BRATISLAVA. Novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity bude vysokoškolský pedagóg Ľudovít Galbavý. Do funkcie by mal nastúpiť v septembri. Na dnešnom rokovaní o tom rozhodla vláda po dvoch mesiacoch od odstúpenia jeho predchodkyne Aniny Botošovej z funkcie.
Splnomocnenec stojí na čele úradu, ktorý je poradným orgánom vlády. K jeho hlavným úlohám patrí riešenie problémov Rómov či predkladanie návrhov na zlepšenie ich postavenia a začlenenia sa do spoločnosti.
Viaceré rómske organizácie už skôr žiadali, aby bol splnomocnencom muž; časť z nich trvala tiež na tom, aby o Rómoch rozhodoval príslušník tohto etnika. Zástupcovia rómskych združení, ktoré ČTK oslovila, dnes zhodne tvrdili, že meno Ľudovíta Galbavého počujú prvýkrát a pri riešení rómskej problematiky sa s ním zatiaľ nestretli.
Nepoznajú ho, ale chcú mu pomôcť
"Má dlhodobé skúsenosti, je pôvodom Róm, pochádza z rómskej rodiny z Komjatíc," povedal o novom splnomocnencovi vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD). Galbavého za splnomocnenca navrhol Čaplovič, ktorý je zodpovedný aj za úrad splnomocnenca. Pri výbere sa vraj rozhodoval medzi piatimi až šiestimi ľuďmi, ktorých poznal z praxe. "Ani jeden mi nevyhovoval tak, ako pán Ľudovít Galbavý z Komjatíc," dodal. Nový splnomocnenec podľa Čaploviča rómskej problematike rozumie a je dobrý manažér.
"Vymenovanie a výber nového splnomocnenca je zodpovednosťou vlády, ponúkame mu pomocnú ruku pri jeho neľahkej úlohe," povedal šéf Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló. Odporučil mu, aby v čo najkrajšom čase zvolal okrúhly stôl rómskych lídrov a organizácií, kde sa dohodnú, ako riešiť rómsku problematiku. Osobne ho nepozná, verí však, že spozná.
Predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter tvrdí, že je veľmi dobré, že nový splnomocnenec nie je napojený na žiadnu skupinu Rómov. "Myslíme, že bude zastávať post objektívne a spravodlivo," uviedol pre SITA Richter. Pripomenul, že ho osobne nepozná. Chce od neho signál, čo majú robiť. "Nejde o funkciu, chceme pracovať," dodal.
Šéf občianskeho združenia Európsky parlament Rómov Václav Kappel je rád, že novým splnomocnenec je Róm. "Uvidíme, ako bude pracovať," vyhlásil. Myslí, že Čaplovič zvolil dobrú voľbu. Pripomenul, že ho zrejme pozná aj osobne. "Došiel som s ním do kontaktu, sú to roky, čo som sa s ním rozprával," uviedol. Verí, že to bude človek na správnom mieste a ponúka mu pomoc.
Meno nového splnomocnenca nepozná štatutár občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko. "Neviem, kto je to, neviem sa k tomu vyjadriť," uviedol. Tvrdí, že uvidí, ako sa vyvinie situácia a podľa toho bude reagovať. Spolupracovať s ním chce určite, ochota závisí však aj od druhej strany, uviedol.
Vysokoškolský pedagóg pracoval na polícii
Absolvent práva Galbavý v minulosti pracoval v službách polície. V súčasnosti pôsobí na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre na katedre sociálnej práce a sociálnych vied. Vysokoškolský pedagóg sa vo svojich prácach venoval napríklad trestnej činnosti mladistvých.
Post splnomocnenca vlády pre Rómov zastával v jeho približne desaťročnej histórii ako prvý rómsky právnik Vincent Danihel. Po jeho odchode sa šéfkou úradu stala v roku 2002 Klára Orgovánová, ktorú v roku 2007 vo funkcii vystriedala Anina Botošová. Dcéra známeho rómskeho hudobníka Jána Berkyho-Mrenicu sa kresla vzdala začiatkom júna po obvineniach Únie Rómov Slovenska z údajného pridelenia dvoch grantov vlastnej organizácii. Botošová to odmietla; vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD), pod ktorého úrad spadá, nariadil kontrolu rozdeľovania peňazí. Výsledky kontroly doteraz nezverejnil.
Splnomocnenec stojí na čele úradu, ktorý je poradným orgánom vlády. K jeho hlavným úlohám patrí riešenie problémov Rómov či predkladanie návrhov na zlepšenie ich postavenia a začlenenia sa do spoločnosti.
K rómskej národnosti sa podľa sčítania obyvateľov z roku 2001 prihlásilo takmer 90.000 ľudí, ich skutočný počet je však niekoľkonásobne vyšší. Odhad z internetovej stránky úradu hovorí o zhruba 380.000 ľuďoch rómskej národnosti, ktorí žijú na Slovensku. V krajine je zhruba 630 osád a asi dve stovky prímestských a mestských get, v ktorých žije približne 180.000 Rómov.