Krajná pravica najbližšie dva týždne obsadí východné Slovensko. Do Krompách ju prilákal otvorený list primátorky o Rómoch.
BRATISLAVA, KROMPACHY. V piatok večer budú v Prešove prívrženci krajnej pravice protestovať proti policajnému násiliu v Šarišských Michaľanoch. Policajti tam pred týždňom extrémistov rozohnali na neohlásenom proteste vodným delom.
Tentoraz sa radikáli poučili, prešovský protest už riadne mestu ohlásili.
Včera navyše prívrženci krajne pravicovej Slovenskej pospolitosti ohlásili ďalší protest – o týždeň v Krompachoch pred mestským úradom.
„Ukážme, že sa nenecháme zastrašiť cigánskym terorom ani nezákonnými policajnými zásahmi!“ vyzýva pospolitosť na svojej internetovej stránke na účasť v Krompachoch.
Volajú aj do Prešova: „Východoslovákom sa patrí podporiť aj piatkovú akciu v Prešove!“
Mesto žiada pomoc už dávno
Predstavitelia Krompách už niekoľko týždňov žiadajú vládu, aby s nimi rokovala o rómskej kriminalite. Pospolitosť to využila po tom, čo o žiadosti mesta informovali médiá.
Do Krompách aj do Šarišských Michalian v piatok príde podpredseda vlády Dušan Čaplovič zo Smeru. Tiež až potom, čo sa sťažnosť objavila v médiách.
Primátorka Krompách Iveta Rušinová, ktorá sa na Čaploviča pred takmer dvomi mesiacmi obrátila otvoreným listom, je na dovolenke. Odpoveď na list dodnes nedostala.
„O návšteve sme sa dozvedeli dnes. Pani primátorka mala naplánovanú a zaplatenú dovolenku v zahraničí,“ povedal včera jej zástupca Imrich Holečko.
Primátorka chcela rokovať o kriminalite Rómov, zvýšenej pôrodnosti maloletých rodičiek alebo o fetovaní detí z osady. Trestná činnosť mládeže je podľa nej o desať percent vyššia oproti celoslovenskému priemeru.
Deti trestať nemôžu
„Je nemožné, aby rómske deti vykopali celú záhradu a nikto nebol stíhaný. Zoberú vám z dvora desať sliepok a prasiatko, urobia škodu do štyritisíc korún a rodičia dostanú pokutu za priestupok. Potom vám ju splácajú po päť korún a vy si po ne musíte chodiť každý mesiac na poštu,“ opisuje zase situáciu v Šarišských Michaľanoch starosta Jozef Brendza.
Starosta hovorí, že by pomohlo, keby sa znížila hranica trestného činu z terajších 265 eur (osemtisíc korún).
Policajti pôjdu do osád
Ministerstvo vnútra na dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády práve pre vysokú kriminalitu najmä na východe Slovenska požiada o navýšenie počtu policajtov. Pribudnúť by ich malo tristo.
„Značná časť týchto policajtov bude nasadená v regiónoch, kde je problémom kriminalita Rómov. Pôjde o Košický, Prešovský a Banskobystrický kraj, najmä okresy Prešov a Rimavská Sobota,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Vnútro si myslí, že policajti v uliciach pomôžu znížiť kriminalitu. Odvolávajú sa na štatistiky z obdobia, keď je ministrom Kaliňák. Navýšil počet policajtov o 1300 a bežná kriminalita mala klesnúť spolu asi o osemnásť percent.
Jej objasnenosť zostala rovnaká ako za predchádzajúceho volebného obdobia.
Rómovia postavia hliadky
Poriadok v rómskych osadách postrážia občianske hliadky.
BRATISLAVA. Rómske mimovládne organizácie chcú proti kriminalite v rómskych osadách bojovať aj vlastnými ochrancami poriadku. Ich občianske hliadky majú spolupracovať s políciou.
„Zo 630 rómskych osád a 200 giet je asi 150 problémových. Vytipovať by sme ich mali do mesiaca,“ hovorí predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter.
Podobný projekt už funguje na košickom sídlisku Lunik IX.
