Na kamene extrémistov odpovedalo vodné delo

Protest proti „rómskemu teroru" v Šarišských Michaľanoch vyvrcholil dažďom kameňov na kordón ťažkoodencov a zadržaním desiatok účastníkov. Obyvatelia drukovali Pospolitosti.

Radikáli neposlúchali výzvy policajtov a hádzali do nich kamene. Polícia zhromaždenie rozohnala.(Zdroj: ČTK)

Protest proti „rómskemu teroru" v Šarišských Michaľanoch vyvrcholil dažďom kameňov na kordón ťažkoodencov a zadržaním desiatok účastníkov. Obyvatelia drukovali Pospolitosti.

Šarišské Michaľany. Sobota ráno, v Šarišských Michaľanoch sa črtá horúci augustový deň. V dedine pod Šarišským hradom nič nenasvedčuje, že o pár hodín sa zmení na bojisko. Ľudia pracujú v záplave slnka okolo domov, nakupujú v obchodnom stredisku, na obecnom úrade chystajú miestnosť na svadbu. Ešte aj na poludnie sa zdá, že policajti a novinári budú v presile proti demonštrantom.

„Ja som už stihol pokosiť záhradu," usmieva sa starosta Jozef Brendza. V bielom tričku s erbom obce a v kraťasoch otvára obecný úrad. „Vieme len to, čo je na internete. Žiadne oznámenie o zhromaždení sme nedostali. Asi z toho nič nebude," dúfa starosta.

Osobák z Kysaku

Krátko po jedenástej hodine vystupuje na malej staničke s osobného vlaku zo tridsať mladých ľudí. Z prestupnej stanice v Kysaku ich sprevádzajú železniční policajti so psami. Navigujú ich k futbalovému štadiónu.

Práve tu pred týždňom pätnásťročný Milan a o rok starší Peter z rómskej osady v Ostrovanoch takmer na smrť dobili poriskom z metly 65-ročného správcu. Starý pán prišiel o pravé oko a utrpel viacnásobné zlomeniny lebky a kostí tvárovej časti. Dnes ho majú v prešovskej nemocnici operovať.

„Čo tu chceme robiť? Zorganizujeme pochod cez dedinu a do rómskej osady," hovorí mladý muž v čiernom tričku s vyholenou hlavou.

„Blbosť. Do osady nepôjdeme. Posedíme, porozprávame..." tvrdí chlapec v šiltovke. Razí z neho alkohol, pletie sa mu jazyk. „Koľko nás tu príde? Asi dva-, tritisíc... Z Česka, Poľska, zo Srbska, Slovenska... Nefoťte ma! Keď ukážete moju tvár, budete mať problém..."

Namiesto futbalu demonštrácia

Pôvodne chceli organizátori urobiť zhromaždenie pred obecným úradom. Starosta to nedovolil. Kaštieľ, v ktorom sídli, i priľahlý park sú národnou kultúrnou pamiatkou. Vraj, keď chcú protestovať, nech idú na ihrisko.

V dedine pre istotu zrušili očkovanie psov, odporučili mladému rómskemu páru z Ostrovian, aby na sobotu plánovanú svadbu odložil, preložili aj majstrovský futbalový zápas dorastencov proti Svitu.

„Rodičia hráčov súpera trvali na tom, aby sme zápas zrušili. Po tom, čo sa u nás stalo, boja sa o bezpečnosť svojich detí. To isté bolo, keď Róm z osady na jar zavraždil predavačku z večierky. Požiadali sme futbalový zväz o preloženie termínu. Ani by sme nemali kde hrať," hovorí prezident futbalového oddielu Peter Dugas.

Život za televízor

Peter Dugas je z brutálneho útoku na správcu ihriska zhrozený. Starý pán bol doslova maskotom oddielu. Na štadióne trávil celé dni. Kosil trávnik, pripravoval výstroj, dával siete na bránky.

