SME

Mikolaj sa bál, že prišli iní ako Rusi

Moskva zastavila obrodný proces komunistov v Československu pred 41 rokmi.

Deň po invázii  v Bratislave zastrelili kapitána osobnej dopravy československej plavby dunajskej, Jána Holíka.Deň po invázii v Bratislave zastrelili kapitána osobnej dopravy československej plavby dunajskej, Jána Holíka. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA. Viac ako 500-tisíc vojakov, asi 6 300 tankov, 2-tisíc diel a 800 lietadiel vojsk Varšavskej zmluvy pred 41 rokmi vtrhli do Československa, aby skončili pokus vtedajšieho vedenia komunistickej strany vybudovať socializmus s ľudskou tvárou.

Rýchly koniec začiatok roka 1968 – komunistická strana sa pokúša pod vedením Alexandra Dubčeka o opatrnú reformu politického systému 29. júla - 1. augusta 1968 - v Čiernej nad Tisou sovietsky generálny tajomník Leonid Brežnev požadoval od Dubčeka zvrátiť reformu 20. augusta 1968 - v neskorých večerných hodinách prišla intervencia vojsk Varšavskej zmluvy. Armáda sa nemobilizovala a občanov vyzvali zachovať pokoj 21. augusta 1968 - v ranných hodinách zavliekli Dubčeka a ďalších predstaviteľov reformného procesu do ZSSR 23.- 26. augusta 1968 - moskovské rokovania sa skončili podpisom protokolu, ktorý zaručil prítomnosť sovietskych vojsk v ČSSR, kým nepominie hrozba odklonu od socializmu v krajine 17. apríla 1969 - Dubček sa vzdal funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ, nahradil ho Gustáv Husák 10. decembra 1970 - ÚV KSČ schválil dokument Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnosti, ktorý potvrdil koniec Pražskej jari

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sovietsky zväz po počiatočnom odpore obyvateľstva po invázii dosiahol, čo chcel - Československo sa na 20 rokov stalo poslušným satelitom, ktorý ovládli konzervatívni komunisti.

„Mama povedala - je vojna. Ja som sa spýtal, kto nás napadol, povedala - Rusi. Poviem otvorene, že tak trošku som sa aj upokojil, lebo mohol nás napadnúť aj niekto iný,“ spomína súčasný minister školstva Ján Mikolaj zo SNS na rok 1968, keď mal 15 rokov.

Okupácia pod vedením Rusov si vyžiadala niekoľko desiatok mŕtvych a stovky zranených. Vojská za sebou zanechávali zničené cesty a rozstrieľané domy. Vojaci Bulharska, Maďarska, NDR, Poľska a Sovietskeho zväzu prišli „zasiahnuť v mene československých pracujúcich, socialistického spoločenstva a medzinárodného revolučného hnutia“.

SkryťVypnúť reklamu

Dubčekovské krídlo KSČ protestovalo. Reakciou ZSSR bolo zatknutie Dubčeka a jeho spolupracovníkov. Odviezli ich do Ruska, ktoré nemohli opustiť skôr ako podpíšu Moskovský protokol. Ten znamenal úplnú kapituláciu.

Nastala politika normalizácie: prenasledovanie účastníkov obrodného procesu, cenzúra a masová emigrácia. Definitívny koniec Pražskej jari prišiel v apríli 1969, keď sa do vedenia KSČ dostal Gustáv Husák. Sovieti posilňovali moc a proruská, husákovská KSČ vytvorila systém kontrolovaný a udržovaný ŠtB.

Vydesení boli domáci aj okupanti

Denník SME v projekte Mozaika storočia zhromaždil svedectvá desiatok ľudí o auguste 68. Tu je časť spomienky vtedajšieho vedúceho spravodajstva košického štúdia Československej televízie.

Ohlušujúci hrmot lietadiel ma v noci vynášal zo spánku, ale na sídlisku Terasa v Košiciach pri letisku to bývalo raz do týždňa obvyklé. Letci nacvičujú... „Ivan!“ netuším, že to oslovenie je nadránom slnečnej augustovej stredy také príznačné. Zdola zaznel iba povel môjho kolegu: okamžite do štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Zlá predtucha mi podlamuje nohy, preto pridávam, bežíme. Električky nepremávajú, dobieham na Moldavskú. A tam tmavozelená chmára vlečúcich sa tankov a áut s bielymi pásmi.

