BRATISLAVA. Výrobcovia a dovozcovia obalov a výrobkov zabalených v obaloch vyzývajú samosprávy na rokovanie o riešení dopadov hospodárskej krízy na separovaný zber odpadu v súvislosti s novelou zákona o odpadoch. Priestor na diskusiu sa podľa vyzývateľov vytvoril tým, že prezident SR Ivan Gašparovič nepodpísal novelu zákona o odpadoch, ktorú poslanci Národnej rady SR schválili na júnovej schôdzi.
"Pán prezident týmto svojím krokom vytvoril priestor na rokovanie medzi zástupcami priemyslu, dotknutého povinnosťou platiť nové recyklačné poplatky, a samosprávou, ktorá potrebuje finančné prostriedky na udržanie separovaného zberu odpadu," uviedol vo výzve výkonný riaditeľ SLICPEN Miroslav Jurkovič. SLICPEN je nezávislé neziskové združenie právnických osôb, ktoré vyrábajú, používajú alebo sa zaoberajú obalovými prvkami a materiálmi. Podľa združenia by sa zavedenie nových recyklačných poplatkov, aké schválili v zákone koaliční poslanci NR SR, netýkalo len obalov pre konečného spotrebiteľa, ale všetkých obalov, ktoré sú používané pri výrobe a distribúcii výrobkov. "Tieto zvýšené náklady by sa nasledovne premietli i do konečných spotrebiteľských cien," píše vo výzve Jurkovič.
Zavedenie recyklačných poplatkov inicioval Recyklačný fond (RF) v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Cieľom recyklačných poplatkov mala byť podpora dlhodobo finančne poddimenzovaného separovaného zberu v obciach a mestách. "Zavedenie recyklačných poplatkov nie je dobrým ani dlhodobým riešením, pretože podľa prezidentom nepodpísanej novely zákona o odpadoch malo ísť na podporu separovaného zberu v mestách a obciach len 22% z recyklačných poplatkov," uviedol Jurkovič. Ako ďalej dodal, od roku 2001 použil Recyklačný fond na podporu separovaného zberu menej ako 9% z jeho celkových príjmov. "Výrobcovia a dovozcovia obalov, ako i výrobkov zabalených v obaloch si problém dlhodobého podfinancovania separovaného zberu uvedomujú a sú pripravení so zástupcami samosprávy rokovať o riešení tejto situácie," vyhlásil Jurkovič.