„Chlapci ukradli zo štadióna starý televízor. Nemal takmer žiadnu hodnotu. Správca sa ich snažil zastaviť. A takmer prišiel o život," krúti hlavou čerstvý štyridsiatnik.

Peter Dugas má medzi Rómami rešpekt. Keď starého pána našli na ihrisku v bezvedomí, ako sa kúpe vo vlastnej krvi, ani chvíľu neváhal. Jeho prvá cesta viedla do osady: „Povedali mi mená tých dvoch. Poriadne som ich preplieskal a zavolal som policajtov, aby ich zobrali. Sú to feťáci. Televízor nepotrebovali. Chceli ho speňažiť. Potrebovali peniaze."

Bývalý hráč Tatrana Prešov schvaľuje protestné zhromaždenie: „Nie som rasista. Veď v dorasteneckom družstve hrá zopár šikovných rómskych chlapcov. Ale čosi treba konečne urobiť. Nie je mysliteľné, aby nás Rómovia terorizovali, aby sa ľudia báli o svoje životy."

Starého pána budú dnes operovať v prešovskej nemocnici. „Mám taký pocit, že ešte si ani neuvedomil, že stratil oko," smúti jeho syn Peter. Demonštráciu schvaľuje aj on. „Rómovia musia za svoje zločiny pykať!"

Príchod vodcu

Na štadión prichádzajú postupne desiatky mladých ľudí, aby podporili demonštráciu. S novinármi odmietajú komunikovať. Holohlavý chlapec so šatkou previazanou cez ústa to dáva jasne najavo vztýčeným prostredníkom.

„Ste z Česka?" pýtame sa mohutného muža v čiernom tričku s nápisom White Prague. „A vy ste odkiaľ?" odpovedá otázkou. „S vami sa baviť nebudem. Prečo? Lebo ste židáci," hovorí, keď sa dozvie, že sme zo SME.

Protest sa mal začať o jednej popoludní. Na štadióne sú už možno dve stovky ľudí, poniektorí majú na sebe tričká Slovenskej pospolitosti s nápisom „Verní sebe, svorne napred" na chrbte.

Cestu pri ihrisku lemujú stovky domácich. Dospelí i deti ako z lóže sledujú, čo sa bude diať. Demonštranti zatiaľ popíjajú pivo a kofolu. Majiteľ bufetu na štadióne nestíha.

„Čakáme na vodcu. Je vraj v autobuse, ale polícia ho vraj nechce pustiť," informuje jeden z organizátorov.

Zrazu počuť obrovský aplauz. Prichádza Marián Kotleba.

Atmosféra hustne

Zakladateľ a duchovný vodca Slovenskej pospolitosti na rozdiel od svojich prívržencov sa ochotne baví so žurnalistami. Vie, že ich potrebuje. „Chceme pokojným protestom upozorniť na cigánsky problém, rozpútať celonárodnú diskusiu. Musíme zabrániť ďalšiemu mrzačeniu našich ľudí, Slovákov, obyvateľov Slovenskej republiky cigánskymi hordami," vysvetľuje.

Dav demonštrantov vychádza zo štadióna na cestu. Ťažkoodenci vytvárajú kordón.

„Dnes si neudriete! A napíšem Gašparovičovi, za čo vás dnes budú platiť," kričí dôchodca Štefan Rubín z Prešova. Z vrecka vyťahuje preukaz účastníka protikomunistického odboja. Vo väzení vraj strávil dvanásť rokov. Odsúdili ho, pretože v auguste 68 ako mladý dôstojník strieľal po okupantoch, keď zastrelili jeho vojaka: „Žijeme v policajnom štáte. Rovnako ako za socíku."

Atmosféra v dave hustne. Policajt megafónom vyzýva, aby sa demonštranti rozišli, pretože bránia premávke. Kordón ich začína štítmi tlačiť z cesty späť na štadión.

