BRATISLAVA. Baníci v uhoľných baniach na Slovensku pracujú v prostredí, ktoré je takmer rovnako nebezpečné, ako bane v Číne. Vyplýva to z prepočtov týždenníka Trend.
Týženík prepočítal objem ťažby v jednotlivých krajinách a počet smrteľných nešťastí za posledné roky. Výsledná štatistika odhaľuje, koľko ton uhlia je v priemere vykúpených jedným ľudským životom. Sám Trend však upozorňuje, že získať komplexné štatistiky je takmer nemožné a vychádza preto zo skladania čiastkových dát.
Prečítajte si originálny text na webe trendu
Z porovnania vyšli najlepšie USA, kde ročne zahynie približne tridsať baníkov. Za rok pritom vyťažia viac ako miliardu ton. V prepočte na tonu tak jeden ľudský život zaplatí 30 až 35 miliónov ton uhlia, píše Trend.
Oveľa horšiu situáciu odhaľujú štatistiky zo strednej Európy. V Poľsku zahynie ročne približne dvadsať baníkov. So stratou jedného ľudského života tak v Poľsku vyprodukujú približne sedem miliónov ton uhlia. Teda približne štvrtinu toho čo v USA.
V Česku za posledné obdobie zahynulo priemerne desať baníkov baníkov ročne. Z porovnania s celkovým objemom ťažby, ktorý je tridsať krát väčší ako na Slovensku, Trend vypočítal, že v Čechách vyprodukujú zhruba šesť miliónov ton uhlia za jeden ľudský život.
Na Slovensku podľa medializovaných informácií len medzi rokmi 2006 a 2008 zahynulo pri ťažbe uhlia osem ľudí. Pri ročnej ťažbe, presahujúcej dva milióny ton, to aj bez započítania posledného nešťastia v Handlovej predstavuje menej ako jeden milión ton za ľudský život. Teda tridsaťkrát horšie ako v USA a šesťkrát horšie ako v susednom Česku.
Pri započítaní ostatného nešťastia sa Slovensko pravdepodobne dostane pod úroveň Číny, kde ročne zahynie približne 5 tisíc baníkov, píše Trend. Čína ročne vyprodukuje 2,5 miliardy ton uhlia. Prepočet ukazuje, že jeden ľudský život vyprodukuje 700 až 800-tisíc ton uhlia. Slovensko sa tak dostalo medzi krajiny s najnebezpečnejšími uhoľnými baňami na svete.

Beata
Balogová
