BRATISLAVA. Ak si kúpite dom či byt za viac ako 10 miliónov českých korún, prípadne inú vec za dva milióny, budete musieť daňovému úradu zdokumentovať, kde ste na to vzali peniaze.
Ak úrad zistí, že ste si na takýto majetok nemohli zarobiť, zdaní vám ho 76 percentami. To je jeden z pilierov predvolebného programu českých sociálnych demokratov, s ktorým idú do jesenných volieb. Ich podpredseda Bohuslav Sobotka hovorí, že sa inšpirovali úpravami, ktoré platia vo Veľkej Británii a v Írsku. Návrh ČSSD však môže byť základom aj pre novú podobu nášho zákona o preukazovaní pôvodu majetku.
Čo si myslí o superdani Peter Schutz? - Absolútna zvrhlosť
Je to jedna z možností
Ako o jednom z možných riešení u verejných funkcionárov o ňom hovorí štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Anna Vitteková (Smer). „Skúmame aj možnosti postihovania sporného majetku týchto osôb formou osobitných daňových opatrení,“ povedala. Podľa Vittekovej sa návrh zákona dostane do vlády zrejme až na budúci rok.
„Superdaň“ pre tých, ktorí nevedia zdokladovať majetok, sa pozdáva aj šéfovi ústavoprávneho výboru parlamentu Mojmírovi Mamojkovi (Smer). Myslí si, že takéto riešenie by mohlo byť účinné a zároveň by nebolo problémom vo vzťahu k ústavnému súdu. Ten zákon o preukazovaní majetku zrušil, keďže platí aj vo vzťahu k minulosti, čo je neprípustné.
Racionálny základ má návrh podľa Lucie Žitňanskej z SDKÚ. Naopak, Rafael Rafaj zo SNS a Katarína Tóthová z HZDS sa k myšlienke stavajú skôr skepticky.
Podľa informácií z vedenia Smeru sa počíta, že nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku prejde s pomocou opozície a bez ohľadu na názor HZDS a SNS. Od budúceho roka už navyše nebude platiť koaličná dohoda, takže by ani otvorenú spoluprácu Smeru s opozíciou nemohli Vladimír Mečiar ani Ján Slota označiť za porušenie dohôd.
Bude sa špekulovať
Expert na dane Jozef Mihál zo strany SaS hovorí, že tak ako iné zákony by sa aj ten o „superdani“ snažili niektorí ľudia obchádzať. Napríklad tak, že by si urobili dodatočné daňové priznania za predchádzajúce roky a zdanili si aj príjmy, ktoré vtedy nevykázali. Štát by ich tak zdanil nie 76, ale len 19 percentami.
Podľa Jozefa Vozára z Ústavu štátu a práva SAV myšlienka dodatočného progresívneho zdanenia nepreukázaného majetku nie je nová. „Je priechodnejšia cesta, ako riešiť tieto veci trestným právom – mám na mysli predchádzajúci zákon o preukazovaní majetku.“ Myslí si však, že sme stratili príliš veľa času v boji proti nepreukázaným, čiže aj nezdaneným príjmom. „Už keď Ústavný súd pozastavil účinnosť celého zákona o preukazovaní majetku, mal to byť signál pre zákonodarcu, že tadiaľto cesta nevedie.“

Beata
Balogová
