Premiér Robert Fico opäť zasahuje proti nominantovi SNS. Ján Slota to nekomentuje. Ak by Fico odvolal Turského, do rezortu životného prostredia by prišiel už štvrtý minister za štyri roky.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico koná. Tak jeho hovorkyňa Silvia Glendová odpovedala na otázku, či Fico odvolá z funkcie ministra životného prostredia Viliama Turského. Na žiadne ďalšie otázky neodpovedala.
Podľa Ficových straníckych kolegov ho najnovšia popolčeková kauza spadajúca pod životné prostredie nahnevala. Či až natoľko, že SNS odvolá ďalšieho ministra, včera nebolo známe.
Komentár Mariána Leška o kauzách SNS a čo majú spoločné so Smerom
Kauzy ministerstva životného prostredia a jeho dcérskych podnikov
Emisie
Ministerstvo predalo emisie po 5,05 eura za tonu. Kupcom je garážová americko-švajčiarska firma Interblue Group. Viacero osôb z kauzy je prepojených na Jána Slotu. Česko a Ukrajina predali tonu za viac ako 10 eur, Maďarsko za 13 eur. Prerobili sme asi 75 miliónov eur (2,3 miliardy korún). Xiland
Slovenský vodohospodársky podnik a Vodohospodárska výstavba, spadajúce pod ministerstvo, prenajali hektár lužných lesov za 50 halierov na 99 rokov. Na pozemkoch sa má stavať rekreačno-športový areál a obytné domy. Podpredseda vlády Čaplovič žiadal o zastavenie aktivít, vláda to odobrila. Popolček
Slovenský vodohospodársky podnik vypísal tender na odstraňovanie a likvidáciu popolčeka pre teplárne. Prihlásili sa traja uchádzači, dvoch vyradil vraj pre nesplnenie podmienok. Víťazovi má podnik zaplatiť 85 miliónov eur, lacnejšia ponuka bola nižšia o 27 miliónov eur. Do kauzy je zainteresovaný aj poradca ministra.
Tender na likvidáciu popolčeka vyhrala firma Esco a mala by dostať za šesť rokov 85 miliónov eur. V hre bola aj lacnejšia ponuka o 27 miliónov eur, ale ministerstvo ju zo súťaže vylúčilo.
Podpredseda Smeru Miroslav Číž pripúšťa, že kauzy SNS môžu škodiť aj Smeru. „Akonáhle sa objavujú kauzy, škodí to všetkým. Určite máme cieľ udržať etiku v koalícii do konca volebného obdobia,“ myslí si Číž.
Na otázku, či neuvažujú o radikálnom kroku proti SNS, povedal: „Parlamentný život sa rozbehne až o nejakých desať dní, potom o týchto veciach budeme rokovať. Všetko treba vyhodnotiť.“
Turský čaká na analýzu, nikto z SNS nereaguje Fico zatiaľ povedal len to, že je proti tendru týkajúceho sa odstránenia popolčeka.
Minister Turský si dal vypracovať analýzu celej kauzy a podľa hovorkyne Jany Kaplanovej by ju mal mať na stole v najbližších dňoch. Ficove slová nechcel komentovať ani on, ani SNS. Ešte v pondelok hovorkyňa SNS tvrdila, že predseda Slota je stále v zahraničí. To, či dovolenkuje, nepovedala.
„Ak bude chcieť zareagovať pán predseda, vyjadrí sa priamo pánovi premiérovi. Určite mu nebude nechávať odkazy cez médiá, nie je to štýl našej komunikácie,“ povedala hovorkyňa SNS.
Na otázku, či SNS nešla do vlády len zarobiť vzhľadom na kauzy ako nástenka alebo emisie, povedala, že to môže „jednoznačne odmietnuť“.
HZDS tvrdí, že sa o tendri dozvedeli len z médií. Za zmluvu na likvidáciu popolčeka v hodnote 85 miliónov eur podľa nich zodpovedá ministerstvo životného prostredia.
„V prípade, ak sa objavia pochybnosti o výhodnosti alebo transparentnosti celého procesu, je na rozhodnutí predsedu vlády, či a ako bude postupovať vo vzťahu k rezortnému ministrovi,“ tvrdí strana.
HZDS sa podľa tlačového odboru dištancuje od akýchkoľvek káuz, za ktoré nenesie priamu politickú zodpovednosť.
Na otázku, či nebolo chybou zobrať do vlády SNS, HZDS odpovedalo, že o tom rozhodol Smer. Spolupráca podľa nich vznikla za predpokladu, že sa zhodnú na vládnom programe.
