BRATISLAVA. Hranice nie sú pre všetkých občanov Európskej únie otvorené rovnako. Maďarský prezident László Sólyom je na Slovensku neželaným hosťom. Priamo na hranice mu to prišiel povedať policajný prezident Ján Packa.
Proti jeho súkromnej návšteve v Komárne boli premiér Robert Fico, predseda parlamentu Pavol Paška aj prezident Ivan Gašparovič.
Napäté vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa od piatku zrejme ešte výraznejšie vyhrotili. Slovenská strana zakázala maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi, ktorý chcel počas návštevy Komárna odhaliť sochu uhorského kráľa Štefana, vstúpiť na jej územie. Maďarská hlava štátu na to reagovala zrušením cesty a kritikou postupu Slovenska.
Stĺpček Petra Morvaya o oslavách v Komárne - Zbytočná hystéria
Maďarsko bude diplomaticky reagovať a riešiť na pôde Európskej únie odopretie vstupu maďarského prezidenta na slovenské územie.
Potvrdil to Sólyom, ktorý prišiel pešo približne do polovice mosta do Komárna, ale tesne pred slovenskou hranicou sa zastavil, zvítal sa s predstaviteľmi mesta a povedal svoje stanovisko k udalosti médiám.
Ešte sa vráti
Podľa jeho slov ho nóta, ktorou mu zakazujú minimálne do dnešnej polnoci vstup na územie Slovenska, zastihla na maďarsko-slovenských hraniciach. Zdôvodnením zákazu je bezpečnostné riziko, ktoré osoba hlavy štátu Maďarskej republiky predstavuje.
"Prichádzate z komárňanskej strany mosta, videli ste, že na podujatí sa neschádzajú žiadni extrémisti a ja nepredstavujem žiadne bezpečnostné riziko," reagoval na slovenskú nótu o odopretí vstupu Sólyom.
"Vrátim sa späť, nemôžu ma prinútiť, aby som zámerne porušil právo, lebo sám som právnikom, okrem toho aj hlavou štátu. Dúfam, že obyvatelia Komárna si aj takto zachovajú moju návštevu vo svojom srdci. Ešte sa vrátim," povedal maďarský prezident.
O Sólyomovej odopretej návšteve sa bude hovoriť v parlamente
Po odopretí vstupu inicioval predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu inicioval zvolanie schôdze za účasti ministra zahraničných vecí. "Dnešné rozhodnutie slovenskej vlády zabrániť Sólyomovi vstup na Slovensko bol v rozpore s európskymi normami, osobitne s princípom dobrých susedských vzťahov v rámci Európskej únie," uviedol Zsolt Németh, poslanec parlamentu za stranu Fidesz.
Sólyoma čakali na moste húfy novinárov.
Slovensko o návšteve vedelo dva mesiace
Sólyom upozornil, že o jeho návšteve bola slovenská strana informovaná už dva mesiace a doteraz bola ústretová. "Hystéria" slovenských politikov nastala až tesne pred plánovanou návštevou. Po prednesení svojho stanovisko Sólyom na slovenské územie nevkročil, pretože aj ako právnik nechce porušiť medzinárodné právo.
Následne krátko pred 18:30 v aute odišiel na maďarskú stranu.
Protesty na odhaľovaní sochy svätého Štefana boli mierne
Nijaké výtržnosti ani nepokoje pri odhaľovaní sochy sa nekonali.
KOMÁRNO. Maďarský prezident Lázslo Sólyom neskrýval sklamanie. „Je mi veľmi ľúto, že nemôžem prečítať svoju reč. Poprosil som o to pána veľvyslanca,“ povedal tesne predtým, ako na moste prečítal úryvok zo svojho prejavu o svätom Štefanovi.
Vyzýval k priateľstvu a spolupráci namiesto „politickej hystérie“.
Stovky ľudí zatiaľ na slovenskej strane Dunaja nič netušiac, sledovali pripravený kultúrny program – a čakali maďarského prezidenta.
