BRATISLAVA. Zo škôl totiž vychádza málo absolventov a slovenské zdravotníctvo čaká pre nedostatok personálu kolaps. ČTK to povedala prezidentka komory sestier Mária Lévyová. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že v kľúčových lôžkových zariadeniach zatiaľ sestry nechýbajú.
"Komora dlhodobo upozorňuje na to, že o pár rokov slovenské zdravotníctvo pre nedostatok sestier skolabuje," vyhlásila Lévyová. Ročne podľa nej po skončení školy nastúpi do nemocníc a ambulancií priemerne 200 sestier a 24 absolventov pôrodnej asistencie. "Potrebovali by sme minimálne 1300 až 1600 absolventov ročne v odbore ošetrovateľstvo a v odbore pôrodná asistencia minimálne 280 absolventov ročne," dodala.
V nedávnej minulosti podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ubudlo niekoľko tisíc sestier. V roku 2007 síce štatistiky zaznamenali nárast v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi, ten však nebol spôsobený reálnym zvýšením počtu sestier. V rokoch 2005 a 2006 sa totiž do štatistického zisťovania zapojilo menej zdravotníckych zariadení než zvyčajne, a preto bol nižší aj nahlásený počet pracovníkov, zdôvodnilo čísla NCZI.
Kľúčom k pozitívnym zmenám je podľa Lévyovej lepšie odmeňovanie sestier. V roku 2007 zarábali podľa štatistík zdravotníckych odborárov bez započítania práce na pohotovostiach v priemere necelých 629 eur (zhruba 18.950 korún), zatiaľ čo priemerný plat v národnom hospodárstve bol asi 669 eur (približne 20.150 korún).
Úbytok sestier podľa ministerstva zdravotníctva zatiaľ starostlivosť o pacientov neohrozuje. "Neeviduje nedostatok sestier v nemocniciach koncovej siete," poznamenala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Ide o zariadenia, ktoré sú pre liečbu nevyhnutné. Pripomenula však zároveň, že v minulosti upozorňovali na nízky počet sestier menšie nemocnice.
V nemocniciach a ambulanciách však v budúcnosti ubudne aj všeobecných lekárov či zubárov, upozornili už skôr ich zástupcovia. V prípade stomatológov sú údajne problémom vysoké náklady na výučbu budúcich špecialistov, ktoré školám neumožňujú prijímať dostatok študentov. Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor v minulosti povedal, že peniaze chýbajú aj na prípravu vo všeobecnom lekárstve.
Od júla musia lôžkové zariadenia spĺňať prísnejšie personálne podmienky. Čižmáriková uviedla, že ministerstvo zatiaľ nezisťovalo, či nemocnice zamestnávajú predpísaný počet sestier. Dodala, že v spolupráci so samosprávnymi krajmi začne ukazovatele kontrolovať v najbližšom období.