HRICZKO: AK CHCE PALKO ŠTATISTIKU RÓMSKEJ KRIMINALITY, NECH ROBÍ AJ ŠTATISTIKU TEJ POSLANECKEJ

Rómovia: Palko nepozná ústavu, navrhuje nezmysly

Šéf Európskej Rómskej pracovnej agentúry Roman Kaiser tvrdí, že podobné nápady, ako Palko, mali aj ideológovia Tretej ríše.

Šéf KDS Vladimír Palko chce, aby sa spracovávali a zverejňovali štatistiky kriminality, ktorej sa na Slovensku dopúšťajú Rómovia.(Zdroj: Samo Trnka)

Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) navrhujú, aby boli pravidelne spracovávané a zverejňované štatistiky kriminality, ktorej sa na Slovensku dopúšťajú Rómovia, najmä kriminality násilnej a majetkovej. „Ak sa ukáže, že Rómovia nepáchajú násilnú a majetkovú kriminalitu vo väčšej miere ako nerómovia, potom možno od zverejňovania opäť upustiť. Ak sa však má problém riešiť, potrebujeme o ňom poznať pravdu," uviedol Vladimír Palko.

Tento návrh neostal bez hlasitej odozvy. Alexander Patkoló z Rómskej iniciatívy dokonca Palka nazval „blbečkom", za čo sa šéfovi KDS ospravedlnil vysokoškolský docent rómskeho pôvodu Tibor Loran.

Zdravý rozum, či nemorálnosť a populizmus?

Palko trvá na svojom a na blogu časopisu .týždeň píše: „Je to normálny návrh vyplývajúci zo zdravého rozumu. Banalita. Problém je v tom, že normálnosť sa už nenosí. Nosia sa okovy politickej korektnosti." Vo videorozhovore dodáva, že apeluje na zdravý rozum, lebo ak chce rozumný človek niečo riešiť, najskôr si o probléme zhromaždí údaje.

Iný názor ponúkajú novinári, či bývalí politici. Tom Nicholson zo SME považuje návrh KDS za hodný holohlavých, podľa blogera Pavla Minárika ml. Nicholson zavádza. Lukáš Fila zo SME si myslí, že keby niekto prišiel s nápadom, aby štát zverejňoval, koľko násilných trestných činov spáchali katolíci, luteráni a židia, Palko by prvý demonštroval a nad navrhovateľom vyhlásil fatwu.

František Šebej z časopisu .týždeň priamo označil Palkov návrh za zlý, škodlivý, populistický a nemorálny. Podľa neho vytvára predpolie pre extrémizmus. Vraví, že ak sa sčítajú všetky škody, ktoré napáchajú Rómovia z osád, suma majetku, o ktorý pripravia ostatných, nie je nič v porovnaní s tým, o čo daňových poplatníkov pripravia „nerómski, čisto bieli a roduverní Slováci z korupčných kruhov, blízkych tejto a iným vládnym koalíciám." Podľa Petra Zajaca vedenie štatistík tohto druhu ničomu nepomôže: „Tam, kde má platiť rovnosť pred zákonom, nemôžeme selektívne oddeľovať časť spoločnosti."

Proti je aj Juraj Kušnierik: „Zločin nemá farbu. Zlodej, násilník, výtržník či vrah musí byť potrestaný. Róm, Gádžo, Maďar, Slovák, Číňan, Francúz, Mexičan, Kanaďan aj Hotentót. Zostavovať a zverejňovať kriminalitu jednej, rasovo definovanej skupiny slovenských občanov by bol nezmyselný, no zároveň nebezpečný krok úplne nesprávnym smerom."

Opačný postoj zastáva Jaroslav Daniška, ktorý s Palkom spolupracuje. Podľa neho médiá šéfa KDS lynčujú a radosť z toho musí mať najmä Kotleba. Na stránke postoy.sk píše, že kritici návrhu KDS majú spoločnú jednu vec - politickú korektnosť: „Základná námietka proti Palkovmu návrhu znie, že zverejnená štatistika zhorší spoločenskú situáciu a nevraživosť voči Rómom. Pritom viacerí z týchto ľudí súčasne tvrdia, že Slovensko je väčšinovo buď skryte rasistické, prípadne že o vyššej miere rómskej kriminalite aj tak všetci vieme a zverejnená štatistika teda ničomu nepomôže. Logickým dôsledkom teda je, že kritici zverejnenia bránia predsudky a mýty. Keby si mysleli opak, museli by byť zástancami zverejnenia. Inak než pravdivou štatistikou stereotypom čeliť nemožno."

Rómovia sú tvrdo proti

Internet ponúka množstvo článkov s argumentmi v prospech jednej, či druhej strany. Čo si však o Palkovej myšlienke myslia samotní Rómovia, respektíve odborníci na rómsku problematiku?

Bývalá splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová:

orgovanova_klara.jpg„Návrhy pána Palka nie sú podstatné, nie je treba sa nimi zaoberať. Kriminalita totiž nie je viazaná na etnicitu. Realita, ktorú poznáme aj bez nových štatistík, je o tom, že vzhľadom k počtu obyvateľov v rómskych osadách je percento kriminality, ktorú páchajú, vysoké. Cieľom je zmeniť situáciu v obciach s rómskymi osadami, výsledkom by malo byť aj menej konfliktné spolunažívanie. Vďaka nečinnosti podpredsedu vlády sa však eurofondy ani neotvorili. Ak sa nevyužije šanca dlhodobých a systematických programov, nastúpi cesta represívnych krokov, ktoré majú krátkodobý účinok na každej strane konfliktu. Je načase zmeniť pokryteckú hru politikov s Rómami."

Anina Botošová, ktorá z postu splnomocnenkyne odišla len nedávno:

botosova_anina.jpg„Palko sa ako poslanec za KDH zaslúžil o rozvirovanie vášní na etnickom princípe. Je to o jeho politickej agende, ktorá pre spoločnosť neprinesie nič pozitívne, akurát tú spoločnosť rozdelí. Je mi ťažko, ctiac si kresťanské hodnoty, že si zvolil túto formu politického zviditeľnenia sa. Ako ústavný činiteľ si nectí zákon zákonov, teda Ústavu SR. Nemá právo určovať osoby podľa sekundárnych znakov. Už len samotný tento zámer nie je v súlade s právnymi predpismi SR."

Roman Kaiser, predseda Európskej Rómskej pracovnej agentúry:

kaiser_roman.jpg„Z môjho dlhoročného pôsobenia v rómskych osadách na Slovensku viem s určitosťou povedať, že Palkove návrhy sú na jednej strane smiešne, na druhej veľmi nebezpečné. Kroky, vedúce k zvyšovaniu napätia, ohrozujú kvalitu života všetkých občanov tejto krajiny. To, že ako poslanec nepozná našu ústavu a históriu, ma vôbec neprekvapuje. Podobné nápady mali aj ideológovia Tretej ríše, ale povedzme si, čo po nich ostalo? Desiatky miliónov mŕtvych, rozvrátená Európa, hlad, chudoba, a v konečnom dôsledku aj osloboditeľmi nainštalované komunistické režimy."

Rómska novinárka Denisa Havrľová, ktorá sa do povedomia verejnosti dostala v roku 2002 aj tým, že si od nej policajt v Jarovniciach pri podaní ruky vypýtal hygienicky preukaz:

havrlova_denisa.jpgKriminalitu nepáchajú len chudobní, a nie všetci chudobní sú kriminálnici. Zisťovanie etnicity nie je potrebné, len zbytočne vyhrotí už aj tak negatívne naladenú majoritnú spoločnosť. Nie som za žiadny kriminálny čin, ktorý sa spácha. Každý je však zodpovedný sám za seba, či to je Róm, Maďar, Rusín. Čísla určite nezmenia to, čo vrie pod pokrievkou.

Bývalý asistent splnomocnenkyne Botošovej Ivan Hriczko dnes pracuje v Rómskom mediálnom a dokumentačnom centre:

hriczko_ivan.jpgVyjadrenia Vladimíra Palka vnímam ako jeho osobnostné a politické zlyhanie. Obávam sa, že práve reakcie tohto typu poškodzujú Slovensko a nahrávajú extrémistickým skupinám. Jeho vyjadrenia mi pripadajú ako zber nových sympatizantov pre KDS. Je zarážajúce, ako politik dokáže zneužiť citlivú a nebezpečnú situáciu pre svoj politický benefit, o právnej stránke toho farizejského návrhu nehovoriac. Prajem mu zažiť jeden deň v koži Róma, ktorý je plnohodnotným občanom SR, má vysokoškolské vzdelanie, pracuje a patrí k tejto menšine. Ak chce robiť štatistiku rómskej kriminality, nech robí aj štatistiku poslaneckej kriminality.

Dušan Gábor, odborník na rómsku problematiku:

gabor_dusan.jpgPovažujem za nešťastné riešenie, keď politik rozdeľuje kriminalitu na rómsku a ostatnú. Ako bývalý minister vnútra musí Palko vedieť, že podobné výroky v súčasnej situácii vyznievajú nacionalisticky a výrazne populisticky. Potom sa nemožno čudovať, že v spoločnosti existujú otvorené prejavy podpory extrémistickým skupinám. Politik v európskom priestore, pokiaľ nie je predstaviteľom extrémistickej strany, by mal v prvom rade odsudzovať akékoľvek prejavy rasizmu a xenofóbie, nie ich priamo alebo nepriamo podporovať. Najzáväznejší dokument, ktorým sa riadi Slovensko, je ústava. Ak Palko nepozná zákonnú definíciu postavenia a práv menšín, žijúcich na území SR, je pochopiteľné, že navrhuje nezmyselnú záležitosť. Ústava totiž jasne hovorí, že štatistiky sa podľa etnickej, rodovej a náboženskej príslušnosti nesmú vykonávať.

Rómka Janette Maziniová, blogerka SME, nominovaná na Novinársku cenu za rok 2008:

maziniova_janette.jpgAk má štatistika poukázať na kriminalitu len niektorých národností, vynára sa otázka, k čomu má taký údaj smerovať, prečo je potrebné sledovať práve konkrétnu národnosť. V celej veci mi neprekáža ani tak štatistika, ako spôsob, na základe ktorého budú kompetentní evidovať národnosť páchateľa. Pretože práve ten poukazuje na úspešnosť a validitu štatistických údajov. „Palkova štatistika" môže, v najlepšom prípade, aspoň sčasti pomôcť nejakými údajmi, ale určite nevyrieši problém, pre ktorý sa začala rozoberať.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 334
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 097
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 887
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 738
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 702
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 145
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 278
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 692
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 501

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

Neprehliadnite tiež

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

Sudcovia si vyberajú, ako má vyzerať spravodlivosť

O osem voľných miest v Súdnej rade sa uchádza sedemnásť ľudí. Rozhoduje asi 1360 sudcov z celého Slovenska.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.