Až keď sa začalo samotné odhaľovanie sochy, dali o sebe ráznejšie vedieť členovia Matice slovenskej, mladí z SNS a Slovenskej národnej jednoty, ktorí sťahovanie plachty sprevádzali hlasným pískaním a pokrikmi.
„Prišli sme sem vyjadriť svoj názor na konanie slovenskej samosprávy a mesta Komárno, ktoré už niekoľko rokov nevie nájsť vhodné miesto pre darované súsošie svätých Cyrila a Metoda, no pre svätého Štefana našlo najfrekventovanejšie miesto v meste,“ vysvetlil Juraj Gajdošík, šéf mladých z SNS a poslanec Národnej rady.
Bolo však vidieť aj zopár maďarských vlajok a pri nich niekoľko „uniformovaných“. Z ktorej krajiny boli nebolo jasné.
K žiadnemu stretu, ani potyčke však nedošlo.
Martina Kováčová
Zastavili sme ho diplomatickou nótou
Slovenske ministerstvo zahraničia predtým vydalo diplomatickú nótu, v ktorej odoprelo vstup maďarskému prezidentovi na územie Slovenska. Oznámil to premiér Robert Fico na mimoriadnej tlačovej besede.
Na hraničnom priechode Sólyoma čakali policajný prezident Ján Packa, riaditeľ úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR Milan Marko a množstvo policajtov s autami aj limuzínami, ktoré boli pripravené sprevádzať Sólyoma počas jeho prípadnej súkromnej návštevy na Slovensku.
"Sólyom prišiel vyvolať konflikt," povedal Fico. Podľa neho však nechceli zákaz nijako mocensky vynucovať. Maďarského prezidenta na hraničnom prechode mali upozorniť, že nie je vítaný a vstupom na územie Slovenska poruší medzinárodné a slovenské právo.
Ak by Sólyom nerešpektoval odopretie vstupu do krajiny, slovenské úrady by proti nemu nezasiahli.
Priamo na miesto odhalenia sochy sa dostanú len tí ľudia, ktorí majú pozvánky a po policajnej kontrole.
Chcel prísť počas výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do ČeskoslovenskaDiplomatickú nótu v piatok odovzdalo Ministerstvo zahraničných vecí SR predstaviteľovi maďarského veľvyslanectva. Slovenské orgány sa odvolávali na právne predpisy Európskej únie a Slovenska.
"Nerešpektovanie tejto diplomatickej komunikácie by znamenalo ďalšiu zámernú eskaláciu napätia v bilaterálnych slovensko-maďarských vzťahov," podčiarkol Fico s tým, že by išlo o bezprecedentný prípad v doterajšej vzájomnej diplomatickej komunikácii.
"Neviem si predstaviť, aký iný dôvod ako provokácia môže byť dôvodom návštevy," povedal Fico. Premiérovi prekáža, že na odhalení sochy sa nezúčastní žiadny slovenský politik a Sólyom neprejavil záujem o stretnutie s najvyššími politickými predstaviteľmi. "Čo tým chcel povedať? Že nerešpektuje slovenskú hlavu štátu?" pýtal sa Fico. Pripomenul aj nevhodný dátum návštevy - výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Súčasťou vojsk Varšavskej zmluvy boli totiž pred 41 rokmi aj maďarské jednotky.
Maďarská strana už v predchádzajúcich dňoch vyjadrovala údiv nad odmietavým postojom slovenskej vlády k Sólyomovej plánovanej návšteve. Pripomenula, že už v minulosti sa Sólyom ospravedlnil za účasť maďarskej armády pri obsadení Československa v roku 1968.
Nechceli ho ani v Srbsku a Rumunsku
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) upozornil, že Sólyom podobné návštevy uskutočnil v tomto roku aj v Rumunsku (tamojšia vláda mu odmietla dať povolenie na prelet, a tak pricestoval autom) a Srbsku, pričom tým vyvolal celý rad medzinárodných problémov.