Smer klesá, dôvodom môžu byť aj kauzy Najnovší prieskum verejnej mienky agentúry Focus ukázal mierny pokles preferencií Smeru. V júni mala strana 40,4 percenta a v auguste 38,5 percenta. Podľa Martina Slosiarika z Focusu klesá Smer dlhodobejšie.
„Môže to byť hospodárskou krízou, ale aj kauzami, ktoré sú spájané predovšetkým s SNS,“ myslí si Slosiarik.
Smer si podľa neho ako hlavná vládna strana môže pre SNS vypočuť od voličov sťažnosti.
Ak by Fico Turského odvolal, bol by to už tretí odvolaný minister životného prostredia a štvrtý odvolaný minister SNS za jediný rok.
Fico má na stole kšefty blízke SNS
Premiér koná vo všetkých problematických tendroch, ktoré spadajú pod ministerstvo životného prostredia. Zrušenie zmlúv je neisté.
BRATISLAVA. Tri kontroverzné zmluvy – emisná, popolčeková a s Xilandom – začínajú premiérovi Robertovi Ficovi prekážať. „Premiér sa intenzívne zaoberá problematikou rezortu životného prostredia a v tejto veci aj koná,“ povedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
Na to, či mu tieto zmluvy ležia v žalúdku do tej miery, aby vydal pokyn na ich okamžité zrušenie, už Glendová neodpovedala.
Všetky tri zmluvy uzatváralo buď ministerstvo životného prostredia samotné, alebo prostredníctvom dvoch vodohospodárskych podnikov – Slovenského vodohospodárskeho podniku a Vodohospodárskej výstavby – ktoré spadajú pod Turského ministerstvo. Minister Viliam Turský, aj obaja riaditelia podnikov Roman Straka a Peter Nemčok, sú nominantmi koaličnej strany SNS.
O rušení zmlúv nikto nevie Turského hovorkyňa Jana Kaplanová sa k zrušeniu zmlúv nevie vyjadriť, v kauze Xiland a „popolček“ sú na to podľa nej kompetentní riaditelia vodohospodárskych podnikov. Šéf Vodohospodárskej výstavby Roman Straka tvrdí, že aktivity Xilandu sú pozastavené, hoci médiá avizovali opak. „K zmluve s Xilandom sme povedali všetko potrebné a nemienime sa k nej viac vyjadrovať,“ povedal Straka.
Riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Nemčok na otázky SME do uzávierky neodpovedal. Rovnako ani konateľ víťaza popolčekového tendra, krupinskej firmy Esco Peter Kohút. Kaplanová nevedela povedať ani to, či Turský bude chcieť hlavu riaditeľov oboch vodohospodárskych podnikov.
Vodohospodársky podnik sa pritom podpísal nielen pod nevýhodnú zmluvu s Xilandom, v ktorej štát prenajal súkromníkovi 300 hektárov pri Jarovskom ramene na 99 rokov po 50 halierov za hektár. Dohodol aj tender na odstraňovanie a likvidáciu popolčeka a škvarky z troch teplární – v Martine, vo Zvolene a v Žiline. Za šesť rokov má víťaz zarobiť vyše 85 miliónov eur.
Samotný vodohospodársky podnik na svojej webstránke píše, že má na starosti vodné toky. Stará sa o ich kvalitu.
Teplárenské spoločnosti do jeho pôsobnosti nespadajú.
Ministerstvo životného prostredia vedené nominantom SNS sa však rozhodlo, že najvhodnejší kandidát na realizáciu projektu bude práve Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je tiež v pôsobnosti ministerstva, a teda SNS.
Víťaz tendra, spoločnosť Esco, je podľa médií napojený na SNS a cez brata majiteľa spoločnosti aj na Smer.
Treba nájsť len dôvody Ministerstvo si našlo dôvody, prečo má nevodácke aktivity spravovať práve Slovenský vodohospodársky podnik.
„Predmetný projekt spadá do verejnoprospešných činností Slovenského vodohospodárskeho podniku, “ tvrdí Kaplanová. Podľa webu podniku tými verejnoprospešnými činnosťami však majú byť hlavne protipovodňová ochrana a vytváranie plavebných podmienok.
Ďalším dôvodom je, že„ide o štátny podnik v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva životného prostredia“. To má podľa Kaplanovej umožniť dôslednú kontrolu projektu.
Katarína Ragáčová

Beata
Balogová
