Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) navrhujú, aby boli pravidelne spracovávané a zverejňované štatistiky kriminality, ktorej sa na Slovensku dopúšťajú Rómovia, najmä kriminality násilnej a majetkovej. „Ak sa ukáže, že Rómovia nepáchajú násilnú a majetkovú kriminalitu vo väčšej miere ako nerómovia, potom možno od zverejňovania opäť upustiť. Ak sa však má problém riešiť, potrebujeme o ňom poznať pravdu," uviedol Vladimír Palko.
Tento návrh neostal bez hlasitej odozvy. Alexander Patkoló z Rómskej iniciatívy dokonca Palka nazval „blbečkom", za čo sa šéfovi KDS ospravedlnil vysokoškolský docent rómskeho pôvodu Tibor Loran.
Zdravý rozum, či nemorálnosť a populizmus?
Palko trvá na svojom a na blogu časopisu .týždeň píše: „Je to normálny návrh vyplývajúci zo zdravého rozumu. Banalita. Problém je v tom, že normálnosť sa už nenosí. Nosia sa okovy politickej korektnosti." Vo videorozhovore dodáva, že apeluje na zdravý rozum, lebo ak chce rozumný človek niečo riešiť, najskôr si o probléme zhromaždí údaje.
Iný názor ponúkajú novinári, či bývalí politici. Tom Nicholson zo SME považuje návrh KDS za hodný holohlavých, podľa blogera Pavla Minárika ml. Nicholson zavádza. Lukáš Fila zo SME si myslí, že keby niekto prišiel s nápadom, aby štát zverejňoval, koľko násilných trestných činov spáchali katolíci, luteráni a židia, Palko by prvý demonštroval a nad navrhovateľom vyhlásil fatwu.
František Šebej z časopisu .týždeň priamo označil Palkov návrh za zlý, škodlivý, populistický a nemorálny. Podľa neho vytvára predpolie pre extrémizmus. Vraví, že ak sa sčítajú všetky škody, ktoré napáchajú Rómovia z osád, suma majetku, o ktorý pripravia ostatných, nie je nič v porovnaní s tým, o čo daňových poplatníkov pripravia „nerómski, čisto bieli a roduverní Slováci z korupčných kruhov, blízkych tejto a iným vládnym koalíciám." Podľa Petra Zajaca vedenie štatistík tohto druhu ničomu nepomôže: „Tam, kde má platiť rovnosť pred zákonom, nemôžeme selektívne oddeľovať časť spoločnosti."
Proti je aj Juraj Kušnierik: „Zločin nemá farbu. Zlodej, násilník, výtržník či vrah musí byť potrestaný. Róm, Gádžo, Maďar, Slovák, Číňan, Francúz, Mexičan, Kanaďan aj Hotentót. Zostavovať a zverejňovať kriminalitu jednej, rasovo definovanej skupiny slovenských občanov by bol nezmyselný, no zároveň nebezpečný krok úplne nesprávnym smerom."
Opačný postoj zastáva Jaroslav Daniška, ktorý s Palkom spolupracuje. Podľa neho médiá šéfa KDS lynčujú a radosť z toho musí mať najmä Kotleba. Na stránke postoy.sk píše, že kritici návrhu KDS majú spoločnú jednu vec - politickú korektnosť: „Základná námietka proti Palkovmu návrhu znie, že zverejnená štatistika zhorší spoločenskú situáciu a nevraživosť voči Rómom. Pritom viacerí z týchto ľudí súčasne tvrdia, že Slovensko je väčšinovo buď skryte rasistické, prípadne že o vyššej miere rómskej kriminalite aj tak všetci vieme a zverejnená štatistika teda ničomu nepomôže. Logickým dôsledkom teda je, že kritici zverejnenia bránia predsudky a mýty. Keby si mysleli opak, museli by byť zástancami zverejnenia. Inak než pravdivou štatistikou stereotypom čeliť nemožno."
Rómovia sú tvrdo proti
Internet ponúka množstvo článkov s argumentmi v prospech jednej, či druhej strany. Čo si však o Palkovej myšlienke myslia samotní Rómovia, respektíve odborníci na rómsku problematiku?
Bývalá splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová:
„Návrhy pána Palka nie sú podstatné, nie je treba sa nimi zaoberať. Kriminalita totiž nie je viazaná na etnicitu. Realita, ktorú poznáme aj bez nových štatistík, je o tom, že vzhľadom k počtu obyvateľov v rómskych osadách je percento kriminality, ktorú páchajú, vysoké. Cieľom je zmeniť situáciu v obciach s rómskymi osadami, výsledkom by malo byť aj menej konfliktné spolunažívanie. Vďaka nečinnosti podpredsedu vlády sa však eurofondy ani neotvorili. Ak sa nevyužije šanca dlhodobých a systematických programov, nastúpi cesta represívnych krokov, ktoré majú krátkodobý účinok na každej strane konfliktu. Je načase zmeniť pokryteckú hru politikov s Rómami."
