BRATISLAVA. Radšej vysokoškoláci ako nezamestnaní. Premiér Robert Fico (Smer) a minister škostva Ján Mikolaj (SNS) vybavili dodatočné prijatie päťtisíc študentov na vysoké školy, štát na to vyčlení jedenásť miliónov eur. Zabudli na detail – kde budú vysokoškoláci bývať.
Väčšina internátov je preplnená a ďalší študenti už teraz čakajú v poradovníkoch na ich pridelenie v druhom kole.
Riaditeľ bratislavských internátov Ľudovíta Štúra Róbert Gula hovorí, že o ubytovaní ďalších študentov s internátmi nikto nerokoval. „Pre nás je situácia jasná. Doteraz sme nikdy nemali dostatočné kapacity, aby sme uspokojili všetkých študentov. A to platí aj teraz, nemáme ďalšie voľné miesta.“
Všetky izby sú už v Mlynskej doline pridelené, len v bratislavských poradovníkoch sú tisícky študentov. Kapacita internátov je šesťtisícšesťsto miest. „Žiaľ, nevidím v tomto prípade možnosti pre ďalších študentov,“ povedal Gula.
Nech si poradia školy
Premiér Fico si myslí, že je lepšie, ak si budú potenciálni nezamestnaní zvyšovať kvalifikáciu, akoby sa mali bezcieľne túlať po uliciach. „Ide o mimoriadne opatrenie v čase krízy, ktorého cieľom je dať týmto ľuďom zmysluplnú alternatívu voči nezamestnanosti,“ povedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová. Otázku, kde majú študenti bývať, Glendová presmerovala na ministerstvo školstva.
Ani Mikolaj však ubytovanie študentov nedomyslel. Ministrova hovorkyňa Dana Španková povedala, že ministerstvo pri tejto iniciatíve neurčovalo školám ani kvóty na jednotlivé študijné programy, ani nešpecifikovalo charakter trvalého bydliska takto prijatých študentov.
„Predpokladá sa, že je v najvyššom záujme každej vysokej školy, aby vytvorila v rámci svojich možností všetkým poslucháčom čo najvhodnejšie podmienky na štúdium a že toto zohľadňuje aj pri určovaní počtu možných prijatých študentov,“ povedala Španková.
Drahý privát
Podobná situácia je aj v iných mestách. Rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ladislav Mirossay povedal, že univerzita dodatočne prijme študentov iba v tých odboroch, kde sa nenaplnili očakávané stavy.
„Nemáme však dostatok ubytovacích miest a nikdy sme ani nemali. Každý rok máme problém s ubytovaním všetkých študentov,“ povedal rektor. Tisíce študentov prijatých neskôr si tak budú musieť bývanie zabezpečiť individuálne.
Mesačný prenájom dvojizbového bytu v Bratislave pre štyroch študentov sa pohybuje okolo 500 eur, ďalších sto eur stoja prevádzkové náklady na energie. Študent tak len za ubytovanie zaplatí 150 eur. Na internátoch by ho to vyšlo podstatne lacnejšie. Mesačný poplatok sa začína na 30 eurách, za izbu s internetom zaplatia okolo 50 eur.

Beata
Balogová