Obyvateľov osád i blízkych obcí majú strážiť miestni Rómovia. „Mali by dostávať aspoň minimálnu mzdu a ich úlohou bude predchádzať a pomáhať polícii riešiť trestnú činnosť,“ povedal šéf Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló. Ich rolu prirovnal k pomocným strážam verejnej bezpečnosti, aké fungovali za minulého režimu – budú oznamovať polícii zanedbávanie detí, drogové delikty, úžerníctvo a iné trestné činy Rómov.
Nových strážcov majú vyberať podľa ich bezúhonnosti aj vzdelania. Pomôcť s výberom ľudí má aj vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič (Smer), Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity aj polícia.
Zohnať peniaze na občianske hliadky nebude podľa Patkolóa problém – majú ich vraj obce a prídu aj z európskych fondov ešte túto jeseň. Očakáva, že tak dostane prácu asi tisíc Rómov.
Martina Kováčová
Médiá: Na extrémistov musíme ukazovať
Novinári nemôžu ignorovať realitu, reagujú novinári na návrh ministra Kaliňáka neinformovať o radikáloch.
BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že médiá by nemali o pochodoch krajnej pravice informovať. „Ak by si médiá tieto indivíduá prestali všímať a robiť im reklamu, tak by stratili o takéto konanie záujem,“ povedal Kaliňák SME.
Zástupcovia médií s ním však nesúhlasia. „Nie je možné to ignorovať. Je to udalosť, správa, ktorú musíme pokrývať,“ myslí si šéf domáceho spravodajstva Českej televízie Jindřich Šidlo.
Majú médiá informovať o extrémistoch - komentár Lukáša Filu: Bojovníci proti bríze
Objekt, nie partner
V Česku novinári o tom, ako písať o extrémistoch, diskutovali po zverejnení rozhovoru
s jedným z vodcov miestnych neonacistov v denníku MF Dnes. „To bolo priveľa, zlé editorské rozhodnutie,“ myslí si Šidlo.
Zástupca krajnej pravice sa podľa neho nikdy nesmie stať partnerom na rozhovor a pohľad naňho by mal byť vždy poučný a kritický.
Nesprávne podľa neho bolo aj to, keď jedny české regionálne noviny uverejnili reportáž
z neonacistického pochodu „očami nácka“.
„Neinformujeme o celebritách alebo zaujímavých ľuďoch, ale o nepriateľoch slobodnej spoločnosti, sú schopní ubližovať, zabíjať,“ dodal Šidlo.
Aj šéfredaktor spravodajstva televízie Markíza Lukáš Diko si myslí, že „základnou úlohou médií je o udalostiach informovať, a nie ich ignorovať“.
Ignorácia akejkoľvek udalosti by podľa neho bola popretím novinárskej práce a blížila by sa skôr k robeniu politiky. Navyše, skôr by to podľa neho pomohlo zvýšeniu popularity krajnej pravice.
„Spoločnosť musí mať možnosť prijímať všetky informácie, no médiá ich musia dávať do kontextu. Vysvetľovať, v čom extrémistické názory nie sú prijateľné, a informovať o tom, či vôbec extrémisti ponúkajú nejaké riešenia problémov,“ dodal Diko.
Žiadny problém ani extrémizmus, sa podľa šéfredaktora denníka Pravda Juraja Porubského nevyrieši jeho ignorovaním.
Radikáli cez zatvorené oči nezmiznú
„Ak extrémisti neporušujú zákon a jediným ich cieľom je zviditeľniť malú skupinu ľudí svojím extrémizmom, má zmysel takéto akcie ignorovať alebo zaznamenať len stručne. Ak však dôjde k porušeniu zákona, ohrozeniu iných ľudí alebo k prejavom, ktoré prekračujú spoločenské normy, médiá sú povinné ponúknuť objektívny obraz,“ povedal Porubský. Platí to podľa neho aj vtedy, ak niečo také čo i len hrozí. „Ostatní obyvatelia majú na informácie právo.“
Šéfredaktor SME Matúš Kostolný hovorí, že „myslieť si, že extrémisti nebudú, keď sa o nich nebude písať, je podobné, ako si myslieť, že policajti nebudú robiť chyby, keď o nich nik nebude vedieť“.
Expert na krajnú pravicu Matej Pavlík si myslí, že reklamu urobila extrémistom naposledy polícia svojím zásahom s použitím vodného dela v Šarišských Michaľanoch. Demonštrácia takejto policajnej sily podľa neho na krajnú pravicu nefunguje.
Monika Tódová

Beata
Balogová
