Po takmer dvoch mesiacoch dostali rómske komunity nového splnomocnenca. Ten musí riešiť ich chudobu, napäté vzťahy s majoritou a koordinovať 200 miliónov eur z európskych fondov.
BRATISLAVA. Rómovia budú mať od prvého septembra nového splnomocnenca vlády. Aninu Botošovú, ktorá odišla z úradu pre vyhrotené vzťahy s podpredsedom vlády pre menšiny Dušanom Čaplovičom (Smer), nahradí Ľudovít Galbavý.
Slová vicepremiéra o splnomocnencovi – chlapovi „s tvrdou rukou“, sa potvrdili. Galbavý je bývalý policajt, okresný riaditeľ polície v Šali a Nitre, ktorý v súčasnosti vyučuje na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Politicky výhodná voľba Splnomocnenci
Prvého šéfa úradu VINCENTA DANIHELA vymenovala vláda Mikuláša Dzurindu v roku 1999. Z funkcie ho odvolal vtedajší vicepremiér Pál Csáky, mali spory. Danihela vystriedala KLÁRA ORGOVÁNOVÁ. Vláda ju odvolala z funkcie na podnet vicepreméra Čaploviča. ANINA BOTOŠOVÁ Úrad prevzala v júni 2007. Po dvoch rokoch z postu odišla pre vyostrené vzťahy s Dušanom Čaplovičom.
„Pochádza z rómskej rodiny z Komjatíc,“ povedal o novom splnomocnencovi Čaplovič. „Má skúsenosti aj z riadiacej práce, je dobrý manažér a ja som si ho oťukal aj na fakulte, kde som sa pýtal dekanky, ktorá ho vysoko hodnotila,“ hovoril vicepremiér.
„Nebudem poskytovať žiadne informácie. Nebolo by to správne ani seriózne. Bude tlačová konferencia za účasti podpredsedu vlády, kde sa predstavím a poviem svoje vízie,“ reagoval Galbavý včera pre SME.
Čaplovič v minulosti deklaroval, že nový splnomocnenec má riešiť úžeru v osadách a tiež kriminalitu medzi Rómami.
Výber bývalého policajta je preto podľa bývalej splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej účelový a Čaplovič opäť navrhol človeka, ktorý nemá prax v tejto problematike ani v štátnej správe.
„Pán Čaplovič podlieha stereotypom a kopíruje verejnú mienku namiesto toho, aby ju ako politik sám tvoril. Výroky, že to má byť silný chlap, ktorý sa vyrovná s úžerou, teraz podložil človekom, ktorý má prax v policajnom zbore.“
Nejasné skúsenosti Čaplovič nekonkretizoval, aké skúsenosti má Galbavý na výkon funkcie splnomocnenca. Nechcel ani povedať, ako sa orientuje v oblasti štrukturálnych fondov EÚ, ktoré má Slovensko v najbližšom čase pre Rómov čerpať.
„To by ste sa mohli opýtať každého. Ak bude mať ľudí okolo seba, ktorí dokážu veci manažovať a aká bude jeho ruka a ja ho v tom podporím, aby mal kvalitných ľudí v tejto oblastí,“ povedal Čaplovič.
Nového splnomocnenca čaká viac ťažkých úloh. Posledné udalosti v Šarišských Michaľanoch a Prešove opäť vážne naštrbili vzťahy medzi rómskou menšinou a majoritnou spoločnosťou. V súčasnosti stojí aj dvestomiliónový balík eurofondov určených na komplexné riešenie chudoby a problémov v rómskych osadách.
To sú problémy, za ktoré môže podľa mimovládok, rómskych lídrov i bývalej splnomocnenkyne práve podpredseda Čaplovič.
„Rómska iniciatíva Slovenska považuje vymenovanie nového splnomocnenca za kompetenciu i zodpovednosť vlády. Ale je isté, že sa postupom času začneme pýtať pána Čaploviča, čo a ako. Ako on zvláda svoju funkciu,“ povedal predseda strany Alexander Patkoló. Za tri roky podľa neho nezvláda rómsky problém a funkciu splnomocnenca.
Štatút opäť prerobia Na otázku, či sa bude meniť štatút splnomocnenca, odpovedal Dušan Čaplovič, že zvažuje zmeny.
Naposledy ho vláda na jeho podnet menila v novembri 2008, keď obrala splnomocnenkyňu Aninu Botošovú o najdôležitejšie funkcie a preniesla ich na novú funkciu – riaditeľa úradu.
„Riaditeľ úradu zostane, riaditeľ bude vyberaný aj pod gesciou splnomocnenca. Bude konkurz, ktorý by mal riešiť a manažovať ekonomické záležitosti úradu,“ povedal Čaplovič.
Vo februári, keď vymenoval do funkcie riaditeľa úradu Ladislava Koppera, sa Botošová na jeho výbere nepodieľala a do vymenovania nevedela, kto bude riaditeľom.
Kopper už vo funkcii nie je, dočasne ho zastupuje Pavel Holík. Podľa Stana Daniela z Inštitútu rómskej verejnej politiky takéto personálne zmeny napomáhajú neprofesionalite a rozkladu úradu splnomocnenca.

Beata
Balogová