Anina Botošová, ktorá z postu splnomocnenkyne odišla len nedávno:
„Palko sa ako poslanec za KDH zaslúžil o rozvirovanie vášní na etnickom princípe. Je to o jeho politickej agende, ktorá pre spoločnosť neprinesie nič pozitívne, akurát tú spoločnosť rozdelí. Je mi ťažko, ctiac si kresťanské hodnoty, že si zvolil túto formu politického zviditeľnenia sa. Ako ústavný činiteľ si nectí zákon zákonov, teda Ústavu SR. Nemá právo určovať osoby podľa sekundárnych znakov. Už len samotný tento zámer nie je v súlade s právnymi predpismi SR."
Roman Kaiser, predseda Európskej Rómskej pracovnej agentúry:
„Z môjho dlhoročného pôsobenia v rómskych osadách na Slovensku viem s určitosťou povedať, že Palkove návrhy sú na jednej strane smiešne, na druhej veľmi nebezpečné. Kroky, vedúce k zvyšovaniu napätia, ohrozujú kvalitu života všetkých občanov tejto krajiny. To, že ako poslanec nepozná našu ústavu a históriu, ma vôbec neprekvapuje. Podobné nápady mali aj ideológovia Tretej ríše, ale povedzme si, čo po nich ostalo? Desiatky miliónov mŕtvych, rozvrátená Európa, hlad, chudoba, a v konečnom dôsledku aj osloboditeľmi nainštalované komunistické režimy."
Rómska novinárka Denisa Havrľová, ktorá sa do povedomia verejnosti dostala v roku 2002 aj tým, že si od nej policajt v Jarovniciach pri podaní ruky vypýtal hygienicky preukaz:
Kriminalitu nepáchajú len chudobní, a nie všetci chudobní sú kriminálnici. Zisťovanie etnicity nie je potrebné, len zbytočne vyhrotí už aj tak negatívne naladenú majoritnú spoločnosť. Nie som za žiadny kriminálny čin, ktorý sa spácha. Každý je však zodpovedný sám za seba, či to je Róm, Maďar, Rusín. Čísla určite nezmenia to, čo vrie pod pokrievkou.
Bývalý asistent splnomocnenkyne Botošovej Ivan Hriczko dnes pracuje v Rómskom mediálnom a dokumentačnom centre:
Vyjadrenia Vladimíra Palka vnímam ako jeho osobnostné a politické zlyhanie. Obávam sa, že práve reakcie tohto typu poškodzujú Slovensko a nahrávajú extrémistickým skupinám. Jeho vyjadrenia mi pripadajú ako zber nových sympatizantov pre KDS. Je zarážajúce, ako politik dokáže zneužiť citlivú a nebezpečnú situáciu pre svoj politický benefit, o právnej stránke toho farizejského návrhu nehovoriac. Prajem mu zažiť jeden deň v koži Róma, ktorý je plnohodnotným občanom SR, má vysokoškolské vzdelanie, pracuje a patrí k tejto menšine. Ak chce robiť štatistiku rómskej kriminality, nech robí aj štatistiku poslaneckej kriminality.
Dušan Gábor, odborník na rómsku problematiku:
Považujem za nešťastné riešenie, keď politik rozdeľuje kriminalitu na rómsku a ostatnú. Ako bývalý minister vnútra musí Palko vedieť, že podobné výroky v súčasnej situácii vyznievajú nacionalisticky a výrazne populisticky. Potom sa nemožno čudovať, že v spoločnosti existujú otvorené prejavy podpory extrémistickým skupinám. Politik v európskom priestore, pokiaľ nie je predstaviteľom extrémistickej strany, by mal v prvom rade odsudzovať akékoľvek prejavy rasizmu a xenofóbie, nie ich priamo alebo nepriamo podporovať. Najzáväznejší dokument, ktorým sa riadi Slovensko, je ústava. Ak Palko nepozná zákonnú definíciu postavenia a práv menšín, žijúcich na území SR, je pochopiteľné, že navrhuje nezmyselnú záležitosť. Ústava totiž jasne hovorí, že štatistiky sa podľa etnickej, rodovej a náboženskej príslušnosti nesmú vykonávať.
Rómka Janette Maziniová, blogerka SME, nominovaná na Novinársku cenu za rok 2008:
Ak má štatistika poukázať na kriminalitu len niektorých národností, vynára sa otázka, k čomu má taký údaj smerovať, prečo je potrebné sledovať práve konkrétnu národnosť. V celej veci mi neprekáža ani tak štatistika, ako spôsob, na základe ktorého budú kompetentní evidovať národnosť páchateľa. Pretože práve ten poukazuje na úspešnosť a validitu štatistických údajov. „Palkova štatistika" môže, v najlepšom prípade, aspoň sčasti pomôcť nejakými údajmi, ale určite nevyrieši problém, pre ktorý sa začala rozoberať.

Beata
Balogová
