SME

Pamiatku mŕtvej maďarskej Rómky si uctili ľudia zapálením sviečok

Zapálením sviečky na bratislavskom Námestí slobody si dnes podvečer uctilo približne 20 ľudí pamiatku Rómky Márie Baloghovej, ...

BRATISLAVA. Zapálením sviečky na bratislavskom Námestí slobody si dnes podvečer uctilo približne 20 ľudí pamiatku Rómky Márie Baloghovej, ktorá bude mať v piatok 7. augusta pohreb vo východomaďarskej obci Kisléta. Podujatie pripravili Európska rómska pracovná agentúra a Rómske mediálne a dokumentačné centrum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Hlavnou myšlienkou bolo dať úctu obeti, ktorá bude mať zajtra pohreb. Bola to 45-ročná matka, ktorá prišla o život preto, že patrila k rómskej národnostnej menšine v Maďarsku," povedal pre TASR Ivan Hriczko z Európskej rómskej pracovnej agentúry. Dodal, že takéto útoky sa v súčasnosti týkajú Rómov a neskôr to môže byť niekto iný. Zdôraznil, že avizovaná sobotná (8. augusta) akcia Slovenskej pospolitosti v Šarišských Michaľanoch vyvoláva v Rómoch strach.

SkryťVypnúť reklamu

Rómka Amália Pompová z Kežmarku prečítala výzvu, v ktorej Rómovia apelujú na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, vládu SR a Európsku úniu, aby zaujali razantné stanovisko, ktorým odsúdia kroky neonacistov. "Neonacisti začali otvorene mobilizovať sympatizantov a vyvolávať otvorenú nenávisť voči jednej skupine obyvateľstva žijúcej na území demokratického štátu," povedala Pompová. Hriczko a Pompová podľa vlastných slov do Šarišských Michalian pôjdu.

"Uistil nás prezident SR, uistil premiér, uistila nás vláda, že využijú všetky nástroje na to, aby zabránili incidentu, aby sa nestalo nič tragické, ako to bolo v Maďarsku," pokračoval Hriczko.

Podujatie podporili Rómovia aj Nerómovia. Medzi účastníkmi bol aj chargé d'affaires francúzskeho veľvyslanectva v Bratislave Xavier Jean Maurice Rouard, ktorý uviedol, že predkovia jeho deda boli pôvodom Rómovia z Uhorska. "Nemôžeme dovoliť, aby sa šírila nenávisť voči Rómom a dochádzalo k väčšiemu počtu útokov," povedal s tým, že si prišiel uctiť pamiatku rómskych obetí rasovo motivovaných činov v Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu

Séria trestných činov voči Rómom v Maďarsku od vlaňajšieho júla sa dotkla 55 osôb, z nich šiesti zomreli. Doteraz posledný prípad sa stal v pondelok 3. augusta nadránom v obci Kisléta, kde zastrelili 45-ročnú Rómku a jej 13-ročnú dcéru vážne zranili.

Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 256
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 049
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 820
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 532
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 878
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 704
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 323
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 061
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Štadión AS Trenčín.

Klub tvrdí, že v ohrození nie je.


Sportnet, TASR
Gennaro Gattuso počas zápasu 3. predkola Európskej konferenčnej Ružomberok - Hajduk Split

S mužstvom skončil na treťom mieste.


Reuters
Brankár Ľubomír Belko v zápase DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina v 10. kole Niké ligy.

Ktorý mladík je mužom číslo jedna?


Carlo Ancelotti na lavičke Brazílie

Brazília remizovala na pôde Ekvádoru.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu