Bratislava 7. augusta (TASR) - Hoci sa s problematikou vyšších územných celkov (VÚC) stretávame dennodenne, ľudia akoby nevedeli, čo tam patrí, akoby stále neboli vysvetlené kompetencie samosprávnych krajov. Pre TASR to v súvislosti s jesennými voľbami do orgánov samosprávnych krajov konštatoval poslanec Národnej rady (NR) SR Dušan Jarjabek (Smer-SD).
Práve preto by podľa neho mala byť predvolebná kampaň hlavne vysvetľovacia. "Pilotné lode alebo tí, ktorí by mali smerovať túto tému, by mali byť verejnoprávne médiá," dodal Jarjabek s tým, že by sa k nim mohli pridať aj súkromné médiá.
Poslanec NR SR Peter Miššík (SDKÚ-DS) si myslí, že celoštátne médiá nevenujú voľbám do samosprávnych krajov dostatočnú pozornosť. Dramatická kampaň sa podľa neho v médiách skôr odohráva pri parlamentných alebo prezidentských voľbách. "Tam sú aj známe osoby a ľudí dnes viac zaujímajú pikošky zo života tzv. celebrít ako človek, ktorý niečo skutočne urobil," zamyslel sa.
Miššík je presvedčený, že ľuďom treba vysvetľovať hlavne kvality kandidátov. "Je treba ponúknuť tých najlepších práve preto, že sa starajú o bezprostredné veci ľudí, ktoré ich trápia, od školstva cez dopravu..., to sú veci, ktoré zasahujú do ich životov v rámci krajov," zdôraznil s tým, že počas kampane sa treba čo najviac zhovárať s ľuďmi.
Politológ Michal Horský v tejto súvislosti pre TASR konštatoval, že politické strany by mali počas kampane oboznamovať občanov s konkrétnymi projektmi, agendou a kompetenciami regionálnej samosprávy a predsedov VÚC. "Témy by nemali byť ideologické ani všeobecnopolitické, lebo nie sú také závažné, ako je závažná kompetentnosť orgánov VÚC, či už predsedu alebo poslancov," spresnil.
Problém v slabom záujme ľudí o samosprávne voľby vidí politológ aj v neprirodzenom rozdelení do ôsmich samosprávnych krajov. "Tradícia samosprávnych krajov je z hľadiska členenia územia krátka a minimálna," uzavrel.