Keď Environmentálny fond ovládala SMK, najúspešnejšími žiadateľmi o dotáciu boli jej starostovia. Dnes, keď fond ovláda SNS, najviac dotácií smeruje k starostom z vládnych strán.
BRATISLAVA. Bývať v obci, starosta ktorej má tričko Smeru, SNS alebo HZDS, má svoje výhody. Kým sú tieto strany vo vláde, obec má lepšie vyhliadky na dotáciu niektorého z ministerstiev.
Najmä ministerstvo životného prostredia, ktoré riadi SNS, často rozhoduje tak, akoby stranícke tričko bolo jedným z rozhodujúcich kritérií.
Dotácie v číslach Envirofond tento rok dotoval 311 projektov – 96 z nich predložili nezávislí starostovia a primátori, medzi úspešnými straníkmi bolo najviac takých, ktorí kandidovali za dvoj alebo trojkoalíciu vládnych strán (50), na obnovu dediny, čo je samostatný program, ministerstvo dalo 135 dotácií – 33 z nich dostali nezávislí, zo straníkov boli najúspešnejší tí z SNS (24) a zo Smeru (23), z opozície v jednom i druhom prípade najviac uspelo KDH.
Environmentálny fond, ktorý mu podlieha, v tomto roku dotoval 311 projektov. Kým starostovia a primátori zo Smeru, z SNS alebo HZDS boli úspešní 128 ráz, príslušníci opozičných strán 47 ráz.
Aj dotácia z Programu obnovy dediny si častejšie „našla cestu“ k starostovi z vládnej strany – 78 ráz. Predstavitelia SDKÚ, SMK alebo KDH mali úspech iba v 12 prípadoch.
Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) to zistila, keď k menám úspešných starostov a primátorov priradila stranícku príslušnosť.
Vlastný záujem je prednejší Prezidentka TIS Emília Sičáková-Beblavá hovorí, že zistenia nasvedčujú to, že „záleží nielen na tom, aký kvalitný projekt obec vypracuje, ale aj na tom, či na jej čele stoja predstavitelia strán vládnej koalície.“
Ministerstvo životného prostredia v utorok na naše otázky neodpovedalo.
Rozhodovanie Environmentálneho fondu javí známky straníckeho klientelizmu už dlhší čas. V novembri 2005, keď ho ovládala SMK, vyšlo najavo, že zo straníckych starostov a z primátorov sú najúspešnejší práve členovia tejto strany.
Vtedajší predseda SMK Béla Bugár na to reagoval, že do roku 1998 regióny južného Slovenska boli o dotácie „veľmi ochudobnené a fakticky nedostávali to, čo dostávali iní“.
Podobne, len v opačnom garde, sa takto pred rokom vyjadril premiér Robert Fico zo Smeru. „Tam, kde to zákon umožňuje, budeme podporovať našich starostov, pretože prospech z takejto podpory budú mať všetci obyvatelia týchto obcí, bez ohľadu na to, koho volili.“
Zjavný nepomer Rozdiel v prospech vládnych strán vynikne ešte viac, keď sa počet úspešných žiadateľov z tejktorej strany porovná s počtom všetkých jej starostov a primátorov.
Napríklad SMK má 2,5krát viac starostov ako SNS a o čosi viac ako HZDS. Úspešní však boli iba desiati, zatiaľ čo z HZDS ich bolo 35 a z SNS dokonca 38.
Starosta jednej obce na Orave z KDH reagoval, že ho to neprekvapuje, ale odmietol to komentovať. Dotácie na čistareň odpadových vôd, kanalizáciu či vodovod, ktoré envirofond rozdeľuje, sa pohybujú vo výške desiatok až stoviek tisíc eur.

Beata
Balogová