Kotleba protestuje. Po chvíli zavelí, aby sa stiahli späť na ihrisko: „Máme informácie, že sú medzi nami provokatéri z radov polície. Nenechajme sa vyprovokovať!"

Veliteľ vydáva podriadeným povel na rozchod. Dav víťazoslávne kričí.

Čo sa stalo v Šarišských Michaľanoch

11.00 Do dediny sa dostávajú prví mladíci s vyholenými lebkami.

11.15 Polícia smeruje prišelcov do areálu futbalového štadióna. K obecnému úradu ani do rómskej osady nikoho nepustí.

12.00 Muži v tmavých tričkách, niektorí s nápisom Slovenská pospolitosť, vysedávajú najmä v bufete.

14.30 Polícia prvýkrát zasahuje, obkolesí dav a tlačí ho späť do areálu štadióna.

14.45 Dav skanduje „Dosť bolo Slotu" či „Kotleba na Hrad". Kotleba hovorí, že na mieste počkajú do ďalšieho dňa.

15.00 Starosta vyzýva ľudí, aby do pol hodiny opustili ihrisko. Blíži sa vodné delo.

15.45 Polícia zadržala Kotlebu a niekoľko jeho prívržencov. Dav reaguje - hádže fľaše a kamene.

16.00 Polícia vytlačila protestujúcich z areálu, zasahuje vodné delo. Z davu opäť lietajú kamene.

17.00 Polícia oznamuje, že zadržala niekoľko desiatok ľudí.

„Kotleba na Hrad!"

Vodca pospolitosti sa pred futbalovou tribúnou ujíma slova. V rukách má megafón, aby ho všetci počuli. Tvrdo kritizuje Jána Slotu, jeho stranu i celú súčasnú garnitúru. Slota a rovnako Fico podľa neho kašlú na slovenský národ, preto treba vytvoriť nový národne orientovaný politický subjekt, ktorý by tvrdo obhajoval záujmy občanov

Šéf pospolitosti hovorí presne, čo chcú ľudia v tejto vypätej situácii počuť. Nadšene mu tlieskajú aj domáci. „Kotleba na Hrad!" kričí starší muž. Vraj takého prezidenta by sme potrebovali. A keby boli v sobotu v Šarišských Michaľanoch voľby starostu, určite by vyhral: „Náš starosta nie je schopný urobiť s Cigánmi poriadok."

„Snažia sa potlačiť hlasy občanov, ktorí sa neboja postaviť za našich zmrzačených spoluobčanov!" reaguje Kotleba na výzvu starostu, aby sa rozišli. Dedinou znie hromové fúúúj. Šéf nacionalistickej organizácie vyzýva účastníkov zhromaždenia, aby počkali, kým príde niekto z vlády a povie, ako chce „cigánsky problém" riešiť.

„Budeme tu až do zajtra?" pýta sa rozvášneného davu.

„Ánoooo..."

Vyľudnená osada

Cestu do osady v Ostrovanoch prísne stráži polícia. Nik z demonštrantov sa do nej nedostane, aj keby chcel. Novinárov pustia len na preukaz.

Osada je takmer vyľudnená. Väčšina obyvateľov sa presťahovala ešte v piatok k príbuzným v okolitých dedinách. Niektorí doslova zadebnili svoje domy. Strážia ich chlapi s palicami. Keď k nimi mierime, skryjú ich.

„Musíme sa brániť, predsa sa nenecháme pozabíjať," hovorí jeden z nich.

Čin dvojice chlapcov odsudzujú. Vraj je nespravodlivé, keď teraz všetkých hádžu do jedného vreca.

„Urobili hlúposť. A treba ich za to prísne potrestať. Ale prečo máme za nich trpieť aj my?"

V Ostrovanoch žije 1745 obyvateľov, z toho 1176 Rómov. Majorita, ktorá je v dedine menšinou, je zúfalá. Najmä záhrady pri domoch v bezprostrednej blízkosti osady čelia neutíchajúcim nájazdom, domáci už roky nemajú nič z úrody ovocia či zeleniny, viacerí už prestali čokoľvek sadiť.

„V rámci malých obecných služieb zamestnáme sto Rómov. Budú strážiť domy bielych. Uvidíme, čo to urobí," hovorí starosta Cyril Revák.

Pochod Michaľanmi
 • Do Šarišských Michalian prišlo okolo 200 sympatizantov Slovenskej pospolitosti a niekoľko ľudí z českej Dělnickej strany,
 • policajti zaistili 30 ľudí,
 • pri zásahu sa zranilo 7 ľudí
  ľahko, z toho boli piati policajti.

Zásah policajtov

Okolo pätnástej hodiny starosta Jozef Brendza opäť vyzýva účastníkov zhromaždenia, aby sa rozišli, pretože štadión idú uzavrieť. Ani po takmer trištvrte hodine sa nik nemá k činu.

Policajti zasiahnu najskôr proti vodcovi a zopár jeho súkmeňovcom. Zvalia ich na zem a nasadia putá.

Vzduchom začínajú lietať poháre, fľaše, kamene.

Kordón vytláča demonštrantov tentoraz opačne - smerom na cestu.

Po chvíli sa nad hlavami mužov s ochrannými štítmi vznáša dážď skál.

Prichádza vodné delo. Mohutný prúd rozpráši demonštrantov.

Policajti ich prenasledujú a postupne tridsať z nich spacifikujú a zatýkajú. Používajú pri tom obušky a hmaty.

„Jen si bouchni, smrade, ještě si bouchni," kričí na ťažkoodencov mladý muž. Odmieta kráčať, a tak ho vlečú po zemi. Na tvári mu ihrá povýšenecký úsmev.

Omylom zadržia aj vystrašeného štrnásťročného chlapca, ktorý beží domov ukryť sa.

„Policajný štát, policajný štát...," ozýva sa dedinou.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások.
 4. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 7. Moskva alebo Petrohrad?
 8. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 9. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 10. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 1. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások.
 2. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Zóna Nové Nivy splnila kvalifikačné podmienky pre registráciu
 5. Dekan ocenil študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 6. Application of GDPR with respect to the size of the enterprise
 7. Modern luxury next to the Blue Church
 8. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 9. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 10. Moskva alebo Petrohrad?
 1. Moskva alebo Petrohrad? 7 939
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 4 157
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 3 765
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 111
 5. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 1 422
 6. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 405
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 300
 8. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 1 189
 9. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 143
 10. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 118

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Štátna firma ukázala, ako by sa dalo obísť zvyšovanie príplatkov

Najväčší súkromní zamestnávatelia zhodne tvrdia, že také kroky, ako chystá železničné Cargo, neplánujú.

PLUS

Čo sa deje v Smere? Fico drží Kaliňáka aj za cenu, že stranu pochová

Premiér umlčal hlasy, ktoré volali po personálnych zmenách v jeho strane.

EKONOMIKA

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.

DOMOV

Bratislavu zradila doprava aj kultúrna uzavretosť, hovoria experti

Lieková agentúra v Bratislave nebude.

Neprehliadnite tiež

Domov

Dobré ráno: Na Slovensku sa rozpútala vojna o lesy

Kultúrny súboj sa najnovšie vedie o slovenské lesy.

Domov

My sme les na internete podporilo vyše päťdesiattisíc ľudí

Šéf envirorezortu Sólymos vníma situáciu v lesoch podobne ako organizátori z My sme les.

Domov

Migračná kríza sa skončila, policajné kontroly za hranicami nie

Rakúska polícia stále náhodne kontroluje autá, ktoré prichádzajú zo Slovenska.

Domov

V utorok sa od západu oteplí, sneh vystrieda dážď

V Oravskej Lesnej pribudlo 20 cm nového snehu.