BRATISLAVA. Autonómia ako reálny cieľ s reálnym riešením. To je téma, o ktorej sa rozhovoril podpredseda SMK pre stratégiu Miklós Duray. Na rozdiel od minulosti o autonómii nehovoril v maďarčine a skratkovito, ale výrazne obšírnejšie.
„V 30. rokoch 20. storočia by bola absolútne reálna územná autonómia. Teraz je to čím ďalej, tým viac nereálne. Personálna autonómia je však reálna. Dokonca taká reálna, že to nepotrebuje ani zmenu územnosprávneho členenia,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.
Pod personálnou autonómiou rozumie takú, ktorá sa viaže k existujúcej Slovenskej republike, teda nie k žiadnemu štátnemu novotvaru. To, čo Duray opisuje, má skôr znaky kultúrnej autonómie, pri zachovaní všetkých doterajších štátnych orgánov a aj samosprávy. Prakticky to môže vyzerať tak, že slovenskí Maďari budú mať volený orgán, ktorý dostane od štátu peniaze na kultúru alebo školstvo a sám rozhodne, ako ich využije.
Personálna autonómia je dokonca taká reálna, že to nepotrebuje ani zmenu územnosprávneho členenia.
Miklós Duray,
podpredseda SMK
Len so súhlasom parlamentu
Podpredseda strany odmieta „samozvanú“ autonómiu. Musel by ju totiž odsúhlasiť parlament a dokonca garantovať ústava.
„Slovensko má svoju územnosprávnu štruktúru a má taký právny systém, do ktorého je možné ju zakotviť,“ povedal.
Podľa poslanca majú jeho stranícki kolegovia určitý strach hovoriť o konkrétnych návrhoch v súvislosti s autonómiou, pretože každý takýto pokus narazil na silný odpor Durayove vyjadrenia v SMK vyvolali skôr odmietavé reakcie. „V tomto prostredí a v tomto čase podľa mňa nie je veľmi šťastné používať takéto vyjadrenia. Nie preto, že by som mal problém o tom hovoriť, ale zneužíva sa to v politickej hre proti nám,“ hovorí podpredseda strany Gyula Bárdos.
Politológ: Skôr zmiernil
Analytik László Öllös si myslí, že rečami o autonómii Duray na vlastných voličov negatívne nepôsobí. Aspoň časť z nich si totiž myslí, že pokiaľ si chcú zachovať vlastnú kultúru, „musia dosiahnuť práva, ktoré majú aj iné menšiny v západnej Európe“.
Hovorí, že za rovnaké práva pôvodne bojovali aj Slováci. Za nie príliš šťastné však považuje, že vychádza s touto témou v čase, keď sa hovorí o jazykových právach.
„Tie sa nemusia viazať na autonómiu a môžu byť uplatnené aj bez nej.“ Duray sa však podľa týchto vyjadrení skôr snaží svoje predstavy približovať k „umiernenejším slovenským očakávaniam“. „A hlavne vysvetľuje,“ myslí si Öllös.
Konkurent SMK – strana Most – sa zatiaľ téme autonómie snaží pred novinármi vyhýbať. Öllös predpokladá, že sa strana Bélu Bugára bude snažiť veľa nehovoriť ani k najnovším Durayovým výrokom.
„Ak Duray hovorí o autonómii ako o reálnej alternatíve, je to problém SMK,“ povedal predseda Mostu Bugár.

Beata
Balogová
