BRATISLAVA. Slovenská pospolitosť má opäť voľné ruky. Hoci len na krátky čas.
Najvyšší súd rozhodol, že ministerstvo vnútra zrušilo združenie v rozpore so zákonom. Rozhodnutie padlo už v prvý júlový deň, ministerstvu ho však doručili až včera. Zákaz Pospolitosti súd zrušil pre „nedostatočné odôvodnenie“, „nedodržanie zákonnej lehoty“ a ďalšie chyby v postupe ministerstva Roberta Kaliňáka (Smer).
Výčitky súdu ministerstvu nepovedalo, od akých činností má Pospolitosť upustiť; v rozpore so zákonom vydalo rozhodnutie o rozpustení združenia, aj keď nevedelo, či mu vôbec bolo doručené upozornenie s výzvou; v čase vydania rozhodnutia nemohlo vedieť, či sa Pospolitosť oboznámila s obsahom upozornenia a či mala čas na to, aby nepokračovala v protizákonnej činnosti; rozhodnutie je nedostatočne odôvodnené; neuvádza skutočnosti, ktoré boli podkladom na rozhodnutie.
„Zákonným predpokladom rozhodnutia o rozpustení združenia je, že pokračuje v protizákonnej činnosti napriek výzve, aby od nej upustilo. Je neprípustné, aby o rozpustení združenia bolo rozhodnuté skôr, ako bola táto zákonná podmienka splnená,“ píše v zdôvodnení súdu sudca Jozef Hargaš.
Ministerstvo vnútra totiž 7. novembra minulého roku vyzvalo Pospolitosť, aby upustila od protiprávneho konania a už šesť dní po tom ju zrušilo. Pospolitosť si vtedy zásielku s upozornením ani neprevzala.
K zrušeniu prišlo len dva dni pred stretnutím premiéra Roberta Fica s jeho vtedajším maďarským partnerom Ferencom Gyurcsányom pre napätú situáciu v súvislosti s extrémistickou Maďarskou gardou.
Nepovedali, čo robia zle Prirýchle konanie nebolo jedinou chybou ministerstva. Aj keby výzvu Pospolitosť dostala včas, podľa súdu bola „nevykonateľná“. Úradníci totiž vo výzve nešpecifikovali protizákonnú činnosť, „ktorú združenie vyvíjalo a od ktorej malo ustúpiť“.
Kaliňák za pochybenia svojich ľudí nepotrestá. „Súd mal svoj výklad, čo rešpektujeme, ale nebudeme trestať úradníkov za odlišný právny názor,“ povedal Tomáš a dodal, že „úradníci vyvinuli veľkú snahu doručiť výzvu na upustenie od nezákonnej činnosti“ ľuďom z Pospolitosti, ktorí však boli „pozoruhodne nezastihnuteľní“.
Stále ich chcú zakázať Ministerstvo chce Pospolitosť zrušiť aj po verdikte Najvyššieho súdu. Tentoraz už vraj v súlade so zákonom.
Svoje ďalšie kroky ministerstvo podmieňovalo práve doručením meškajúceho rozsudku. „Podrobne ho preštudujeme a všetky naše ďalšie kroky urobíme v súlade s týmto rozhodnutím,“ povedal hovorca rezortu Erik Tomáš.
S doručením Najvyšší súd meškal niekoľko dní – vinníka sa predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin zaviazal nájsť a potrestať. Zatiaľ ho nenašiel.

Beata
Balogová
