Konferencia kandidátov NATO v Bratislave bola nesporne Dzurindovým úspechom
Frankfurt 14. mája (TASR) - Minulotýždňová konferencia desiatich kandidátskych krajín NATO Nové európske demokracie: líderstvo a zodpovednosť neurobila síce z Bratislavy "pupok európskej politiky", ako vzletne napísal jeden slovenský novinár, rozhodne sa však stala jedným z najzaujímavejších zahraničnopolitických podujatí mladého štátu, konštatuje dnešné vydanie nemeckého mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Cieľ je známy už dávno, spoločný postup naproti tomu chýba, píše FAZ a pokračuje, že traja kandidáti prvej vlny rozširovania neupozornili na seba ani tak prejavmi solidarity, ako vzájomnou konkurenciou. Predovšetkým Česká republika si dávala záležať na tom, aby upozornila na svoju jedinečnosť, informuje nemecký denník a pokračuje históriou vzniku tzv. vilniuskej skupiny. Slovensko je vo vzťahu k NATO typickým príkladom oneskorenca. Až vláde Mikuláša Dzurindu sa podarilo krajinu vyviesť z politickej izolácie, do ktorej sa dostala za Mečiarovej éry. Slovensko sa medzitým stalo členom prestížnej OECD, vedie rozhovory o vstupe do EÚ a sľubne sa rozvíja aj spolupráca s krajinami visegrádskej štvorky. V predvečer pražského summitu NATO sa slovenská diplomacia chopila šance a po prvýkrát v histórii nezávislého Slovenska sa ujala vedúcej úlohy v procese, ktorý možno označiť plným právom za historický, píše nemecký denník a konštatuje, že okrem hostiteľskej krajiny boli na bratislavskej konferencii silno zastúpené USA. Už otvárací príhovor slovenského premiéra bol prešpikovaný vetami, ktorých cieľom bolo urobiť na emisárov z Washingtonu dobrý dojem. Od Bushovho nástupu do funkcie prezidenta sa USA neušlo v Európe toľko priateľských slov, ako najnovšie v slovenskej metropole, všíma si FAZ. Úmysel rečníkov z radou kandidátov získať amerického prezidenta pre ďalšie rozšírenie NATO, bol však natoľko očividný, že západní diplomati, ktorých málo citlivý slovenský protokol postavil už aj tak v porovnaní s americkou delegáciou na nižší stupienok, nedokázali skryť svoje rozladenie, konštatuje nemecký denník. Pre Dzurindu predstavuje konferencia v Bratislave nesporný vnútropolitický úspech. Práve Dzurinda dokázal, že Slovensko sa "opäť objavilo na mape", zdôrazňuje FAZ a vyslovuje názor, že konferencia posilnila pozíciu slovenského premiéra, hodnotenú na domácej politickej scéne momentálne nie príliš vysoko. Od pokračovania politiky Dzurindovej vlády v neposlednom rade závisí, či Slovensko napokon do NATO vstúpi. Voľby v SR sa uskutočnia najneskôr v septembri budúceho roka, teda ešte pred summitom aliancie v Prahe, uzatvára FAZ.
FT: Členovia NATO nemajú práve veľkú chuť rozšíriť alianciu
Londýn 14. mája (TASR) - K bratislavskému víkendovému summitu kandidátov na vstup do NATO sa dnes vracia britský hospodársky denník Financial Times, ktorý píše, že súčasní členovia aliancie nemajú po vstupe Českej republiky, Poľska a Maďarska práve veľkú chuť rozšíriť jej rady. Tieto štáty, píšu britské noviny, ešte neurobili dosť pre modernizáciu svojich armád a vojská kandidátskych krajín sú vraj v ešte horšom stave. Existuje niekoľko možností: buď NATO do svojej rodiny prijme Slovinsko a Slovensko, ktorým minulé rozšírenie uniklo len o vlások, alebo sa rozhodne pre širšiu expanziu, od Baltu až po Balkán. No bez ohľadu na to, ktorý variant zvíťazí, Západ si nesmie rozhádať Rusko a hlavne rozšírenie nesmie rozdeliť samotný Západ. Jednotný postup Európy a USA je podľa Financial Times nutnosťou. Podľa sobotňajšieho vydania týchto novín sa kandidátske krajiny obávajú, že NATO sa na úkor rozšírenia orientuje na vzťahy s Európskou úniou v oblasti bezpečnosti a na návrhy novej americkej administratívy na vybudovanie protiraketovej obrany. Financial Times citujú slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý povedal, že najlepším riešením je prizvať do aliancie čo najviac štátov. Bolo by to podľa neho najlepšie pre kandidátske krajiny, pre NATO a pre bezpečnosť. Český prezident Václav Havel zase vyzval na prijatie troch pobaltských štátov na pražskom summite NATO, čo by bol podľa neho posledný krok pri páde železnej opony. Akýkoľvek ďalší odklad sťaží vstup týchto krajín, citujú jeho slová záverom Financial Times.
