BRATISLAVA. KDH chce pomôcť asi 50.000 absolventom stredných a vysokých škôl. Navrhuje, aby boli po dobu jedného roka od skončenia prípravy na povolanie oslobodení od dane z príjmu. Zvýhodnení by mali byť tiež ich zamestnávatelia, ktorí by počas rovnakej doby mali byť oslobodení od platenia poistných odvodov za zamestnanca.
Poslanecký návrh zákona dnes do podateľne Národnej rady (NR) SR predložil opozičný poslanec za KDH Július Brocka. Ako informoval na brífingu, predložil i ďalší, podľa ktorého by uzatvorenie pracovného pomeru so zamestnávateľom, ktorý je povinný platiť poistné odvody, bolo dôvodom na ukončenie dobrovoľného dôchodkového alebo nemocenského poistenia. Spoluautorom tohto návrhu je jeho stranícky kolega Jozef Šimko (KDH).
Ako Brocka zdôraznil, oba návrhy sú reakciou na neschopnosť vlády SR v čase hospodárskej krízy riešiť vážne problémy ľudí. V prvom prípade upozornil, že pomoc 5000 absolventom škôl, ktorú navrhuje vláda, je len fiktívna. "Druhý návrh potrebuje aj Sociálna poisťovňa, aby konečne pochopila a rozlíšila medzi poctivými a nepoctivými klientmi," vyjadril sa.
Prvé spomínané opatrenie podľa Brocku výrazne zvýhodní všetkých absolventov. "Budú oveľa lacnejší na trhu práce ako iní a to je konkurenčná výhoda pri uchádzaní sa o zamestnanie," povedal. Stiahnutie 5000 absolventov škôl zo zoznamu nezamestnaných podľa jeho slov situáciu nevyrieši a štát to bude stáť peniaze. "Návrh, ktorý dávam teraz v čase hospodárskej krízy, je riešením, ktoré je racionálne, efektívne a z tých absolventov urobí zaujímavých klientov pre zamestnávateľov," zdôraznil, pričom poznamenal, že takéto opatrenie nebude štát stáť nič. Na otázku, či sa neobáva, že "títo zaujímaví klienti pre zamestnávateľov" pripravia o prácu živiteľov rodiny, odpovedal: "Toto potenciálne riziko tu možno je." Zároveň však poznamenal, že každé prepustenie musí byť v súlade so zákonom a "treba mať aj sociálny prístup, že ak je niekto živiteľom rodiny, tak toho by mal zamestnávateľ podržať".
V prípade druhého návrhu chce KDH riešiť podľa Brockových slov "neuveriteľný chaos v Sociálnej poisťovni, ktorá posiela exekútorov na ľudí, ktorí nie sú podvodníci a platia poistné odvody". Vysvetlil, že problém sa týka ľudí, ktorí sa kedysi prihlásili ako dobrovoľní platcovia povinných odvodov a po nástupe do zamestnania ho prestali platiť, pretože si mysleli, že už na to nie je dôvod. "Po rokoch ale Sociálna poisťovňa od nich vymáha nezaplatené poistné odvody," objasnil problém. Zároveň upozornil, že podobný návrh novely zákona už predložil aj v roku 2007. Vtedy ale nenašiel podporu vo vládnej koalícii.
"V tejto chvíli by som touto cestou a odpustením odvodov nešla," vyjadrila sa ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová k prvému navrhovanému zákonu. Zdôraznila, že je potrebné mať na Slovensku vzdelaných ľudí. "Absolútne nestačíme za krokom Európskej únie vo vysokoškolských vzdelaniach, bakalárskych štúdiách a podobne," povedala s tým, že súhlasí s krokmi, ktoré sa v tomto smere robia vo vláde. Na druhý z návrhov poslanca Brocku zareagovala ministerka len stručne so slovami: "Tento krok riešime v pripravovanej novele."
Rezort školstva pred časom požiadal rektorov vysokých škôl, aby prehodnotili počty prijatých uchádzačov a umožnili študovať aj ďalším, ktorí by sa tak vyhli možnej nezamestnanosti. Predbežne by malo ísť o 5000 maturantov a 300 záujemcov o doktorandské štúdium. Presnú sumu peňazí, ktorá by mala byť pre dodatočne prijatých uchádzačov na VŠ uvoľnená, zatiaľ Ministerstvo školstva (MŠ) SR nevyčíslilo. Podľa medializovaných informácií by malo v prvom roku ísť asi o 11 miliónov eur (331,4 milióna Sk). Podľa štátneho tajomníka MŠ SR Jozefa Habánika však ide zatiaľ len o odhadovanú sumu. Konečnú sumu bude podľa Odboru masmediálnej politiky MŠ SR rezort špecifikovať až potom, ako budú známe skutočné počty takto prijatých študentov a tiež študijné programy, na ktoré budú prijatí.