BRATISLAVA. Dve odmietnuté sťažnosti aktivistov a dve vyšetrovania možného zanedbania služobnej povinnosti – tak posúdila policajná inšpekcia policajný zásah na Hodžovom námestí počas návštevy čínskeho prezidenta v Bratislave v polovici júna.
Pred prezidentským palácom došlo vtedy k roztržkám medzi obhajcami čínskeho režimu a prevažne slovenskými aktivistami za ľudské práva v Číne. Polícia zasiahla proti aktivistom.
Trestné nie je nič
„Inšpekcia vo všetkých štyroch prípadoch konštatovala, že konanie policajtov nebolo porušením zákona v trestnoprávnom zmysle,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. „Dva prípady postúpila i nadriadeným policajtov, ktorí zasahovali, aby preskúmali a posúdili, či nedošlo k zanedbaniu služobnej povinnosti.“
Inšpekcia už sama ďalej nekoná, lebo podľa nej nebol porušený zákon. Verdikt už v troch prípadoch oficiálne potvrdil aj dozorujúci prokurátor, v poslednom prípade podľa Tomáša zvažuje, či by podnet tiež nebolo lepšie zamietnuť.
Polícia podľa inšpekcie konala správne, keď po potýčke s obhajcami čínskeho režimu na Hodžovom námestí predviedla publicistu Michala Havrana. Hoci uznala, že bol obeťou potýčky, previnil sa vraj bránením policajtovi vo výkone funkcie.
Ivanovi Kuhnovi Číňania bránili nakrúcať, keď na to upozornil policajta, dostal odpoveď, aby neprovokoval. Ani v tom inšpekcia problém nevidí.
Bratislavská krajská polícia však do 30 dní preskúma, či jeho podriadení konali správne, keď na výzvu aktivistov Gabriely Šuvadovej a Petra Weisenbachera nezasiahli proti Číňanom, ktorí im trhali transparenty z rúk. Ak rozhodne, že zanedbali svoje povinnosti, hrozí im pokarhanie, pokuta, alebo aj výpoveď.
Poslanec Martin Pado z SDKÚ bude o zásahu polície hovoriť v pondelok s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Pri toľkých pochybnostiach mala podľa neho inšpekcia zásah hodnotiť ako celok a nevenovať sa len jednotlivým podnetom.
Na spoločnú sťažnosť na postup polície z polovice júla stále čakajú mimovládky. „Pred pár dňami mi bolo doručené oznámenie, že našu sťažnosť zaregistrovali a do 60 dní dostaneme odpoveď,“ povedal Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu.
Bitkárov nenašli
Bratislavská krajská polícia stále vyšetruje aj incidenty spred prezidentského paláca. Kaliňák v polovici júla informoval, že identifikovala troch najagresívnejších Slovákov čínskeho pôvodu, ktorí aktivistom trhali z rúk transparenty.
Jedným z nich je údajne aj prezident Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku Ji Ailei. „Dvaja z troch identifikovaných boli už predvedení a vypočutí,“ povedala Tatiana Kurucová z bratislavskej polície.
Pokračuje aj vyšetrovanie prípadu zranenej aktivistky hnutia Falun Gong, ktorú zhodili zo schodov do podchodu na Hodžovom námestí.
„V prípade osoby, ktorá je podozrivá z trestného činu ublíženia na zdraví, sme požiadali čínsku ambasádu o spoluprácu a čakáme na odpoveď,“ povedala Kurucová. Vecou sa podľa nej zaoberá aj bratislavská polícia.

Beata
Balogová