O pražskej frekvencii Rádia Twist sa rozhodne najskôr 22. mája
Praha 14. mája (TASR) - Najskôr 22. mája rozhodne česká Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie o tom, či pridelí pražskú rozhlasovú frekvenciu 90,3 FM slovenskému Rádiu Twist. Pre TASR to povedal podpredseda rady Petr Štěpánek. Podľa Štěpánka by česká licenčná rada mohla o udelení licencie rokovať buď na svojom najbližšom zasadnutí 22. mája, alebo až na tom nasledujúcom, ktoré sa uskutoční 5. júna. "Najskôr to bude na budúcom zasadnutí," dodal Štěpánek. O frekvenciu 90,3 FM, na ktorej teraz vysiela kultové Rádio Limonádový Joe, sa uchádza celkovo 17 žiadateľov. Okrem spoločnosti Rádio Twist Praha, ktorá má zmluvu so slovenským Twistom o šírení jeho signálu na území českej metropoly, je to napríklad firma MAFRA Media alebo spoločnosti Joe Media a Joe PR.
Duray: Bolo by vhodné vrátiť sa pôvodnému poslaniu Svetového zväzu Maďarov
Budapešť 14. mája (TASR) - Za návrat k pôvodnému poslaniu Svetového zväzu Maďarov (MVSZ) a obnoveniu jeho niekdajšej patiny sa dnes na tlačovej konferencii kritikov súčasného vedenia MVSZ v Budapešti vyslovil bývalý predseda komisie MVSZ pre stratégiu Miklós Duray. Podľa jeho slov sa MVSZ v súčasnosti usiluje o rozdelenie Maďarov vo svete na politickom princípe. Popredný predstaviteľ Strany maďarskej koalície (SMK) kritizoval súčasné vedenie MVSZ za pokračujúce vylučovania z organizácie a konštatoval, že zo zväzu vykážu teraz všetkých, ktorí sa nepostavia za jeho predsedu Miklósa Patrubánya. Ďalší popredný predstaviteľ Maďarov zo SR, bývalý podpredseda MVSZ a niekdajší predseda regiónu Karpatskej kotliny László Dobos pripomenul negatívny vývoj v organizácii od roku 1996 a konštatoval, že súčasný stav spôsobili spory o právomoci. "Potrebujeme MVSZ pracujúci na iných princípoch, pretože ten súčasný neslúži integrácii maďarstva," vyhlásil v Budapešti. Ešte ostrejšie boli kritické pripomienky niekdajšieho zástupcu austrálskych Maďarov vo vedení MVSZ Bélu Kardosa, podľa názoru ktorého sa MVSZ v súčasnosti stavia proti vláde Maďarskej republiky a v tieni zákona o krajanoch v susedných štátoch vykonáva partizánsku činnosť. "MVSZ chce byť štátom v štáte, s čím nesúhlasia organizácie Maďarov žijúcich na Západe," konštatoval Béla Kardos a dodal, že MVSZ sa musí dôsledne usilovať o spoluprácu s maďarskou vládou v záujme vytvorenia národnej jednoty. Bývalý člen predsedníctva MVSZ Gyula Fekete na tlačovej konferencii dementoval, že by dvanástka kritikov súčasného vedenia bojkotovala zväzovú prácu a podčiarkol, že požadovala od súčasného vedenia organizácie iba dodržiavanie zákonnosti.
MTI informovala podrobne o demisii slovenského ministra vnútra Pittnera
Budapešť 14. mája - (TASR) Hovorca podpredsedu vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pála Csákyho Péter Miklósi dnes pre maďarskú tlačovú agentúru MTI rozhodne dementoval úvahy o možnom odchode vicepremiéra z funkcie. Pripomenul, že tri opozičné pokusy o odvolanie Pála Csákyho na parlamentnej pôde boli neúspešné. Špekulácie o Csákyho odchode označil rozhodne za neopodstatnené a neaktuálne aj predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár. Maďarská tlačová agentúra o tom informuje v rozsiahlom spravodajskom materiáli o demisii ministra vnútra SR Ladislava Pittnera a pravdepodobnej rekonštrukcii vládneho kabinetu premiéra Mikuláša Dzurindu, v súvislosti s ktorou sa spomína údajne aj meno vicepremiéra za SMK.
