BRATISLAVA. Tradične nelojálne a nerozumne sa podľa nich k nej pripojila aj SMK, ako i strana Most-Híd a časť po slovensky píšucej tlače.
"Odmietame túto kampaň, lebo je postavená na lži s úmyslom dezinformovať občanov nič totiž nevypovedá o skutočnom obsahu prijatého zákona o štátnom jazyku," konštatuje sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol riaditeľ Slovenského historického ústavu Matice slovenskej Ján Bobák.
Taktiež sú pobúrení jej mimoriadnou agresivitou, ktorá, ako prízvukujú, otvorene spochybňuje funkciu slovenského jazyka ako štátneho jazyka, ako aj základné princípy demokracie a suverenity SR. "Cieľom tejto politicky motivovanej kampane, organizovanej zo zahraničia, je dezintegrovať slovenskú spoločnosť na etnickom princípe a narúšať ústavný poriadok Slovenskej republiky," uvádza sa ďalej v stanovisku.
Politickú a mediálnu kampaň považujú vo vzťahoch dvoch suverénnych štátov za neprípustnú. "Je neobvyklé, že sa tak deje medzi štátmi, ktoré sú spojencami v NATO, hlásia sa k rovnakým hodnotám v Európskej únii a majú v základnej zmluve mechanizmy na riešenie sporných otázok," poznamenali predstavitelia kultúrnej obce.
Uzákonenie slovenčiny ako štátneho jazyka na území Slovenska vnímajú ako súčasť štátnej suverenity a potreby integrovať slovenskú spoločnosť na občianskom princípe. "Táto demokratická tendencia našla svoje prirodzené uplatnenie v každom modernom štáte sveta a nijakým spôsobom nezasahuje do individuálnych práv občanov, ani tých, ktorí sú príslušníkmi národnostných a etnických menšín."
Zároveň vyzvali vládu a Národnú radu SR, aby odmietli všetky pokusy o spochybňovanie suverenity Slovenskej republiky, rovnako jazykovej suverenity a aby sa dôsledne zasadili o uvedenie zákona do života. "Sme ako demokrati presvedčení, že uplatňovanie zákona bude na prospech všetkých občanov SR, vrátane príslušníkov národnostných menšín," pripomínajú v stanovisku, ktoré podpísalo 68 historikov, jazykovedcov, právnikov, vedcov, spisovateľov, novinárov a umelcov.