Lajčák vysvetlil, že piatočnej avizovanej návšteve predchádzala komunikácia na diplomatickej úrovni, nasledovala verejná výzva troch slovenských najvyšších ústavných činiteľov, ďalším krokom bola Lajčákova komunikácia s partnerom Péterom Balászom a aj s maďarským veľvyslancom. "Nasledovala priama výzva prezidenta SR Ivana Gašparoviča a napokon odovzdanie záväzného medzinárodno-právneho dokumentu - diplomatickej nóty. To je dokument, ktorý sa v slušných štátoch rešpektuje," uviedol slovenský šéf diplomacie.
Podľa jeho slov síce maďarská strana informovala Slovensko o Sólyomovej návšteve nótou z 13. augusta, avšak bez akýchkoľvek ďalších informácií. "Tie sme získali až utorok (18.8.) tento týždeň, keď prišla do Komárna prípravná skupina," konštatoval Lajčák.
Hrušovský s diplomatickou nótou súhlasí
Predseda KDH Pavol Hrušovský s nótou súhlasí, keďže maďarská strana používa „netradičné spôsoby, pričom si vybrala aj nevhodný čas“. Pripúšťa však, že chybu urobili obidve strany. „Myslím, že sa dali nájsť aj iné diplomatické cesty. Tadiaľto cesta nevedie.“
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár považuje za veľmi zlý krok podujatie v Komárne a reakcie naň. „Prvý zlý krok urobili organizátori, že nepozvali predstaviteľov SR. Zlý krok urobil aj premiér, nič také sa nestalo, aby vykázali hlavu susednej krajiny. Neprispeje to k dobrým vzťahom,“ povedal Bugár pre agentúru SITA. Bugár si kladie otázku, čo s týmto napätím môže urobiť jeho strana, ktorej cieľom je zbližovať Slovákov a Maďarov. „Je to pre nás vysoká lopta, ktorú zatiaľ nevieme uhrať. Nevieme, ako to napätie znížiť, hľadáme rôzne riešenia,“ dodal.
Maďarského prezidenta sa zastala aj opozičná Strana maďarskej koalície, ktorá zastupuje záujmy maďarskej menšiny na Slovensku. Odopretie vstupu Sólyomovi označila za "neprijateľný, protieurópsky a necivilizovaný" krok, ktorým vláda porušila svoje záväzky neohláseným prerušením schengenského systému v Komárne. Schengenská dohoda umožňuje až na výnimky voľný pohyb osôb, a to bez hraničných kontrol.
Mikolášik z KDH: Maďarská propaganda je silnejšia než naša diplomaciaAk by nejaký slovenský úradník alebo policajt na hraniciach rokoval s maďarským prezidentom, je podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) možné, že obrázky takéhoto stretnutia by obleteli celý svet. „Obrázky, kde by bránili Sólyomovi vstúpiť na naše územie by obehli svet, ale bralo by sa to ako bránenie voľného pohybu občana v zjednotenej EÚ. Môžeme si byť istí, že maďarská propaganda a sila maďarských poloprávd, ktorá je ako vieme zo skúsenosti silnejšia ako sila našej diplomacie, by Slovensku znížila jeho medzinárodnú prestíž,“ vyhlásil Mikolášik v rozhovore pre agentúru SITA.
Slovenská i maďarská diplomacia podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Milana Urbániho (HZDS) zlyhali. „Ak by maďarský prezident László Sólyom dnes prišiel do Banskej Bystrice v deň mojich narodenín mi zagratulovať, tak je to súkromná návšteva. Ale prísť do Komárna v tento deň, v deň výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, je nevhodný termín,“ povedal Urbáni pre agentúru SITA.
Podľa Urbániho maďarská diplomacia zlyhala, keď návštevu Sólyoma neprediskutovala so slovenskou stranou. Je však otázne, či aj slovenská diplomacia nemohla konať o niekoľko dní skôr. „Nemyslel som, že vzťahy sa po roku rozbijú. Je to na škodu občanov Slovenskej i Maďarskej republiky,“ dodal Urbáni.

Beata
Balogová
