoffmann vo vyhlásení, ktoré vydal 23. júla, bol evidentne nahnevaný. Písal o „flagrantnom porušení“ prísľubu guvernéra, ktorému „sa nedá veriť“. Spochybnil, či to bola naozaj neúmyselná chyba. „Je to len ďalší príklad, ako boli moje práva opakovane ignorované v celom procese.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak niekto pochybil, má byť potrestaný

V októbri 2008 sme sa zhovárali s MÁRIOM HOFFMANNOM, slovenským developerom projektu v Salt Cay.

Akú úlohu hral premiér Turks a Caicos Michael Misick pri príprave vášho projektu vrátane kúpy alebo prenájmu pozemkov?

„Po celý čas sa on a celá vláda správali veľmi korektne a zároveň veľmi tvrdo, a dohodli pre TCI veľmi dobré podmienky.“

V roku 2007 časopis National Geographic vyčítal TCI chaotický, korupčný a prehnaný rozvoj. Briti sú tiež presvedčení, že počas Misickovej vlády v TCI došlo ku korupcii. Súhlasíte?

„Nemyslíme si, že hlavným problémom TCI je korupcia. Náš projekt má podporu naprieč celým spektrom, a tak ako nechceli od nás úplatky Misickovci, dúfam, že ich nebudú chcieť ani tí, čo prídu po nich.“

SkryťVypnúť reklamu

Máte obavy, že výsledky práce vyšetrovacej komisie budú mať nejaký dosah na váš projekt?

„Výsledkov sa vôbec neobávame - my sme sa nedopustili nijakého porušenia zákona. My sme sa nielen nijakej korupcie nedopustili, ale ani neexistuje nijaký dôvod sa to domnievať. Na výsledky komisie sa tešíme a dúfame, že budú čo najskôr. Nech už budú akékoľvek, výrazne pomôžu ostrovom a prečistia vzduch. Ak niekto porušil zákony a pravidlá, má byť za to riadne potrestaný, ak nie, má byť očistený.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu