BRATISLAVA, LONDÝN. Slovenský developer Mário Hoffmann prerušil práce na investícii za 400 miliónov eur v súostroví Turks a Caicos v Karibiku. Vo vyhlásení pre tamojšie médiá obvinil britskú vládu zo zasahovanie do jeho hotelového projektu na maličkom ostrove Salt Cay.
Minulé leto britská vláda zriadila špeciálnu komisiu, aby vyšetrila podozrenia z korupcie a podplácania miestnych politikov medzinárodnými developermi.
V Hoffmanovom prípade vyšlo najavo, že brat premiéra Michaela Misicka dostal 50-percentný podiel vo firme, ktorá mala vybudovať golfové ihrisko ako súčasť projektu. Nebolo pritom jasné, ako si podiel zaslúžil, aká bola jeho úloha.
J&T banka v Prahe, ktorá sa podieľala na financovaní projektu, požičala premiérovi šesť miliónov dolárov. Ručil za ne bratovými akciami v golfovej firme. Misick mal tiež lietať na Hoffmanovom súkromnom lietadle.
Zásah z Londýna
Hoffman teraz tvrdí, že nemenovaný minister britskej vlády, zrejme minister zahraničných vecí David Milliband, zakázal 6. januára guvernérovi ostrova Gordonovi Wetherellovi, aby postupoval podľa odporúčaní Misickovej vlády. Tá navrhovala v projekte na Salt Cay pokračovať. O zákaze mali Briti Hoffmana informovať iba pred mesiacom, po tom, ako zisťoval, prečo vládna spolupráca na projekte stroskotala.
Hoffman zároveň guvernéra žiadal, aby mohol vystúpiť pred vládou Turks a Caicos. „Nemyslím si, že by prezentácia pred vládou bola produktívna,“ napísal mu Wetherell.
Hoffman cez miestne noviny TIC Journal povedal, že práce na projekte pozastavia. Zároveň odmietol, že by to súviselo s publikovanou konečnou verziou správy vyšetrovacej komisie. Závery zverejnené koncom júla na internete hovoria o „indíciách o možnej korupcii“ okolo projektu na Salt Cay. Vyšetrovatelia urgovali políciu, aby začala konať.
Developer píše, že projekt pozastavil pre netransparentnosť zo strany Britov.
Nerád, ale dáva si pauzu
„Bolo to rozhodnutie, ktoré prijali v utajení a ktoré predo mnou následne tajili,“ tvrdí Hoffman. Zároveň vyjadril „obrovskú ľútosť a osobný smútok“ preto, že musel projekt prerušiť.
„Nemôžem pokračovať v investovaní v prostredí tajného rozhodovania a odmietania rokovať o základných veciach,“ napísal.
Hoffmann zatiaľ do projektu investoval 50 miliónov dolárov. Súčasťou dovolenkového raja má byť podľa najnovších informácií hotel, 39 ‘rezi〜dencií’, golfové ihrisko, súkromný prístav, kúpele a športový komplex.
Developer tvrdí, že na ostrove nechce skončiť úplne. Ak však územný plán pre Salt Cay neschvália v rozumnom čase, „budem si musieť rozmyslieť plány a požadovať legálnu náhradu inde“.

Beata
Balogová
