BRATISLAVA. Vodou rozriedené mlieko či nechutné biele tabletky na zdravé zuby. Nepríjemné spomienky dnešných tridsiatnikov na socialistickú školu sa od septembra dostanú do nového dejstva. Centralizované desiate sa vracajú, tentoraz však s príjemnejšou tvárou. Po „mliečnych“ výrobkoch na školy prichádza ovocie a zelenina.
Ministerstvá pôdohospodárstva, školstva a zdravotníctva chcú takto bojovať proti detskej obezite. A ešte jeden rozdiel oproti socializmu: ovocie bude pre školy dobrovoľné.
Do školy rovno zo záhrady
Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík z HZDS hovorí, že pomôžu aj našim pestovateľom. Práve od nich má pochádzať väčšina „stopercentne“ zdravého ovocia a zeleniny. Väčšinu nákladov preplatí Európska únia.
Čo dostanú deti na desiatu
jablko, hruška, broskyňa
marhuľa, slivka, čerešňa
rajčina, paprika, reďkovka
kaleráb, mrkva
šťavy: mrkvovú, mrkvovojablkovú, jablkovú.
Zdroj: Návrh nariadenia vlády
„Cieľom programu je zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny u detí, vplývať na zmenu ich stravovacích návykov a predchádzať chorobám z nadhmotnosti a obezity,“ píše sa na stránke Becíkovho ministerstva.
Zapojiť sa môžu materské, základné a špeciálne školy. Becík chce „veľmi intenzívne vplývať na rodičov, aby trvali na tom, že ich deti dostanú v škole ovocie a zeleninu“.
Prihlásilo sa už niekoľko desiatok škôl. Jednou z nich je Základná škola Ľudovíta Štúra v Modre. Jej riaditeľ Emil Šimonovič hovorí, že ovocie a zeleninu chcú deťom dávať ako desiatu.
Najradšej by ju podľa neho brali od modranských pestovateľov.
Reťazce sa vraj neprebijú
Becík však nevylučuje, že dodávateľmi sa môžu stať aj zahraniční pestovatelia a obchodné reťazce. Domácich výrobcov by však podľa neho nemali „prebiť“ cenou – ovocie má byť bez konzervantov a ovocné a zeleninové šťavy musia byť stopercentné.
Pri takýchto nárokoch ani oni nebudú schopní ísť hlboko pod maximálnu cenu za ovocné a zeleninové produkty, hovorí minister.
Maximálnu cenu za ovocie, zeleninu a šťavy určila Európska komisia. Bude preplácať 73 percent z ceny potravín, zvyšok doplatí žiak. Pri 200gramových porciách na deň však rodičia zaplatia iba pár centov.
Na Slovensku má podľa štatistiky Úradu verejného zdravotníctva „nadhmotnosť“ 15 percent detí vo veku 7 až 11 rokov. V Európe sú tak tretie najštíhlejšie, po Rusoch a Holanďanoch.

Beata
Balogová
