AKTUALIZOVANÉ 15:04

Fico: Turského nástupca musí zrušiť všetky sporné zmluvy

Nový minister by mal zrušiť alebo vypovedať všetky kontroverzné zmluvy, ktoré uzatvorili nominanti SNS.

(Zdroj: Ilustračné SME - Vladimír Šimíček)

Doplnené: 16:27, 15:43, 15:04, 13:21, 12:34,

BRATISLAVA. Nový minister životného prostredia by mal zrušiť alebo vypovedať všetky kontroverzné zmluvy, ktoré uzatvorili nominanti koaličnej SNS.

Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico, ktorý v stredu oznámil, že nechá odvolať súčasného ministra životného prostredia Viliama Turského a odoberie rezort SNS. Národniari podľa predsedu vlády nedostanú po strate kresla vo vláde žiadne kompenzácie.

Ako dodala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová, Fico tiež očakáva preskúmanie kompletnej zmluvnej základne, ku ktorej pristúpili predchádzajúci ministri za SNS (Jaroslav Izák, Ján Chrbet aj terajší Viliam Turský, pozn. TASR).

"Pokiaľ ide o personálne zmeny, nový minister životného prostredia dostane za úlohu vyhodnotiť pôsobenie a zodpovednosť ďalších vysokých štátnych úradníkov a tam, kde to bude nevyhnutné, pristúpiť k ich výmene," upozornila Glendová.

Týmto sa má v rezorte zabezpečiť taký stav riadenia rozhodovacích procesov, ktorý nebude vyvolávať žiadne pochybnosti a tiene podozrenia, podľa vzoru riešenia situácie v Slovenskom pozemkovom fonde.

Glendová potvrdila, že premiér nebude svoje rozhodnutie odobrať SNS ministerstvo životného prostredia ničím kompenzovať.

SNS z vlády odísť nechcelo

Slovenská národná strana (SNS) zatiaľ z vlády nevystúpi, aj keď premiér Robert Fico (Smer) odobratím ministerského postu SNS porušil koaličnú zmluvu.

Po rokovaní predsedníctva strany to dnes televízii TA3 povedal predseda národniarov Ján Slota. O ďalšej spolupráci chce s predsedom vlády rokovať. Za zníženie počtu kresiel vo vláde bude SNS chcieť "kompenzácie", Požiadavku na kompenzácie vzniesol šéf národniarov vo štvrtok dopoludnia. O niekoľko hodín neskôr ju Fico cez svoju hovorkyňu jednoznačne zamietol.

Slota by osobne najradšej odišiel

"V záujme zachovania politickej stability štátu, keď sa ekonomická a sociálna kríza v spoločnosti prehlbuje, SNS z vládnej koalície zatiaľ nevystúpi," povedal Slota. Pripustil však, že on osobne by bol za odchod z koalície. "Ja by som odišiel už teraz," dodal.

Fico v stredu uviedol, že požiada prezidenta Ivana Gašparoviča o odvolanie ministra životného prostredia Viliama Turského (SNS) a zároveň rezort životného prostredia národniarom odoberie pre kontroverzné kroky jej nominantov na čele ministerstva. "SNS rozhodnutie premiéra (...) odvolať ministra životného prostredia a odobrať tento rezort SNS hodnotí ako zásadné a účelové politické porušenie koaličnej zmluvy," reagoval Slota.

Termín, kedy prezident Turského odvolá, zatiaľ nie je známy. Gašparovič je podľa jeho hovorcu Mareka Trubača dnes mimo Bratislavy. Deň, kedy príde terajší minister životného prostredia o funkciu, určí hlava štátu potom, ako mu premiér doručí návrh na jeho odvolanie, dodal. Podľa Ficovej hovorkyne Silvii Glendovej by mal predseda vlády doručiť písomný návrh počas dneška.

Po odvolaní bude rezort dočasne riadiť jeden z ministrov Smeru. Pri výbere nového ministra sa tiež Fico nebude riadiť návrhmi SNS, lebo jej nominanti nie sú podľa neho schopní zvládať rozhodovacie procesy.

Ako náhradu chce pre SNS nové ministerstvo

S premiérom sa chce Slota prvýkrát stretnúť dnes na pietnej spomienke v Handlovej. Rokovania so šéfom kabinetu Slota očakáva na budúci týždeň. Pripustil, že Ficovi navrhne pridelenie nového rezortu pre SNS, zatiaľ však nechcel špecifikovať, o aké ministerstvo by malo ísť.

Slota verí, že koalícia vydrží až do parlamentných volieb v roku 2010. Stredajšie rokovanie s predsedom vlády bolo podľa Slotu v priateľskom duchu a pevne verí, že jeho priateľstvo s Ficom aj naďalej pretrvá.

