BRATISLAVA. Ak zistia, že zanedbávajú výchovu svojich ratolestí, chcú na rodičov podávať trestné oznámenia.
Plánujú tiež zriadiť občianske hliadky v problémových rómskych osadách s cieľom znížiť kriminalitu. Po stretnutí s policajným prezidentom Jánom Packom a vicepremiérom Dušanom Čaplovičom (Smer-SD) to vyhlásil Ladislav Richter z Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít.
"Budeme podávať trestné oznámenia na rodičov, ktorí neposielajú svoje deti do škôl a zanedbávajú ich výchovu," povedal Richter. Bližšie podrobnosti, ako chcú kontrolu realizovať v praxi a kedy chcú s aktivitami v osadách začať, neuviedol. Na Slovensku je podľa Richtera asi 630 rómskych osád a viac ako 200 prímestských a mestských rómskych get, kde žije zhruba 180.000 ľudí. "Problémových je asi 100 až 150 osád," dodal.
Chcú vlastné hliadky
Práve v problémových osadách plánujú rómske mimovládne organizácie vytvoriť z radov Rómov občianske hliadky, ktorých úlohou bude dozerať na poriadok v obci. Členovia hliadok by mali tiež spolupracovať so štátnou políciou.
Ubezpečil, že rómske mimovládne organizácie majú záujem na dôkladnom vyšetrení kriminality páchanej príslušníkmi rómskeho etnika. "My nie sme advokáti Rómov," zdôraznil Richter. V hliadkach by podľa neho mali pôsobiť bezúhonní Rómovia so stredoškolským vzdelaním.
Zástupcovia rómskych mimovládnych organizácií však žiadajú, aby vláda navýšila počty policajtov v lokalitách s vyšším počtom príslušníkov rómskeho etnika. "Policajný prezident nám prisľúbil, že v problémových lokalitách zvýšia počty svojich ľudí o 300 až 400," tvrdil Richter. Packa potvrdil, že na území, kde žije rómske etnikum a väčšinová populácia, navýši počty policajtov o 300. Na Slovensku už v súčasnosti pôsobí asi 230 rómskych špecialistov - policajtov.
V poslednom sčítaní ľudu v roku 2001 sa k rómskej národnosti prihlásilo takmer 90.000 ľudí, skutočný počet príslušníkov rómskeho etnika žijúcich na Slovensku je však niekoľkonásobne vyšší.
Konflikt treba zastaviť teraz
Podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič bude v piatok rokovať so samosprávou nielen v Krompachoch, ale aj v Šarišských Michaľanoch, oznámila dnes jeho kancelária. Čaplovič má v pláne aj stretnutia s občanmi. Samospráva už vicepremiéra netrpezlivo očakáva a varuje, že na riešenie rómskeho problému je najvyšší čas. Napätie medzi Rómami a majoritou stúpa, Slovenská pospolitosť a podobné extrémistické združenia riešenie neprinesú, zhodujú sa obce.
„Ak to nebudeme riešiť, bude pospolitosť, ozvú sa ďalšie podobné skupiny a potom tu bude ako v Maďarsku, budeme ich (Rómov) strieľať, potom oni budú strieľať bielych a už to nikto nezastaví," povedal pre SITA starosta Šarišských Michalian Jozef Brendza. Pripomenul, že by sme sa mali poučiť z bývalej Juhoslávie, že zabitie blízkeho nikto neodpustí a násilie sa ťažko zastavuje.
Prednosta Mestského úradu (MÚ) v Krompachoch Emil Muľ si netrúfa odhadnúť, či by vývoj mohol byť podobne nebezpečný ako v 90. rokoch na Balkáne. „Naozaj je ale napätie medzi ľuďmi silné, záleží na tom, čo bude vláda robiť. Táto problematika je vážna a už aj ťažko riešiteľná," uviedol pre agentúru SITA. Slovenská pospolitosť, ktorá sa po zhromaždení „proti cigánskemu teroru" minulú sobotu v Michaľanoch chystá na budúcu sobotu do Krompách, podľa Muľa riešenie nemá.
Starosta Brendza verí, že úľavu miestnym obyvateľom by prinieslo zníženie hranice trestného činu z osemtisíc korún a dôsledné trestanie páchateľov. „Je nemožné, aby (rómske) deti vykopali celú záhradu a nikto nebol stíhaný. Zoberú vám z dvora desať sliepok a prasiatko, urobia škodu do štyritisíc korún a rodičia dostanú pokutu za priestupok. Potom vám ho splácajú po päť korún a vy si pre ne musíte chodiť každý mesiac na poštu."
Brendza je starostom sedem rokov, kandidoval ako nezávislý s podporou KDH. Tvrdí, že obec dostal z rozvratu do plusu. „Za minulý rok sme boli v pluse 2,2 milióna," hovorí. Teraz mu však hrozí odvolanie, občania spísali petíciu po zásahu polície proti sobotnému zhromaždeniu. Petíciu zatiaľ starostovi nedoručili. „Nemám problém odísť. Mám o dva týždne 45 rokov, najdôležitejšie je moje zdravie, rodina a pokoj v duši."
„Situácia je nezvládateľná, s rómskou kriminalitou si nevedia poradiť ani mestskí, ani štátni policajti. Kradnú, prepadávajú ľudí pri vstupe do priemyselnej zóny," povedala dnes SITA Adriana Kočanová zo sekretariátu primátorky Ivety Rušinovej (nezávislá). Tá žiadala Čaploviča o pomoc otvoreným listom už pred dvoma mesiacmi, podpredseda vlády, ktorý má na starosti aj rómsku problematiku, nereagoval. „Nikto sa nám neozval. Až po dvoch mesiacoch, keď to bolo v médiách a médiá ho vyzvali," dodala Kočanová.