BRATISLAVA. Železničná stanica, kde sa dá dobre najesť, nakúpiť si, alebo sa zabaviť. To je obraz vzdialený od slovenského cestovania vlakom. Kým v západnej Európe sú súčasťou staníc často potraviny, kníhkupectvá či posedenia so záhradou, u nás väčšina bojuje s hygienou a poskytuje len úbohé alebo žiadne služby. Stanice sú pritom často prvým miestom, ktoré v meste turisti uvidia.
Vedenie zadlžených Železníc SR hovorí, že na rekonštrukciu asi štyristo staníc a zastávok nemá peniaze. Pilotne chce však pomôcť štyrom staniciam, z peňazí súkromných investorov.
Namiesto peňazí priestory
V rámci projektu „moderná stanica“ si železnice vytypovali štyri mestá, kde na rekonštrukciu staníc vypísali verejnú súťaž. Investori by mali zmodernizovať stanice v Žiline, Trenčíne, Prievidzi a v bratislavskom Novom Meste. Ako protihodnotu im železnice núkajú zvýhodnený dlhodobý prenájom časti priestorov.
„Na staniciach sme urobili prieskum, akú časť potrebujeme pre naše potreby a zvyšné priestory by sme poskytli investorom na obdobie zhruba tridsať rokov,“ vysvetľuje hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková. „Každá stanica je miestom pohybu veľkého množstva cestujúcich, ktorí sú pre podnikateľov určite zaujímaví,“ hovorí.
Zmeny na staniciach by mali prebehnúť aj v Bratislave (hore) a v Trenčíne (dole). FOTO - LADISLAV KAVECKÝ, ELA SKALSKÁ
Modernizáciou chcú prilákať aj ďalších cestujúcich a znížiť náklady na údržbu a prevádzku staníc. Pri voľbe prvých štyroch staníc boli rozhodujúce aj možnosti areálov na podnikateľské využitie. V opise trenčianskej stanice železnice napríklad píšu, že „v predstaničnom priestore by sa mohla uskutočniť nová výstavba“. V Prievidzi by zas investor mohol „využiť chránenú technickú pamiatku historického železničného depa“.
Za stanice sa mestá hanbia
Projekt železníc vítajú aj mestá. „Budovu aj vnútorné priestory považujeme z hľadiska dnešných štandardov za nevyhovujúce,“ hovorí primátor Žiliny Ivan Harman. „Boli by sme radi, aby bolo vytvorené predstaničné námestie, vzniklo prepojenie na blízke centrum, pešiu zónu a autobusovú stanicu.“
„Súčasný stav stanice i predstaničných priestorov je dlhodobý problém, ktorý nie je pre krajské mesto najlepšou vizitkou,“ priznáva aj Martina Dušová z trenčianskej radnice.
Či budú mať investori o projekt záujem, železnice zistia najneskôr 17. septembra. Dovtedy si záujemcovia môžu vyzdvihnúť súťažné podklady. Návrhy potom musia spracovať do 7. decembra. Víťazi by mal byť známi na prelome roka. „Ak sa pilotný projekt osvedčí, pripravujeme aj ďalšie kolá,“ hovorí Pavlíková.
Vyhliadnutých už majú asi dvadsať vhodných staníc, medzi nimi napríklad banskobystrickú, zvolenskú, či považskobystrickú stanicu.
Autor: Michal Piško

Beata
Balogová
