BRATISLAVA. Na takmer tri miliardy eur - 88 mld. 400 mil. korún sa vyšplhala suma, ktorú podľa SDKÚ Ficova vláda premrhala v korupčných a klientelistických kauzách. Skonštatoval to dnes na tlačovej besede podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš, ktorý informoval o aktualizácii stránky www.ukradli.sk.
Na nej najsilnejšia opozičná strana zaznamenáva kauzy súčasnej vlády. K pôvodným 32 pridala 13 nových, ako sú kauzy Štátne lesy, Veriteľ, dotácia pre Kubínsku hoľu, Národný futbalový štadión. SDKÚ presadzuje aj nové podnety, ktoré jej prišli na stránku. Ako novinku zverejňuje komentáre k najväčším klamstvám premiéra Roberta Fica, napr. o PPP projektoch či dostavbe Mochoviec.
Stránku ukradli.sk navštívilo od spustenia 24. júna 83 000 ľudí. Podľa Mikloša sa teda stretla s veľkým ohlasom. Kauzy strana sleduje a na stránke mení údaje raz mesačne podľa toho, ako sa vyvíjajú, napr. pri stratách z druhého dôchodkového piliera znížila odhadovaných deväť miliárd korún na 4,5 miliardy. Vláde sa totiž nepodarilo primäť k odchodu z druhého piliera toľko ľudí ako predpokladala.
Strana opäť predloží do parlamentu návrhy na zníženie korupcie Najsilnejšia opozičná strana chce na jeseň do parlamentu opäť predložiť viaceré návrhy na zníženie klientelizmu a korupcie. Poslanci by tak mali znova rozhodovať o tom, či úrady budú mať povinnosť zverejňovať zmluvy na internete, alebo o zavedení cenových limitov na nákup tovarov a služieb.
Opozičné strany SDKÚ, SMK a KDH nemajú v parlamente na presadenie svojich predlôh dostatok poslancov.
"Zverejňovanie zmlúv na internete je preventívne opatrenie.(...) Má motivovať vládu a štátnych úradníkov, aby uzatvárali čo možno najlepšie zmluvy," poznamenala poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská. Návrh tiež počíta s tým, že zmluvy nadobudnú účinnosť až po ich zverejnení. Týmto opatrením by sa podľa Žitňanskej dalo predísť napríklad aj nevýhodnému predaju emisií. SDKÚ dlhodobo kritizuje vládu Roberta Fica (Smer), že Slovensko predalo emisné limity pod cenu.
Chcú aj dražby na internete
Zníženie výdavkov má podľa najväčšej opozičnej strany priniesť aj novela zákona o verejnom obstarávaní a zavedenie dražby na internete. "Elektronické aukcie používa stále viac obcí a miest, pretože sa ukazuje, že je to efektívne opatrenie, ktoré preukázateľne šetrí peniaze," dodala Žitňanská.
Ako posledný návrh Žitňanská predstavila zavedenie cenových limitov pre nákup tovarov a služieb. "Je to štandardný nástroj, ktorý sa používa všade na svete, že existuje katalóg cien, za ktoré štátna správa môže jednotlivé tovary a služby (...) nakupovať," uzavrela bývalá ministerka spravodlivosti Žitňanská.
Zmeny sa strana Mikuláša Dzurindu pokúsila presadiť v parlamente už v minulosti. V 150-člennom parlamente má SDKÚ 27 zákonodarcov. Na schválenie väčšiny zákonov je však potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.
Fico: Dzurinda kradol viac
Najväčšia korupcia a netransparentnosť je podľa premiéra Roberta Fica pri privatizácii strategického majetku. "Vždy to tak bolo." Ako ďalej uviedol, vláda, ktorej predsedá, sprivatizovala nulu, pričom kabinetMikuláša Dzurindu majetok za 9,95 miliardy eur (300 mld. Sk).
"O čom títo páni rozprávajú," pýtal sa v reakcii na dnešnú tlačovú konferenciu SDKÚ-DS, ktorá informovala, že jej poslanci pracujú na nových prípadoch korupčných káuz spojených s Ficovou vládou.