BRATISLAVA. Jedenásti z dvadsiatich obetí handlovskej bane boli banskí záchranári. O ich práci počuť zriedkavejšie ako o zásahoch hasičov či horskej služby. Je však rovnako nebezpečná a pracovné podmienky sú často ešte náročnejšie.
Záchranárov v podzemí ohrozujú horúčavy, jedovaté a výbušné plyny. Popáleniny prstov či ušných lalokov nie sú ničím výnimočným.
„Pohybujú sa vo vysokých koncentráciách škodlivých plynov,“ hovorí dlhoročný banský záchranár Karol Kučera. Do uhoľných baní záchranári najčastejšie fárajú pre požiare spôsobené prudko jedovatým a výbušným oxidom uhoľnatým, ktorý je bezfarebný a bez zápachu. Odhaliť ho dokážu len s prístrojmi.
Nevyhnutnou súčasťou výstroja je pre minimálne množstvo kyslíka v podzemí dýchací prístroj. Chlapi na chrbte nosia aj viac ako dvanásť kilogramov, k zemi ich ťahajú aj rezervné kyslíkové fľaše, hasiace, meracie a vyprosťovacie prístroje, nevyhnutný je aj prenosný banský telefón.
Textový komentár Ivana Štulajtera nájdete tu.
Hlasy z Východnej šachtyPrístroj, ktorý aj so stovky metrov dlhým káblom ťahajú až do podzemia, môže byť v extrémnych prípadoch ich jediným spojením so svetom. Každé slovo, ktoré si záchranári vymenia so základňou, sa nahráva.
Vyšetrovatelia z banského úradu si už tieto nahrávky vypočuli. Hovoriť o nich nebudú do skončenia vyšetrovania. Práve tieto záznamy však môžu byť kľúčom k vyjasneniu, čo sa vlastne pred výbuchom v podzemí stalo.
Záchranná akcia v handlovskej bani sprvu vyzerala štandardne. Požiar, ktorý sa vo Východnej šachte rozhorel v pondelok ráno, sa najskôr snažili zahasiť civili, teda najbližšie pracujúci baníci.
„Keď videli, že je to nad ich sily, handlovský dispečer zavolal k nám na Hlavnú banskú záchrannú stanicu, kde je vždy v pohotovosti šesť záchranárov a vedúci služby. Tí hneď vyrazili,“ opisuje priebeh zásahu šéf slovenských banských záchranárov Stanislav Pavlík.
Záchranári z viacerých miestV čase handlovskej havárie slúžili záchranári z nováckej bane a z Bane Dolina pri Veľkom Krtíši. Po ceste ich doplnili štyria handlovskí záchranári, aby boli kompletné tradične nasadzované dve čaty, teda spolu desať mužov a veliteľ.
Záchranári sa hodinu po privolaní pripojili k deviatim baníkom, ktorí sa už hodinu a pol snažili požiar zlikvidovať. O ďalšiu hodinu došlo k výbuchu. O dôvodoch sa zatiaľ len špekuluje, jednou z vyšetrovacích teórií je aj nesprávny spôsob hasenia.
Keď príde reč na výbuch, šéf záchranárov Pavlík radšej mlčí. Odporúča počkať na závery vyšetrovania Obvodného banského úradu v Prievidzi.
Východná šachta je temná, jedovaté plyny ešte viac znížili možnosť orientácie.
FOTO - TASR
Handlová bola pod kontrolou
Baňa Handlová mala aj nedostatky. Neoznačené hasiace prístroje či nepoučených baníkov.
BRATISLAVA. V Hornonitrianskych baniach, ktoré tvoria bane v Novákoch, Cígeli a Handlovej, si kontroly podávajú kľučky.
Za posledný rok tam vykonal Obvodný banský úrad v Prievidzi deväť inšpekcií, na kontrolu v marci prišli aj inšpektori Hlavného banského úradu z Banskej Štiavnice. Vedúci oddelenia bezpečnosti hlavného banského úradu Vladimír Tejbus hovorí, že ich inšpektori tento rok navštívili všetky slovenské podzemné bane.