Minister Kováč podpísal plán spolupráce v zdravotníctve medzi SR a Britániou
Ženeva 14. mája (TASR) - Minister zdravotníctva SR Roman Kováč sa v týchto dňoch v Paláci národov OSN vo švajčiarskej Ženeve zúčastňuje na 54. Svetovom zdravotníckom zhromaždení (SZZ), ktoré je najvyšším riadiacim orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Minister Kováč sa dnes na pracovných raňajkách stretol s ministrom zdravotníctva ČR Bohumilom Fišerom. Obaja ministri vyjadrili uspokojenie s uzavretím Zmluvy medzi ČR a SR a jej uplatňovaním v praxi od 1. apríla 2001. Dohodli sa, že po šiestich mesiacoch obe strany vyhodnotia plnenie dokumentu. V súvislosti so schôdzkou ministrov zdravotníctva krajín Visegrádskej štvorky (V4), ktorá sa uskutoční 9. až 13. júla v Poľsku, spoločne navrhujú ako témy rokovania otázky zdravotného poistenia a voľného pohybu stredných zdravotných pracovníkov. Dnes v popoludňajších hodinách podpísal minister Kováč Plán spolupráce na roky 2001-03 medzi SR a Veľkou Britániou v oblasti lekárstva a zdravotníctva. Večer sa v priestoroch Stálej misie SR pri OSN zúčastnil na pracovnej večeri s lekármi-krajanmi pôsobiacimi vo Švajčiarskej konfederácii. Medzi hlavné prerokovávané témy SZZ patrilo dnes prijatie rozpočtu na roky 2002-03, rozprava o posilňovaní zdravotných systémov a zvyšovaní ich kvality, stratégia boja proti HIV/AIDS, vrátane dostupnosti základných liekov, výživa detí a mládeže, účinky ochudobneného uránu na zdravie, práca na Dohovore na kontrolu tabaku a ďalšie. Špeciálne okrúhle stoly sú venované problematike duševného zdravia. V prvý deň zasadnutia vystúpila so zásadným prejavom generálna riaditeľka WHO Gro Harlem Brundtlandová, ktorá zdôraznila potrebu boja proti chudobe, ktorá je pôvodcom mnohých chorôb. SR sa stala členom WHO 1. januára 1993 sukcesiou. WHO má 191 členských krajín.
Štrasburský súd prerokuje žalobu proti deportácii slovenských Rómov
Brusel 14. mája (TASR) - Na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu sa v utorok uskutoční verejné pojednávanie v spore kvôli hromadnému vyhosteniu 74 slovenských Rómov z Belgicka pred dvoma rokmi. Žalobu proti Belgicku podala belgická mimovládna organizácia Liga pre ľudské práva a slovenskí manželia Čonkovci, ktorí boli na jeseň 1999 medzi vyhostenými osobami. Okolnosti deportácie slovenských Rómov žijúcich v belgických mestách Gent a Tirlemont boli veľmi sporné. Rómovia dostali predvolanie na políciu, boli násilne prevezení do uzavretého strediska pri bruselskom letisku a prepravení do Košíc. Navyše boli na predlaktí označení číslami. Oficiálne bolo pritom toto vyhostenie označené za "dobrovoľné". Spôsob, akým sa deportácia uskutočnila, však viedla Ligu pre ľudské práva k podaniu sťažnosti na štrasburský súd, ktorý ju v marci označil z väčšej časti za prijateľnú. Súd akceptuje sťažnosť proti okolnostiam zadržania deportovaných osôb, proti neinformovaniu o dôvodoch tohto zadržania a proti prerušeniu kontaktov s okolitým svetom (umiestnením do uzavretého centra). V týchto prípadoch existuje podozrenie, že došlo k porušeniu článku 5 Európskej konvencie na ochranu ľudských práv. Štrasburskí sudcovia tiež uznávajú, že Rómovia, ktorým bol zamietnutý azyl, nemali možnosť riadne sa proti rozhodnutiu odvolať (porušenie článku 13). Okrem toho súd prijal aj námietku, že došlo k porušeniu článku 4 štvrtého dodatkového protokolu, podľa ktorého sú "kolektívne deportácie cudzincov zakázané". Dva body žaloby štrasburský súd zamietol. Ide o číselné označenie deportovaných Rómov na predlaktí kvôli rozdeleniu sedadiel v lietadle, ktoré podľa súdu nie je porušením článku 3, a teda ponížením týchto osôb. Súd argumentuje napríklad tým, že podobná procedúra sa využila aj pri preprave utečencov z Kosova do Belgicka počas vojny v Juhoslávii. Okrem toho súd odmietol, že by manželia Čonkovci boli vyhostením na Slovensko vystavení skutočnému a vážnemu riziku neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. Toto rozhodnutie podložil okrem iného argumentom, že syn Čonkovcov sa v apríli 2000 sám dobrovoľne vrátil na Slovensko za rodičmi po tom, ako prerušil prebiehajúcu azylovú procedúru v Belgicku. Obe strany v spore - mimovládna Liga za ľudské práva a Belgické kráľovstvo sú presvedčené, že spor sa skončí v ich prospech. Belgicko odmieta obvinenia z porušenia akýchkoľvek medzinárodných dohovorov či vlastnej legislatívy, Liga si želá, aby súd v Štrasburgu svojím verdiktom prinajmenšom zakázal Belgicku kolektívne deportácie cudzincov. Okrem 74 slovenských Rómov v roku 1999 vyhostili belgické úrady hromadne aj skupinu kazašských utečencov, Ukrajincov či Gruzíncov.