BRATISLAVA. Už takmer sto slovenských vodičov doplatilo na to, že neplatili výživné. Polícia im na základe novely Exekučného poriadku, ktorá je účinná od 1. apríla, zadržala vodičský preukaz. A ďalších má na muške.
„K 31. júlu sme prijali 356 exekučných príkazov – 94 vodičských preukazov je zadržaných a ostatné sú v štádiu realizácie,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Polačiková.
Automobilová exekúcia
Všetko sa začína na návrh rodiča, ktorému bývalý partner neplatí alimenty. S rozhodnutím, ktorým súd určil povinnosť platiť výživné, sa obráti na exekútora.
„Exekútor predloží príslušnému súdu návrh na vykonanie exekúcie a ak je návrh v poriadku, súd mu vydá poverenie na začatie exekúcie,“ pokračuje Branislav Plško zo Slovenskej komory exekútorov.
Exekútor sa potom rozhodne, ako sa pokúsi dlžobu vymôcť. Je niekoľko spôsobov a od apríla k nim patrí aj zadržanie vodičského preukazu. Parlament vo februári schválil návrh troch poslancov z HZDS, ktorí sa inšpirovali poľským zákonom.
„Ak otec má peniaze na kŕmenie svojho autíčka, to jest na kúpu benzínu, musí mať finančné prostriedky aj na nakŕmenie svojho dieťatka,“ povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar. Okrem neho boli pod návrhom podpísané aj jeho poslankyne Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková.
Neplatíš, nejazdíš
Tento spôsob vymáhania výživného má určité výhody. Dlžník si rozmyslí, či sa mu oplatí prísť o možnosť šoférovať, obzvlášť, ak sa tým živí. Zákon sa vzťahuje aj na vodičov z povolania.
Rodiča, ktorému alimenty nechodia, to okrem nervov nič nestojí. „Ak exekútor pohľadávku nevymôže a súd konanie zastaví, trovy exekúcie pri výživnom znáša štát,“ hovorí Plško.

Beata
Balogová
