BRATISLAVA. Zabezpečiť efektívnejšiu ochranu vzdušného priestoru SR je cieľom návrhu novely zákona o Ozbrojených silách (OS) SR, ktorý na dnešnom zasadnutí schválil vládny kabinet. Na základe tejto právnej normy by sa mal od januára 2010 oddeliť postup riešenia situácie v prípade narušenia vzdušného priestoru vojenským vzdušným objektom od prípadu narušenia civilným lietadlom.
Novela zároveň vytvára legislatívny rámec pre pôsobenie slovenských ozbrojených síl v rámci Integrovaného systému protivzdušnej obrany NATO (NATINADS). "Je potrebné vytvoriť predpoklady pre čo najrýchlejšie a najefektívnejšie riešenie krízových situácií, zabezpečenie nedotknuteľnosti slovenského vzdušného priestoru a zásah proti jeho narušiteľom," argumentuje ministerstvo obrany (MO).
V čase mieru a v prípade, že nejde o vojenské teleso, je podozrivým narušiteľom vzdušného priestoru ten objekt, ktorý sa stal predmetom protiprávneho zasahovania a jeho zámer je nejasný. Podozrivým je tiež v prípade, ak splní aspoň dve z týchto podmienok: bez predchádzajúceho súhlasu príslušného orgánu riadenia letovej prevádzky prenikol do vzdušného priestoru Slovenskej republiky alebo porušil režim letu určený letovým plánom, nevykonáva pokyny príslušného orgánu riadenia letovej prevádzky alebo pokyny a signály veliteľa pohotovostného lietadla, náhle mení parametre letu alebo vykonáva neprimerané odchýlky od plánovanej dráhy letu, či používa neštandardnú frazeológiu alebo sú zaznamenané iné zmeny v rádiovej komunikácii nesúvisiacej s vykonávaním letu.
Na druhej strane v čase vojny a vojnového stavu alebo pri narušení vzdušného priestoru Slovenskej republiky vojenským vzdušným objektom v čase mieru ozbrojené sily plnia úlohy zabezpečovania nedotknuteľnosti slovenského vzdušného priestoru, a to podľa pravidiel organizácie vzájomnej kolektívnej bezpečnosti, ktorej je SR členom. "V záujme dosiahnutia maximálnej miery efektivity, integrity a kompatibility pri plnení týchto úloh funguje Integrovaný systém protivzdušnej obrany NATO (NATINADS), ktorý zahŕňa napr. koordinované velenie a postupy, ustálenú terminológiu, štandardnú frazeológiu či sústavu signálov," vysvetľuje MO.
V prípade narušenia priestoru vojenským lietadlom má použitie vojenskej zbrane alebo vojenského zbraňového systému na vystrelenie varovných výstrelov alebo varovných svetelných signálov a na prerušenie letu vzdušného objektu podliehať predchádzajúcemu súhlasu ministra obrany. Ten môže poveriť vydaním tohto súhlasu veliteľa vzdušných síl OS, jeho zástupcu alebo náčelníka štábu vzdušných síl OS.
Na vstup vojenského vzdušného objektu do vzdušného priestoru Slovenskej republiky sa vyžaduje platné diplomatické povolenie, ako aj platný letový plán. Vojenský vzdušný objekt, ktorý stanovené podmienky nespĺňa, narúša náš vzdušný priestor.