Šéf národniarov dodal, že nielen opozičné, ale aj koaličné strany už vlastne vedú volebnú kampaň. Strana sa podľa Slotu preto bude riadiť zásadou politickej kontroly vlády a parlamentu, aby v tejto volebnej kampani "na to nedoplatil občan a slovenská spoločnosť". V tejto súvislosti sa nazdáva, že koaličná zmluva, ktorá platí do januára 2010, bola týmto predčasne porušená.

Náhradu nedostanú, tvrdí politológ

Koaličná SNS, ktorá prišla o ministra životného prostredia Viliam Turského aj o celý rezort, už ďalšie ministerstvo od predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) nedostane. Pre TASR to uviedol politológ Peter Horváth ako reakciu na tvrdenie lídra SNS Jána Slotu, že národniari zatiaľ v koalícii zostávajú, no budú žiadať za stratu MŽP kompenzáciu zrejme v podobe iného rezortu.

"Takýmto spôsobom sa šéf SNS snaží zachovať svoju tvár, čo znamená, že síce prehral, ale udáva ešte istý cieľ do relatívne krátkej budúcnosti," konštatoval Horváth. Podľa jeho slov sa Slota z tejto situácie pokúša vyviaznuť celý. "Teda strana zostáva vo vláde, no zároveň sa snaží odkázať svojim voličom, že sa predsa len pokúsi o politický zápas o dôstojnejšie miesto v rámci troch vládnych strán," domnieva sa politológ.

Obhajoval Turského aj tender

Slota trvá na tom, že všetci ministri SNS spĺňali požiadavku odbornosti a týka sa to aj Turského. "Pohľad na prácu ministra je možno trošku skreslený. Je odvolávaný na základe niečoho, čo nemohol spôsobiť," myslí si. To, že Turský musí po troch mesiacoch musí odísť z rezortu, považuje šéf národniarov za nešťastný krok.

Predseda SNS obhajuje aj tender, kvôli ktorému minister odchádza. "Bol urobený čítankovo," zhodnotil priebeh súťaže s tým, že v tzv. kauze popolček "niekto niečo tendenčne nabúral ... a nikto nepovie, čo". Pripomenul, že voči priebehu tendra sa nikto neodvolal. Zmluva sa pritom podľa Slotu nerealizuje.

Fico v stredu uviedol, že požiada prezidenta o odvolanie ministra životného prostredia Viliama Turského (SNS) a zároveň rezort životného prostredia národniarom odoberie pre kontroverzné rozhodnutia jej nominantov na čele ministerstva.

Slota rozhodnutie premiéra kritizoval, pretože podľa neho pri odvolávaní ministrov používa dvojaký meter. Podobne sa v minulosti vyjadrovali aj zástupcovia najmenšej vládnej strany HZDS. "Určite boli prípady, kedy možnože na niektorých ministerstvách Smeru došlo k podstatne väčším prešľapom, ako u nás, a nejak to zaniklo," poznamenal.

Už desiata výmena vo vláde

Turský čelil kritike za sporné výberové konanie na odstránenie popolčeka z odkalísk teplárenských spoločností za 85 miliónov eur (takmer 2,6 miliardy Sk), ktoré uskutočnila firma podriadená ministerstvu. Počas pôsobenia jeho predchodcu Jána Chrbeta, ktorého nechal odvolať taktiež Fico, zase Slovensko údajne nevýhodne predalo emisné limity.

Okrem Turského a Chrbeta premiér presadil aj odchod ich predchodcu na čele ministerstva životného prostredia Jaroslava Izáka, ako aj predchádzajúceho ministra výstavby Mariana Janušeka pre kontroverzné rozdeľovanie peňazí. Výhrady k ministrom SNS Slota nekomentoval. Situácia sa podľa neho vyhrotila aj preto, že opozičné aj koaličné strany už vedú kampaň k budúcoročným voľbám.

Odvolanie Turského bude znamenať desiatu výmenu v súčasnom vládnom kabinete. Vládnej koalícii hrozil rozpad už v závere roka 2007, keď sa premiér dostal do sporu s HZDS Vladimíra Mečiara.

Opozícia: Odvolanie problém nerieši

Rozhodnutie Fica odvolať ministra životného prostredia nerieši skutočný problém v jeho rezorte, ktorým je zmluva o predaji emisií. Uviedol na dnešnej tlačovej konferencii SDKÚ v Bratislave predseda strany Mikuláš Dzurinda.

"Na ministerstve životného prostredia je kľúčovým problémom škandalózna zmluva, ktorá už bola z veľkej časti realizovaná, a kvôli ktorej sme z veľkej časti prišli o veľké peniaze. A ak Robert Fico bude túto zmluvu aj naďalej tolerovať, prídeme o ďalšie peniaze. Ani tento kľúčový problém rozhodnutie Roberta Fica odvolať Turského nerieši," vyhlásil Dzurinda.

