BRATISLAVA. Dnešná súkromná návšteva maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v Komárne sa okrem troch najvyšších ústavných činiteľov a koaličných strán nestretla s pochopením ani u opozičných SDKÚ a KDH.
Predseda SMK Pál Csáky a šéf strany Most-Híd Béla Bugár, naopak, návštevu maďarskej hlave štátu u nás za provokáciu nepovažujú.
Sólyom na pozvanie aj primátora Komárna Tibora Bastrnáka (Most-Híd) či poslanca parlamentu Imreho Andruskóa (SMK) odhalí sochu svätého Štefana.
Komentár Mariána Leška o tom, ako postupuje slovenská garnitúra.
Ešte tvrdšie, ako traja najvyšší ústavní činitelia, podľa ktorých je maďarský prezident na Slovensku nevítaným hosťom, sa k návšteve postavil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
„Považujem počínanie prezidenta Sólyoma za provokáciu. Je mi ľúto, že sa k tomu uchyľuje.“ Zároveň komárňanskému primátorovi vyčítal, že na podujatie nepozval aj prezidenta Ivana Gašparoviča a slovenskej vláde zas upadajúci medzinárodný rešpekt Slovenska. Gašparovičovi odkázal, že sa z podobných akcií nemá „nechať vytlačiť“.
Ani KDH sa nepáči, že v Komárne nebude oficiálny pred〜staviteľ Slovenska. Podľa predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavla Abrhána nastal čas, aby slovenská diplomacia poslala našim susedom protestnú diplomatickú nótu.
Nepozvanie oficiálneho pred〜staviteľa Slovenska vyčítal organizátorom aj predseda Mostu Béla Bugár. „Nemyslím si, že ide o provokáciu. Chyba je, že tam mal byť pozvaný aj niekto z predstaviteľov našej republiky. Už je však po funuse,“ myslí si Bugár, ktorý chybu vyčítal aj straníckemu kolegovi Bastrnákovi. Kráľ Štefan je preňho osobou spoločnej slovensko-maďarskej histórie, no takto je jeho pamiatka „zneužívaná aj na politické šarvátky medzi dvoma krajinami“.
Podobne to vníma Pál Csáky, ktorý sa na rozdiel od Bugára na podujatí zúčastní. „Nevidím v návšteve problém. Bola riadne ohlásená diplomatickou cestou. Za neprijateľné považujem, že predseda vlády sa dopredu snaží vystrašiť maďarského prezidenta a účastníkov stretnutia možnými problémami s extrémistami,“ reagoval Csáky na premiérove slová , že ak na podujatie príde Slovenská pospolitosť a „niečo sa tam zomelie“, zodpovednosť ponesie maďarský prezident.
Csáky si myslí, že premiér takto extrémistov „priam vyzýva“ a zneužíva „maďarskú kartu na zakrytie škandálov vládnej koalície“.
Sochu už odhalili
V Komárne dnes na Sennom námestí osadili sochu sv. Štefana, ktorú slávnostne odhalia v piatok 21. augusta za účasti maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma. Bronzovú sochu s hmotnosťou jednej tony vytvoril sochár Lajos Györfi.
Sólyom dnes v Budapešti podľa maďarských médií potvrdil, že napriek kritike jeho cesty zo strany najvyšších slovenských ústavných činiteľov do Komárna pricestuje.
Na čelnej strane podstavca sochy sa nachádza kráľov charakteristický znakový monogram. Dielo zobrazuje kráľa na koni, svätoštefanská koruna na hlave symbolizuje panovníka ako zakladateľa štátu.
Meč, ktorého rukoväť a časť plochy čepele sú spod plášťa viditeľné na ľavej strane, ako aj kopija so zástavou, ktorú drží v pravici, symbolizujú silu a moc, trojvršie a dvojkríž na zástave sú symbolmi kresťanského kráľa.
Sv. Štefan kráľ sa narodil okolo r. 975 v ostrihomskom (Esztergom) paláci. Dostal meno Vajk (turecky: hrdina, vodca), neskôr bol pokrstený podľa sv. Štefana, prvého kresťanského mučeníka.
Svätý Štefan vytvoril župný systém kráľovstva, jedným zo župných sídiel bol aj Komárňanský hrad. Zomrel v roku 1038, pochovali ho v bývalej katedrále v Stoličnom Belehrade (Székesfehérvár).
Realizáciu sochy sv. Štefana kráľa na Sennom trhu z podnetu Jókaiho všeobecnovzdelávacieho a múzejného spolku v Komárne odsúhlasilo jednohlasne Mestské zastupiteľstvo v Komárne.
tasr

Beata
Balogová