Na námestí stojí regulovčík so šikmými očami a žltozelenou tvárou, určite spoza Uralu. Uštipačne prídem k nemu. „Si hladný?“ Neodpovedá, asi podľa predpisu. Zlomyseľne zájdem do susednej predajne mäsa, kúpim kabanos a Dubčekove rožky. „Na, jedz!“ Odmieta. Zahryznem a prehltnem. Pochopí a hltavo konzumuje. Sám nechápem ten nápad s vlasteneckou frajerinou.

Šíky idú, hore slnečný deň, dole zatmenie. My dvaja regulujeme, karavána nás nevníma. Kníše sa, postojí, zašteká, streľbou rozháňa zvedavcov. Apokalypsa augustovej stredy.

Na stavenisku hotela Slovan je ako na barikádach. Lietajú tehly, praskajú predné a bočné sklá nákladniakov a autobusov. Akýsi občan podíde k autu a celou silou tehlou ovalí v proti〜smere armejčíka do tváre. Ten to neprežije, určite. Do provizórneho stavbárskeho múra, čo ohradzuje novostavbu hotela, nepochopiteľne vrazí zmätený tank. Zastaví kolónu. Ozve sa jasot. Blokáda vrcholí, zo zlovestného hada sa na všetky strany necielene, akoby v sebaobrane rozštekajú guľomety a samopaly. Dav sa rozpŕchne. Okolo poludnia kolóna na dlhý čas zastane. Vbieham pod plachtu nákladiaka a takmer vrieskam. „Na čo ste prišli? Čo tu robíte?“

SkryťVypnúť reklamu

Sedia učupení, zarazení. Po chvíli nesmelá protiotázka. „Kde sme? Za hranicami?“ hľadá odpoveď jeden v civilných nohaviciach. „V Československu, vy osloboditelia, na Námestí osloboditeľov.“ „My za nič nemôžeme,“ hovoria nám. „Nás zobrali rovno z kolchozu, z poľa. Sme od Mukačeva.“

Boli vydesení. Tak to je teda omyl, ktorý Rusi neprežijú, pomyslel som si po prvý raz. Posmelený, ba aj potešený, že celá táto invázia musí byť neodvratná chyba, vrútim sa do ďalšieho auta. A opäť: Čo tu robíte? A pchám prst vojakovi do deravej gumenej čižmy. Opakujem otázku. „My sme Bulhari,“ prehovorí najsmelší. „My chceme ísť domov.

Jozef Mríz, Košice

Biľakovcov v armáde mlátili ako žito

Vstup vojsk Varšavskej zmluvy som zažil ako „civilista v armáde“. Týždeň predtým ma povolali na vojenské cvičenie k tankovému pluku do Levíc.

SkryťVypnúť reklamu

Bol som dôstojník v zálohe, vtedy poručík.

Levice neobsadila sovietska armáda, ale maďarská. Do kasární nevstúpili a po celý čas môjho pobytu sa správali slušne. Čudoval som sa aj ušami, ako ma maďarskí vojaci zdravili v strnulom pozore.

Z masy sa po pár dňoch oddelila mizivá skupinka boľševikov, ktorá bola po celý čas bitá ako žito. Už vtedy si to chytráci na rozdiel od ostatných spočítali, že Brežnev to z ruky nepustí a keď vydržia, zvíťazia. A naozaj po určitom čase tieto zanedbateľné skupinky prevalcovali všetkých dubčekovcov.

Jaroslav Šipkovský, Trnava

Ako to bolo s rokovaniami Dubčeka s Brežnevom? Bolo niečo dohodnuté?

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Kubina.

Advokát reagoval na vyhlásenie ministra.


TASR
Cestárska technika zapožičaná v rámci kontroverzného tendra za 30 miliónov od spoločnostiTempus-Trans.

Súčasťou akcie budú aj divadelné a hudobné predstavenia.


TASR
Na tejto ploche majú podľa plánov vzniknúť tri bytovky so 180 bytmi.

Investor musí dokázať, že jeho zámer neznehodnotí prírodné vody.


Počas vysvetľovacej kampane na Látkach (29. 4.) k plánovanej výstavbe Prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec - Látky.

Vysvetlenia ľudí neuspokojili.


8

Sportnet

Tréner Komety Brno Kamil Pokorný s dojímavým odkazom.

Kometa Brno oslavuje zisk titulu v českej hokejovej extralige.


Martin Turčin
Gianluigi Donnarumma.

Donnarumma pôsobí ako muž bez nervov.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
Sprava Michal Ďuriš a kapitán Martin Mikovič sa tešia z gólu počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Tréner Spartaka očakáva v Dunajskej Strede domácu atmosféru.


SkryťZatvoriť reklamu