Zároveň pripomenul, že jediný minister, ktorý mal záujem túto zmluvu zrušiť, bol bývalý šéf envirorezortu Ján Chrbet. Ten podľa Dzurindu musel zo svojho kresla odísť práve preto, že so zmluvou išiel na rokovanie vlády.

"Tam Robert Fico podal konkrétne svedectvo, že mu záleží na tom, aby táto škandalózna zmluva poškodzujúca občanov SR zostala aj naďalej v platnosti," zdôraznil predseda SDKÚ-DS s tým, že premiérova zodpovednosť za "šafárenie a vyčíňanie aj v rezorte životného prostredia je absolútne nespochybniteľná a nedeliteľná".

Strana Smer-SD môže dokázať, že to s ministerstvom životného prostredia myslí úprimne. Podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica tak môže urobiť tým, že nástupca Viliama Turského zruší emisnú zmluvu a dosiahne, aby sme mohli znovu predať emisné kvóty, no za ich trhovú cenu.

Lipšic prirovnal vládnu koalíciu k rybníku, kde sa síce menia malé ryby ako Turský, ale pravidlá, o ktorých rozhoduje najväčšia ryba Robert Fico, nie. Jediní, ktorí to môžu zmeniť sú voliči v parlamentných voľbách.

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota možno predpokladá, že ako kompenzáciu za ministerstvo životného prostredia (MŽP) dostane od premiéra Roberta Fica ďalšie prúdové lietadlo. V reakcii na dnešné vyhlásenie šéfa národniarov to pre TASR uviedol líder SMK Pál Csáky.

Rozhodnutie ohľadne ministra Viliama Turského a MŽP hodnotí ako pokrytectvo predsedu vlády, ktorý už pri vytváraní vládnej koalície musel vedieť, o akých partnerov ide. "Zostavil fatálne zlú koalíciu, čím vytvoril najskorumpovanejšiu vládu od roku 1993, v ktorej korupcia a nekalé ekonomické činnosti znamenajú podstatu vládnutia pre niektorých vrcholových politikov," vysvetlil. Rovnako je presvedčený o tom, že je to už nábeh na budúcoročné parlamentné voľby, pričom premiér chce deklarovať občanom, že urobí všetko pre to, aby takýmto praktikám zamedzil. "Ale on tento systém vytvoril rozhodnutím vziať do koalície SNS a nesie plnú politickú zodpovednosť za doterajšie tri roky," upozornil Csáky.

SNS nejde o stabilitu, ale o peniaze, tvrdí analytik

Strane nejde podľa analytika Jána Baránka o žiadnu stabilitu, ale o peniaze. Zároveň Baránek v rozhovore pre agentúru SITA pripomenul výrok Vladimíra Mečiara z 90. rokov, podľa ktorého národná hrdosť národniarov a robotnícka česť Združenia robotníkov Slovenska končila v Slovenskej poisťovni. "Toto sa opakuje, len nevieme, kde sa to končí," vyhlásil Baránek. Nevie si predstaviť, čo by mohli národniari dostať ako kompenzáciu za stratu kresla vo vláde. "Iné ministerstvo nedostanú," dodal.

Baránek si myslí, že koalícia vydrží do konca volebného obdobia. "SNS by zbytočne odchádzala z koalície, lebo koalícia by dovládla aj v menšinovom zložení," povedal. Podľa neho by to bolo len gesto. Zároveň si nemyslí, že by sa v parlamente našlo 90 poslancov, ktorí by zahlasovali za predčasné parlamentné voľby. "Opozícia, ani ĽS-HZDS by za ne nehlasovali," dodal.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 18 214
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 671
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 309
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 938
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 353
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 274
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 914
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 838
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 4 012
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 399

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Penta zatvára významný mäsokombinát, vyhodí 230 ľudí

Odkedy Penta v roku 2012 kúpila mäsokombinát Schneider v českej Plzni, firma je v strate.

DOMOV

Minúta po minúte: Mediálny výbor čaká ešte Ťapáková a Dírer

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.

SVET

Ako Moskva platí demonštrantov v Česku aj na Slovensku

Bol prekvapený, hovorí Kašuka pre New York Times.

Neprehliadnite tiež

Blahová z SaS: Politické zasahovanie do ÚPN rúca jeho nestrannosť a nezávislosť

Poslankyňa považuje za neadekvátne, že vnútorné problémy organizácie bude riešiť NR SR.

Šéf Českej televízie: Podporujem súčasného riaditeľa Miku

Petr Dvořák si myslí, že Slovenská televízia aj rozhlas sa posunuli.

Danko trvá na dostatočnom počte členov pre strany, ktoré chcú ísť do parlamentu

Andrej Danko tvrdí, že je dôležité, aby ľudia, ktorí sa chcú politicky angažovať, mohli vstupovať do strán.