„V Hornonitrianskych baniach sme zistili nedostatky, ale žiadne z nich neboli také vážne, že by ohrozovali život, zdravie alebo bezpečnosť prevádzky.“ Spoločnosti vyčítali napríklad neoznačené či nesprávne rozmiestnené hasiace prístroje alebo nedostatočné oboznámenie zamestnancov s bezpečnostnými predpismi. „Vo všetkých prípadoch sme im nariadili odstránenie chýb.“
Podobne podľa neho dopadli aj inšpekcie obvodného úradu. Ten konštatoval trinásť nedostatkov, pokutu uložil len v jednom prípade, pre ľahký pracovný úraz.
Tejbus tvrdí, že Hornonitrianske bane vyšli z kontrol lepšie ako menšie bane. „Zdá sa, že čím väčšia prevádzka, tým prepracovanejší systém organizácie,“ povedal.
Za výbuchom bolo podľa Tejbusa skôr ako zanedbávanie predpisov „jednorazové zlyhanie ľudského faktora“.
Michal Piško
Čičmanec ovládol bane veľmi výhodne
Je takmer neodvolateľný. Riaditeľ baní a jeho manželka sú väčšinovými vlastníkmi baní.
BRATISLAVA. Ako generálny riaditeľ a zároveň predseda predstavenstva sa môže priamo zodpovedať za výbuch vo Východnej šachte Bane Handlová, ktorý zabil 20 ľudí. Vo vedení baní je už roky, o funkciu ho nepripravila ani smrť štyroch jeho podriadených spred troch rokov v Bani Nováky. Šéfa Hornonitrianskych baní Petra Čičmanca môžu odvolať iba v prípade, že na to sám kývne.
Jeho príbeh je ukážkovým príkladom, ako sa dá získať väčšinový podiel v obrovskom podniku za hodnotu garsónky v bratislavskej Petržalke. Väčšinu – až 97 percent akcií baní vlastní „zamestnanecká“ akcio〜vá spoločnosť HBz, a. s. V nej majú Čičmanec a jeho manželka Marta podľa zápisnice z ostatného valného zhromaždenia z júna 2009 8175 z celkového množstva 13 725 akcií. Sú teda vlastníkmi 59-percentného podielu.
Mečiarova privatizáciaČičmanec a jeho rodina sa k časti akcií dostali už v roku 1996, keď ich Mečiarova vláda v podstate rozdala zamestnancom. Manažéri mohli odkúpiť 51 percent akcií, radoví zamestnanci zvyšok. Čičmanec bol už vtedy generálnym riaditeľom firmy, koľko akcií získal, nie je známe. Hovorkyňa baní Adriana Siváková neodpovedala ani na opakovanú otázku o akcionárskej štruktúre.
Princípom zamestnaneckých akcioviek je, že ich akcie môžu vlastniť len zamestnanci. Pokiaľ odídu z firmy, musia ich spätne odpredať za kúpnu cenu.
Výhodná kúpaKúpna cena v prípade bane bola najprv 100 a neskôr 150 korún za akciu. Odchádzajúci baníci museli akcie predávať. Postupne ich skupovali práve Čičmanec a jeho žena. Ešte v roku 2002 nevlastnili väčšinu.
Za 8175 akcií mohli podľa najvyššej možnej sumy 150 korún za akciu zaplatiť do 1,23 milióna korún (vyše 40-tisíc eur).
Bane majú podľa obchodného registra základné imanie 100-miliónov eur (tri miliardy korún). Skutočná hodnota sa odhadnúť nedá. Len majetok firmy sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Okrem nehnuteľností majú množstvo hnuteľného majetku – hlavne technológií.
O hodnote akcií baní môžu vypovedať v prvom rade hospodárske výsledky podniku. Minulý rok vykázali zisk 2,18 milióna eur. Väčšinu z nich však použili na splácanie minulých strát.
Vplyv Čičmanca sa v baniach nekončí. Firma má totiž podiely v ďalších spoločnostiach – napríklad v TV Prievidza či v handlovskej televízii. Vlastní tiež 100-percentný podiel v SBS, ktorá ich stráži.
Miroslav Kern, Ľuboslava Sedláková

Beata
Balogová
