BUDAPEŠŤ.
V pondelok to podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI oznámil maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs po jednaní s maďarským prezidentom a šéfom zahraničného výboru parlamentu.
Prezident László Sólyom kritizoval nedávno prijatý zákon, ktorý trestá používanie maďarčiny v úradnom styku.
Maďarský prezident spomína aj asimiláciu
"Meniť krajinu s mnohonárodnostným zložením na homogénny štát, robiť násilnú asimiláciu, to sú veci nezlúčiteľné s hodnotami Európskej únie a sú v rozpore s medzinárodnými zákonmi chrániacimi menšiny," píše sa v prehlásení prezidentského úradu.
Delegácia maďarského parlamentu v septembri navštívi kľúčové európske mestá ako Brusel alebo Haag a bude s nimi na túto tému hovoriť, povedal šéf zahraničného výboru parlamentu Zsolt Németh.
V júni prijatý zákon umožňuje od septembra trestať prehrešky voči slovenčine pokutou až do 5000 eur. Sankcie hrozia za používanie jazyka menšiny v oficiálnom styku v mestách a na dedinách, kde menšina tvorí menej než 20 percent obyvateľstva.
Budapešť túto novelu považuje za znevýhodnenie maďarskej menšiny na Slovensku. Predstavitelia Slovenska však tvrdia, že zákon je v súlade s medzinárodnými štandardmi a neobmedzuje menšinový jazyk.
Slováci v zahraničí podporili jazykový zákon
Členovia Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) podporili novelu zákona o štátnom jazyku na Slovensku.
"Slováci žijúci v zahraničí a Slováci žijúci v Slovenskej republike sú neoddeliteľné časti toho istého národa, ktorých hlavnými identifikačnými znakmi sú náš spoločný jazyk, kultúra a štátna suverenita," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré dnes Tlačovej agentúre SR poskytlo SZSZ.
Združenie zároveň vyjadrilo svoju plnú podporu prezidentovi, parlamentu a vláde SR v záležitosti novely zákona o štátnom jazyku, ktorý vníma aj ako podporu národného povedomia a kultúrnej identity Slovákov žijúcich v zahraničí.
SZSZ pripomenulo, že v postavení národnostných menšín a komunít veľmi citlivo vníma otázku života národnostných menšín na Slovensku a prostredníctvom vlastných skúseností plne chápe potreby a situáciu národnostných menšín a etník žijúcich na území Slovenska.
"O tom, či sa všade na Slovensku budeme môcť dohovoriť po slovensky, by však nemal rozhodovať nikto iný ako slovenský národ prostredníctvom svojich zákonodarných orgánov," uzavrelo združenie.
Ministerstvo: Zákon ubránime
Slovensko je pripravené obhájiť novelu zákona o štátnom jazyku aj pred ďalšími medzinárodnými organizáciami. Uviedol to hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano. "Postupné zaťažovanie jednotlivých medzinárodných organizácií touto otázkou preto nevnímame ako snahu o konštruktívne vyriešenie témy," zhodnotil v stanovisku slovenskej diplomacie, ktorá zareagovala na snahy Maďarska hovoriť o slovenskom jazykovom zákone na pôde Rady OSN pre ľudské práva a Rady Európy.
Súlad jazykového zákona s medzinárodnými normami už konštatoval Vysoký komisár OBSE pre otázky národnostných menšín, uviedol v stanovisku ministerstva zahraničných vecí jeho hovorca. "Internacionalizáciu problému zo strany Maďarskej republiky považujeme za neprospešné a kontraproduktívne," konštatuje. Podľa Stana sa Slovensko vždy zasadzovalo o bilaterálne riešenie v dialógu Bratislavy a Budapešti.