BRATISLAVA. Poslanec ĽS-HZDS Ján Kovarčík povedal o zásahu polície na zápase DAC Dunajská Streda so Slovanom Bratislava z 1. novembra 2008 to isté, čo predstavitelia SMK tvrdia od prvej minúty. "Ale aj tak to oceňujem," reagoval pre TASR predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos na Kovarčíkov názor, podľa ktorého bol policajný zákrok neadekvátny.
"Možno bol k tomu potrebný aj ďalší zápas, ktorý sa odohral inde, aby sa na to politici spätne pozreli a nebáli sa hovoriť," poznamenal Bárdos na margo časového odstupu, s ktorým Kovarčík kritizuje zásah. Poslanec ĽS-HZDS totiž označil za nedostatočne zvládnuté aj ďalšie zákroky, napríklad v prípade aktuálneho incidentu pri zápase Hajduku Split v Žiline. "Ten zásah bol podobný a malo to odozvy aj v zahraničí, v Chorvátsku, tak možno aj tento zápas 'zobudil' pána poslanca," dodal Bárdos so slovami, že on osobne podrobnejšie sledoval problém v Dunajskej Strede.
"Nie je to o národnosti, nie je to o tom, kde sa odohral zápas. Je to o tom, že ak je niekto chuligán, treba zakročiť, ale treba z davu vybrať ľudí, ktorí to robia a nie plošne útočiť na všetkých, ktorí tam sú a biť ich hlava-nehlava," dodal predseda poslaneckého klubu SMK.
Kovarčík pre TASR uviedol, že zákrok v Dunajskej Strede nebol zvládnutý. "Videl som videozáznamy. Bolo obrovské šťastie, že ľudia z tribúny nepopadali a nepozabíjali sa," poznamenal poslanec ĽS-HZDS, podľa ktorého by mala polícia kompletne prehodnotiť svoje postupy pri prevencii chuligánstva na futbale a následne aj spôsob realizácie zákrokov.
Odmietol však, že by policajný zákrok v Dunajskej Strede bol národnostne motivovaný. "Rovnaké problémy vznikajú aj v iných mestách," povedal. V tomto zmysle s ním súhlasí aj exminister vnútra, poslanec za SDKÚ-DS Martin Pado, ktorý tiež hodnotí zákrok kriticky. "Nemyslím si, že zákrok bol tvrdý kvôli tomu, že išlo o Maďarov, to bolo kvôli inému," povedal pre TASR. Odhaduje, že polícia nezvládla dostatočne predchádzajúci prípad futbalového výtržníctva a v Dunajskej Strede sa to snažila kompenzovať.
Na otázku, či boli za týchto okolností korektné reakcie politikov z Maďarskej republiky, ktorí údajné chyby pri zásahu dávali okamžite do súvislosti s národnosťou fanúšikov, Bárdos odpovedal, že určitý politický podtón bol prítomný aj v tomto prípade. "Ako dlho nie je uzavretý prípad Hedvigy Malinovej? Nie rok. Pri tomto futbalovom zápase v Dunajskej Strede nikto nemá dôkazy o tom, že boli relevantné dôvody na zákrok a nič sa s tým neurobilo. Samozrejme, že je tam aj politický podtón a hra maďarskou kartou," vyhlásil Bárdos. "Načasovanie a to, že jednotlivé prípady nie sú ukončené, respektíve nie sú dôkazy, hovoria o tom, že touto maďarskou kartou sa hrá a zneužíva sa v rôznych oblastiach na politický boj," uzavrel Bárdos.
"Ministerstvo vnútra preverovanie udalosti počas futbalového zápasu FK DAC 1904 Dunajská Streda a ŠK Slovan Bratislava, ktorý sa konal 1. novembra 2008 v Dunajskej Strede ukončilo," reagovala Natália Hattalová z Komunikačného odboru Ministerstva vnútra (MV) SR na otázku TASR, či je preverovanie incidentu v Dunajskej Strede zo strany MV ešte stále otvorenou záležitosťou.
"Z hľadiska bezpečnostných opatrení na štadióne ministerstvo vnútra konštatuje nedostatočné splnenie povinností zo strany organizátora FK DAC 1904 Dunajská Streda, čo si vyžiadalo policajnú asistenciu, ktorú Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť a Generálna prokuratúra SR vyhodnotili ako zákonnú," uviedla Hattalová.
"Bolo zadokumentované protiprávne konanie fanúšikov vrátane 11 priestupkov, za ktoré boli páchateľom uložené blokové pokuty," poznamenala. Zástupca trnavskej policajnej hovorkyne Ľuboš Homola ju doplnil, že polícia v tejto súvislosti rieši aj dva trestné činy, jeden z výtržníctva a ďalší kvôli útoku na verejného činiteľa.
"Vychádzajúc zo skúseností s udalosťami na športových podujatiach Národná rada SR 5. novembra 2008 schválila zákon o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí," upozornila Hattalová, podľa ktorej zákon rozširuje oprávnenia a povinnosti organizátora športového podujatia, upravuje možnosť ukladania sankcií, "ako aj možnosť zakázať športové podujatie zo strany Policajného zboru".