BRATISLAVA. Sudcovia Najvyššieho súdu dnes volia chýbajúcich členov sudcovskej rady, ktorá by okrem iného mala chrániť ich záujmy. Pôvodne mala deväť členov, o piatich prišla krátko po tom, ako sa novým predsedom súdu stal Štefan Harabin. Títo sudcovia v utorok napísali kolegom email, aby im vysvetlili, prečo z rady odišli.
Jana Henčeková, Elena Berthotyová, Peter Paluda a Jozef Kandera sa vzdali členstva začiatkom júla. Odišli v snahe predísť napätiu medzi radou a predsedom súdu po nevyplatení už schválených odmien sudcom, či po niekoľkonásobnom zvolávaní rady pre neustále zmeny rozvrhu práce súdu bez akceptácie ich pripomienok.
O sudcoch, ktorí nechcú robiť iba krovie, čítajte v komentári Juraja Hrabka.
Podľa sudcov „tlaky na rýchle prerokúvanie dôležitých zmien, predovšetkým rozvrhu práce, bez splnenia predchádzajúcich podmienok a bez úcty k členom sudcovskej rady pokračovali.“
Z rady preto 22. júla vystúpila aj Zuzana Ďurišová a ako dôvod uviedla, že „nemieni spolupracovať na neopodstatnených zmenách rozvrhu práce“. Od jej odchodu nie je rada uznášaniaschopná. Bez prerokovania v rade nemôže predseda súdu prijať žiadne zásadné opatrenie.
Napriek tomu doterajšími zmenami napríklad dosiahol, že o odvolaniach voči Špecializovanému trestnému súdu nebudú rozhodovať len tri senáty, ktorých sudcovia prešli bezpečnostnými previerkami, ale všetci trestní sudcovia na súde. Všetci títo sudcovia budú mať zo zákona nárok na príplatok zhruba 1000 eur.
„Všetky zmeny smerujú k reforme, ktorej cieľom je, aby obžalovaní z najzávažnejších zločinov neboli po chybách sudcov prepúšťaní na slobodu,“ tvrdil včera Harabin. Podľa neho „tieto zmeny nevyhovujú najmä lenivým sudcom, ktorí si neplnia svoje povinnosti a poberajú od štátu plat za ničnerobenie“.
Ak sudcovia nových členov rady nezvolia, bude musieť o dôležitých opatreniach na súde rozhodovať celé plénum. Splnil by sa tak cieľ „odídencov“, ktorí chceli dosiahnuť aj to, aby o zmenách rozhodovali všetci sudcovia Najvyššieho súdu.

Beata
Balogová
