SME

Dostál sa odvolal proti pokarhaniu za porušovanie verejného poriadku

Ondrej Dostál sa odvolal proti pokarhaniu za to, že bránil policajtom odviesť demonštranta z júnového zhromaždenia počas návštevy čínskeho prezidenta. Na Ústavný súd v pondelok poslali sťažnosť na pomalé rozhodovanie bratislavského krajského súdu o zákaze

BRATISLAVA. Ondrej Dostál sa dnes odvolal proti pokarhaniu - sankcii, ktorú dostal od Obvodného úradu Bratislava za porušenie verejného poriadku počas demonštrácie za ľudské práva v Číne. Počas protestov 18. júna na Hodžovom námestí, kedy sa v sídle Ivana Gašparoviča konala návšteva čínskeho prezidenta v SR, Dostál bránil policajtom v predvádzaní jedného z demonštrujúcich. Tým podľa úradu porušil verejný poriadok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Podľa § 2 ods. 1 zákona o priestupkoch je priestupkom ´zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti´," uvádza v informácií zverejnenej na internetovej stránke Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika O. Dostál.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že sa pokúšal zabrániť policajtom, aby z námestia odviedli Roberta Mihályho, ktorého napadol neznámy Číňan a vzal mu leták. "Prítomní policajti nezakročili proti útočiacemu Číňanovi a nechránili právo Roberta Mihályho na slobodu prejavu, ani jeho bezpečnosť a majetok, ale naopak, surovým spôsobom zakročili voči Robertovi Mihálymu," píše ďalej Dostál s tým, že sa to dá dokázať videozáznamom, fotografiami a svedectvami.

Je presvedčený, "že nie je záujmom spoločnosti, aby v prítomnosti policajtov dochádzalo k napádaniu občanov a k odcudzovaniu ich vecí a aby policajti zasahovali proti poškodeným a napadnutým, nie proti páchateľom takéhoto konania. Vzhľadom na to moje konanie neporušovalo, ani neohrozovalo záujem spoločnosti, a preto by nemalo byť posudzované ako priestupok". Žiada o zastavenie konania, "pretože skutok, o ktorom sa koná, nie je priestupkom". Ak by obvodný úrad konanie nezastavil a zas ho uznal vinným z priestupku, navrhuje Dostál, aby úrad upustil od sankcie. Úradu to umožňuje zákon o priestupkoch, "pretože pri určení druhu sankcie sa podľa zákona o priestupkoch má prihliadať na okolnosti, za ktorých bol skutok spáchaný".

SkryťVypnúť reklamu

V odvolaní Dostál ďalej poukazuje na to, že rozhodnutie Obvodného úradu Bratislava nevychádzalo zo spoľahlivo zisteného stavu veci a obsahuje viaceré nepresnosti. Zdôrazňuje napríklad, že "nedošlo k ´šarvátke medzi odporcami a priaznivcami čínskeho režimu´, ale k napadnutiu jedného ´odporcu čínskeho režimu´ (Robert Mihály) jedným ´priaznivcom čínskeho režimu´ (neznámy Číňan)".

Dostál zároveň dnes informoval, že v pondelok 17. augusta bola na Ústavný súd SR zaslaná ústavná sťažnosť, v ktorej je namietané porušenie jeho základných práv Krajským súdom v Bratislave pri rozhodovaní o zákaze zhromaždenia, ktoré sa pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí malo uskutočniť počas návštevy čínskeho prezidenta 18. júna. Žiada, aby Ústavný súd SR konštatoval porušenie jeho práv krajským súdom a priznal mu finančné zadosťučinenie vo výške jedno euro.

SkryťVypnúť reklamu

Krajský súd v Bratislave 14. júla rozhodol o zákaze zhromaždenia občianskych aktivistov počas návštevy čínskeho prezidenta na Slovensku. Podľa súdu mestská časť Staré Mesto zakázala zhromaždenie občianskych aktivistov v rozpore so zákonom, mohli teda protestovať.

Dostál sa pritom proti zákazu zhromaždenia, ktoré oznámil na Starom Meste, odvolal na Krajskom súde v Bratislave 15. júna, prvý pracovný deň po tom, ako mu ho doručili. Ako uvádza Dostál, zhromaždenie zakázal staromestský starosta Andrej Petrek. Podľa zákona o zhromažďovacom práve "má súd o zákaze zhromaždenia rozhodnúť do troch dní od podania opravného prostriedku. Lehota na rozhodnutie súdu končila dňa 18. júna o 9:19, teda ešte pred termínom začiatku zakázaného zhromaždenia", zdôrazňuje. "Súd však o mojom opravnom prostriedku nerozhodol v zákonom stanovenej lehote troch dní, ale až po 29 dňoch", teda po termíne zakázaného zhromaždenia, zdôvodňuje ústavnú sťažnosť O. Dostál. Nedodržaním trojdňovej lehoty "krajský súd porušil moje právo na súdnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 a 2 Ústavy, právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov podľa čl. 48 ods. 2 ústavy a právo pokojne sa zhromažďovať podľa čl. 28 Ústavy". Vyjadrenia sú na: http://www.konzervativizmus.sk/article.php?2847 a http://www.konzervativizmus.sk/article.php?2849.

Čína

Americký prezident Donald Trump.

Dosiahlo sa určité porozumenie v súvislosti s kritickými materiálmi.


TASR

Obsah telefonátu nie je zatiaľ známy.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 162
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 026
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 894
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 532
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 916
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 654
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 297
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Ľubomír Belko v zápase DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina v 10. kole Niké ligy.

Ktorý mladík je mužom číslo jedna?


Carlo Ancelotti na lavičke Brazílie

Brazília remizovala na pôde Ekvádoru.


TASR
Tyrese Haliburton strieľa víťazný kôš v prvom zápase finále NBA

Vedenia v sérii sa ujala Indiana.


TASR
Róbert Boženík.

Róbert Boženík má síce zmluvu v Boaviste ešte na jeden rok, no už potvrdil, že sa v lete bude sťahovať.


SkryťZatvoriť reklamu