BRATISLAVA. Bratislavské Staré Mesto nemalo zakázať zhromaždenie na podporu ľudských práv v Číne, ktoré sa konalo na Hodžovom námestí počas návštevy čínskeho prezidenta. Rozhodol tak súd v polovici júla.
Ani doručený rozsudok však starostovi Starého Mesta Andrejovi Petrekovi neozrejmil, ako mal postupovať správne – vyčítal mu len formálne chyby.
Zákazovať môže polícia
„Rozhodnutie súdu sme dostali. Bohužiaľ, tiež si myslím, že sme pochybili. Proti rozsudku sa neodvoláme,“ hovorí Petrek. Namiesto toho chce požiadať o výklad zákona o zhromažďovaní ministerstvo vnútra.
Chybu vidí Petrek v praxi, ktorú si mesto osvojilo po návšteve amerického prezidenta Georgea Busha v Bratislave. „Zhromaždenie, ktoré sme povolili na Hviezdoslavovom námestí, bolo vtedy vytlačené políciou,“ hovorí. Priestor, ktorý chcela využívať Kancelária prezidenta na vlastné podujatia, tak začalo Staré Mesto posudzovať ako obsadený a oznamovateľom ďalších verejných zhromaždení už nevyhovelo.
„Štátne orgány nie sú nositeľom zhromažďovacieho práva, nie sú vôbec spôsobilé usporiadať a ohlásiť zhromaždenie. Ak teda orgán obce vyhodnotí oznam Kancelárie prezidenta o usporiadaní nejakého podujatia ako ohlásenie zhromaždenia, postupuje v rozpore s výslovným znením zákona,“ hovorí právnik Radoslav Procházka. Jeho slová potvrdzuje aj právnik Via Iuris Peter Wilfling.
V takom prípade môže podľa neho právo na zhromažďovanie obmedziť len polícia – napríklad tým, že z bezpečnostných dôvodov uzavrie nevyhnutnú časť priestoru, kde sa malo zhromaždenie konať. „Rozhodnutie zakázať vstup na určité miesto je výlučne rozhodnutím policajta, “ dodáva Procházka.
Čakajú na výklad zákona
Staré Mesto sa chce až do posudku ministerstva vnútra riadiť týmto názorom. „Oznámenia prezidentskej kancelárie vezmeme na vedomie. Riadne ohlásené zhromaždenia však zaevidujeme,“ dodal Petrek.
Keďže Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu, ktorý zákaz zhromaždenia na Hodžovom námestí namietal, na súde uspel, môže uskutočniť náhradné zhromaždenie na podporu ľudských práv v Číne.
Súd však nerozhodol podľa zákona o zhromažďovaní o jeho námietke do troch dní, keď by ešte stihol čínskeho prezidenta na Slovensku. Chce sa preto obrátiť na Ústavný súd.

Beata
Balogová
