BRATISLAVA. Kto chce na Slovensku darovať krv a je zamestnaný, musí sa skutočne obetovať. Odbery sú len v dopoludňajších a zriedkavejšie v skorých popoludňajších hodinách. Darca, ktorý má bežný pracovný čas a chce darovať krv, to stíha, len ak si veľmi skoro privstane, alebo si zoberie dovolenku.
Mnohých to odrádza, v lete je počas dovoleniek pravidelne krvi nedostatok - výzvy pre darcov Národná transfúzna stanica vydávala celý minulý týždeň.
Chcete ísť darovať krv a neviete kam alebo kedy? Tu je prehľad pracovísk Národnej transfúznej služby aj s ordinačnými hodinymi - KLIKNITE
„Dostal som niekoľko podnetov, prečo nie je možné darovať krv po pracovnom čase občana,“ hovorí Peter Olajoš, prezident Regionálnej lekárskej komory v Nitre.
S podobnými žiadosťami sa darcovia obracajú aj na Červený kríž, tvrdí jeho generálna sekretárka Zuzana Rosiarová-Kesegová.
Transfúzne stanice na Slovensku sú najdlhšie otvorené do tretej popoludní, aj to len jeden deň v týždni.
Na rozdiel od Rakúska alebo Česka u nás neexistujú odbery v neskorších popoludňajších, alebo vo večerných hodinách.
Pavol Diškan z Banskej Bystrice je držiteľom striebornej Janského plakety, ktorá sa udeľuje po 20 odberoch. Spomína si, že v minulosti brali krv až do piatej popoludní, dnes jeho priatelia chodia darovať krv väčšinou v čase svojho osobného voľna. „Ľudia predsa robia úplne bežne do pol štvrtej a dlhšie“, prihovára sa Diškan za to, aby sa dalo chodiť aj neskôr poobede.
„Predĺženie odberových hodín chceme zrealizovať v čo najkratšom časovom horizonte,“ hovorí Martina Grožajová z Národnej transfúznej služby. Podľa nej by to tak malo byť do januára budúceho roka.
Predseda českej Spoločnosti pre transfúzne lekárstvo Vít Řeháček hovorí, že transfúzne oddelenia, hlavne vo veľkých mestách, odoberajú krv často i do piatej až siedmej večer.
Ešte dlhšie, až do ôsmej večer, sa dá darovať krv v Dolnom Rakúsku. Vo Viedni pravidelne premáva niekoľko mobilných autobusov, darovať v nich krv možno od jednej do šiestej popoludní.
Autor: mim

Beata
Balogová
