BRATISLAVA. Extrémistické občianske združenie Slovenská pospolitosť pripravuje na budúci týždeň ďalší protirómsky protest. Konať sa má 22. augusta v Krompachoch na východnom Slovensku. Nepovolené víkendové zhromaždenie Pospolitosti proti kriminalite Rómov v Šarišských Michaľanoch polícia rozohnala.
Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít s dvoma mimoparlamentnými politickými stranami dnes zhromaždenie odsúdila, žiadny antiprotest však neplánujú.
Komentár Petra Schutza: Kotleba je ovocím pretvárky
Pospolitosť na internete pri zvolávaní svojich priaznivcov opäť nešetrila tvrdými výrazmi na adresu Rómov. "Ukážme, že sa nenecháme zastrašiť cigánskym terorom ani nezákonnými policajnými zásahmi," napísala. Združenie tvrdí, že vláda rómsku otázku nezačala konštruktívne riešiť. "Problémových lokalít je mnoho, no v súčasnosti začína byť (...) neznesiteľná situácia v Krompachoch," píše na stránke Pospolitosť.
Organizácie zastupujúce záujmy Rómov neplánujú nijakú akciu v súvislosti s ohláseným stretnutím extrémistov. "Nebudeme nič robiť," vyhlásil Ladislav Richter z Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít. Poznamenal, že vyšetrenie prípadnej kriminality zo strany Rómov má na starosti polícia. Protest nepripravuje ani mimoparlamentná politická strana Rómska iniciatíva Slovenska (RIS). Práve RIS pred sobotňajším zhromaždením extrémistov v Šarišských Michaľanoch ohlásila antiprotest, ktorý však neskôr z bezpečnostných dôvodov zrušila.
Účastníkov neohlásenej protirómskej demonštrácie v Šarišských Michaľanoch polícia vytlačila na miestny futbalový štadión a neskôr dav asi 400 ľudí rozohnala pomocou vodného dela a obuškov. Počas zhromaždenia sa časť obyvateľov postavila na stranu extrémistov a slovne napádala policajtov. Protest proti tomuto policajnému zákroku zvolalo na piatok do Prešova nacionalistické združenie Nové slobodné Slovensko.
Demonštráciu v Šarišských Michaľanoch vyvolali dva surové útoky, pri ktorých zabili v obci jednu ženu a ťažko zranili strážcu futbalového ihriska. Polícia z nich obvinila obyvateľov zo susednej rómskej osady v Ostrovanoch.
Na Slovensku žije podľa odhadov niekoľko stoviek tisíc Rómov, značná časť z nich v chudobných osadách. Nevyhovujúce životné podmienky podľa odborníkov komplikujú vzdelávanie detí z osád, čo neskôr vedie k nezamestnanosti a aj kriminalite.
Protirómske nálady sa vyostrili v posledných mesiacoch v susednom Maďarsku, ktoré zaznamenalo niekoľko obetí násilia proti príslušníkom rómskeho etnika. V Česku zas napríklad zorganizovala krajne pravicová Dělnická strana vlani pochod cez prevažne rómske sídlisko Janov v Litvínove. Výsledkom boli zranení na strane polície i aktivistov.
Extrémizmus treba odmietnuť, tvrdí politológ
Politológ László Öllös si myslí, že extrémizmus, ktorý ožíva vďaka extrémistom zvolávajúcim protestné zhromaždenia proti rómskej kriminalite, treba odmietnuť. "Nedá sa to inak riešiť, ako odmietnutím," uviedol. Pripomenul, že tieto formy extrémizmu môžu ovplyvniť najmä mladých. "Môžu byť módnou záležitosťou, čo nie je dobré. Je to iná forma fašizmu," povedal pre SITA Öllös.
Politológ tvrdí, že rómska otázka nie je u nás riešená efektívne. "Keď nie je riešená efektívne, rastú sociálne napätia. Ak rastú na miestach, kde sa nerieši situácia dlhodobo, otvára sa priestor pre sily, ktoré chcú celú otázku riešiť násilím," uviedol Öllös v reakcii na ďalšie plánované zhromaždenie, ktoré chystá na budúci týždeň v sobotu Slovenská pospolitosť v Krompachoch.
Druhou vecou tejto otázky je jej riešenie. "Na to, aby sa spoločnosť dohodla na hĺbkovom riešení, bolo by potrebné odmietnutie všetkých foriem diskriminácie inakosti," uviedol Öllös. Myslí si, že počet zhromaždení s podobným cieľom môže narastať, ak bude stúpať počet ľudí, ktorí si myslia, že majú právo vyriešiť problém po svojom.
Slovenská pospolitosť zintenzívnila svoje aktivity najmä na východnom Slovensku. "Využíva priestor, kde sú problémy najvypuklejšie," hodnotí politológ. Podľa neho vycítila možnosť. "Tieto aktivity možno považovať za prípravnú kampaň pre založenie reálnej politickej strany," uviedol. Na jej zaregistrovanie potrebujú zozbierať 10-tisíc podpisov. "Či sa pokúsia, či sa im to podarí alebo či im to bude dovolené, môžeme špekulovať," tvrdí Öllös.
O probléme sa začalo hovoriť po sobotňajšom nepovolenom zhromaždení Slovenskej pospolitosti v Šarišských Michaľanoch v Sabinovskom okrese. Zhromaždenie "proti násiliu v rôznych podobách" chystajú v piatok v Prešove. Na sobotu 22. augusta ohlásila zhromaždenie v Krompachoch Slovenská pospolitosť.
sita