Maďarský prezident dnes príde do Komárna odhaliť bronzovú sochu kráľa Štefana. Gašparovič si povolal veľvyslanca, Fico varuje pred extrémistami.
BRATISLAVA. Maďarský prezident László Sólyom je dnes na Slovensku nevítaná osoba. Podľa Fica nejde zo strany maďarskej hlavy štátu o nič iné ako o provokáciu. "Toto je provokácia najhrubšieho zrna," povedal novinárom.
Fico kvôli návšteve Sólyoma v Komárne, kde sa má zúčastniť na odhalení sochy svätého Štefana, ruší celý svoj popoludňajší program. Zdôvodnil to tým, že v oboch krajinách sa aktivizujú extrémisti. Návštevu označil za hrubo urážajúcu a myslí si, že môže viesť aj ku konfliktom, za ktoré bude zodpovedný maďarský prezident. "Je to veľmi nebezpečné, ak prichádza na výročie invázie," dodal. Na otázku, či bude zasadať Bezpečnostná rada štátu, reagoval slovami, že médiám informáciu včas oznámi.
Komárňanská polícia je na návštevu maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma pripravená. "Policajti sú pripravení zabezpečiť verejný poriadok," povedala pre agentúru SITA nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Fico volal s Bajnaiom
Premiér Robert Fico dnes telefonicky hovoril so svojím maďarským partnerom Gordonom Bajnaiom. Pre TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
V stanovisku, ktoré TASR poskytol Úrad vlády Maďarskej republiky (MR), sa uvádza, že Bajnai v telefonickom rozhovore reagoval na vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov SR spred dvoch dní, pričom pripomenul, že spoločný kráľ sv. Štefan spojil oba národy. "Spomienka na túto udalosť a odhalenie jeho sochy sa v žiadnom prípade nemôže považovať ako útok proti slovenskej suverenite," upozornil maďarský premiér.
Premiér Fico mal ubezpečiť svojho partnera o tom, že slovenská strana zabezpečí, že podujatie prebehne v pokoji, pričom je garantovaná bezpečnosť Sólyoma. Bajnai povedal, že Maďarská republika urobila všetko pre to, aby na maďarskom území neprišlo k žiadnym mimoriadnym udalostiam.
Gašparovič vyzval Sólyoma, aby dnes necestoval
Prezident Ivan Gašparovič prostredníctvom veľvyslanca Antala Heizera vyzval maďarskú hlavu štátu Lászlóa Sólyoma, aby dnes na Slovensko necestovala. Podľa prezidenta je Sólyomova súkromná cesta do Komárna v deň výročia okupácie Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy nevhodná.
Novinárom to povedal Gašparovič po stretnutí s maďarským veľvyslancom. Sólyomovi dnešnú návštevu neodporučilo ani ministerstvo zahraničných vecí. Podľa Lajčáka návšteva ublíži slovensko-maďarským vzťahom.
"Poprosil som pána prezidenta, aby zvážil ešte túto cestu," povedal Gašparovič. Ak maďarská hlava štátu na Slovensko dnes predsa len príde, bude to mať skôr negatívne ako pozitívne následky na vzťahy oboch krajín, dodal.
Maďarsko reakcia prekvapila, prezident príde
Napriek kritike zo slovenskej strany však Sólyom dnes do Komárna na odhalenie sochy sv. Štefana pocestuje. Potvrdila to v maďarskej komerčnej rozhlasovej stanici InfoRádió kancelária prezidenta MR s tým, že Sólyom sa už ospravedlnil za účasť maďarských vojsk na okupácii v roku 1968, na čo na Slovensku nereagovali.
"V normálnej diplomacii to nefunguje tak, že niekto vydá na poslednú chvíľu vyhlásenia, ktoré nie sú jednoznačné a sú založené skôr na novinárskych názoroch. Príprava cesty pána prezidenta bola prekonzultovaná so slovenskou stranou, ktorá neavizovala žiadne námietky," povedal šéf oddelenia stratégie a komunikácie maďarskej prezidentskej kancelárie Ferenc Kumin.
"Maďarsko chápe a rešpektuje citlivosť Slovenska týkajúcu sa vojenskej intervencie z roku 1968," uviedlo maďarské ministerstvo zahraničia. Pripomenulo, že prezident Sólyom, ktorý si 40. výročie intervencie minulý rok pripomenul spolu s veľvyslancami Česka a Slovenska, sa ospravedlnil obom národom za túto udalosť.
Politológ Michal Horský pre SITA zdôraznil, že maďarské vojská boli len štatistami sovietskej okupácie a práve Maďari sa ako prví za okupáciu Československa ospravedlnili. „Spájanie tohto výročia s návštevou Sólyoma je účelové, nenáležité a nesvedčí to o kultúre nášho ministra zahraničných vecí," vyhlásil Horský.
Lajčák: Návšteva podnieti extrémistov
„Máme spoločnú históriu, Svätý Štefan bol aj náš kráľ, nemáme problém s jeho pamätníkom, problém je ale termín návštevy maďarského prezidenta, spôsob prípravy tejto návštevy a súčasná atmosféra medzi Slovenskom a Maďarskom," konštatoval minister zahraničia Lajčák a dodal, že za iných okolností by bola návšteva maďarského prezidenta veľmi užitočným príspevkom k upevneniu susedských vzťahov.
„V momentálnej atmosfére má návšteva potenciál podnietiť extrémistické aktivity na oboch stranách a Slovensko má zodpovednosť zabrániť im. Preto sme maďarskému prezidentovi odporučili, aby cestu odložil," povedal minister pred zahraničnými diplomatmi a podčiarkol, že Slovensko nemá záujem na konfliktoch, želá si normálnu komunikáciu dvoch susedov, ktorá zodpovedá európskym štandardom.
Príde aj SMK
Plánovanú cestu maďarskej hlavy štátu ostro kritizovali koaličné strany. Naopak, Sólyoma sa zastala opozičná SMK a mimoparlamentná strana Most-Híd, ktorú založili odídenci z SMK.
Maďarský prezident informoval o svojej ceste ministerstvo zahraničných vecí, záujem o stretnutie s politickou reprezentáciou štátu údajne neprejavil. Na slávnostnom odhalení sochy by sa mali zúčastniť viacerí členovia SMK na čele s predsedom strany Pálom Csákym.
Na Slovensku žije podľa odhadov asi polmiliónová maďarská menšina. Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú dlhodobo komplikované a vyhrotili sa po nástupe súčasnej vlády, v ktorej pôsobí aj Slovenská národná strana Jána Slotu. Podľa skorších vyjadrení politológov viacerým slovenským aj maďarským politikom vyhovuje napätie medzi obidvoma krajinami, pretože prostredníctvom tejto témy dokážu oslovovať voličov.
Vlnu negatívnych reakcií zo strany Maďarska vyvolala napríklad koncom júna prijatá novela jazykového zákona, ktorá zaviedla okrem iného pokuty za nepoužívanie slovenčiny.
Autor: čkt

Beata
Balogová
