SME

Nájomný byt môže byť sociálna pasca

Jeho nájomníci nemôžu zarobiť príliš málo ani príliš veľa.

Pri odovzdávaní bytov zahrá aj dychovka.Pri odovzdávaní bytov zahrá aj dychovka. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

Sú ľudia, ktorí v čase krízy prídu o nájomný byt, pretože ešte vlani v čase rastu zarobili príliš veľa na to, aby v ňom mohli ostať. Na hypotéku však nemajú. Ocitli sa v pasci finančných kritérií.

BRATISLAVA. ZVOLEN. V roku 2003 sa nasťahovali do nájomného bytu, dnes ho musia opustiť. Štvorčlenná rodina Miroslava Vričana zo Zvolena, o ktorej je reč, tak ako mnohé iné na Slovensku doplatila na to, že vlani sa jej finančne darilo viac, ako je dovolené.

Nájomné byty pri sčítaní v roku 2001 tvorili obecné nájomné byty asi štyri percentá z 1,8 milióna bytov na Slovensku, v 26 135 nájomných bytoch postavených v rokoch 2000 – 2008 môže bývať okolo 67 500 ľudí, nájomná zmluva sa uzatvára na určitý čas – najviac na tri roky, potom ju možno predĺžiť, odkúpiť nájomný byt možno po 30 rokoch od jeho kolaudácie, predkupné právo má jeho nájomník.

SkryťVypnúť reklamu

Obecný nájomný byt totiž nie je pre každého. Kto doň chce, nemôže mať mesačný príjem vyšší ako trojnásobok životného minima – napríklad pre štvorčlennú domácnosť to znamená 467,05 eura (14 070 korún). Každé tri roky prehodnotia jej príjem za minulý rok a keď zistia, že je vyšší, nepredĺžia jej nájomnú zmluvu.

„Prevýšili sme síce trojnásobok životného minima, ale nie natoľko, aby sme sa mohli rozhadzovať. Dcéry študujú na vysokej škole a keď sme sa vlastnou zásluhou dostali na vyšší životný štandard, keď sme si mohli konečne prilepšiť, sme znovu na začiatku,“ ťažká si Vričan.

Vedeli, do čoho idú Kým na Slovensko nedoľahla kríza, ekonomika rástla nevídaným tempom. Troj–, šesť– či deväťročných nájomníkov, ktorých minuloročné príjmy prevýšili zákonom určenú hranicu, podľa všetkého pribudne.

SkryťVypnúť reklamu

Len na zvolenskom Sekieri sa to týka ôsmich rodín. Vedeli však, do čoho idú. „Pri uzatvorení nájomnej zmluvy o podmienkach vedia, takže sa podľa toho musia snažiť o dlhodobé riešenie svojej situácie,“ povedala hovorkyňa ministerstva výstavby Linda Vaškovičová.

Ministerstvo prispieva mestám a obciam na výstavbu nájomných bytov v Programe rozvoja bývania. Vyžaduje však od nich, aby nájomné zmluvy uzatvárali najviac na tri roky – s možnosťou predĺženia.

„Program je určený na pomoc mladým s nižšími príjmami, ide o štartovacie byty. Jeho cieľom je pomôcť na začiatku, ale nemôže vyriešiť a zabezpečiť bývanie navždy,“ pokračuje Vaškovičová.

Bývanie sa rieši dlhodobo Náklady na bývanie sú jednou z najväčších položiek domácností. Ide o dlhodobú záležitosť, takže pri zabezpečovaní je potrebné plánovanie a sporenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Znovu sa dostávame do finančnej tiesne, pretože si musíme vziať úver a vyriešiť si bývanie,“ hovorí Vričan. Nájomníci napísali ministerstvu, úradu vlády i prezidentovi. Zo všetkých miest dostali odpoveď: nemôžeme vám pomôcť.

Sociologička Zuzana Kusá by bola za to, aby nájomníci mohli mať príjem aspoň do štvornásobku životného minima.

„Výsledkom štartovacích bytov je pasca vyžadovaného nízkeho príjmu a zároveň vysokých poplatkov za bývanie, ktorá vylučuje, aby si ľudia žijúci v takýchto bytoch sporili na iné bývanie.“ Čas bývania by neobmedzila.

V Košiciach nájomné zmluvy uzatvárajú iba od jedného do šiestich mesiacov. Jaroslav Vrábeľ z magistrátu tvrdí, že nájomcovia sa v prípade väčšieho zvýšenia svojich príjmov „sami snažia využiť zlepšenie svojej finančnej situácie a vyriešiť bytovú otázku inak – odsťahovaním zo sociálneho bytu z vlastnej iniciatívy“.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv byt vyžrebujú a na konci sa rozvedú

Spôsob, ako obchádzať pravidlá, už obyvatelia nájomných bytov poznajú. Pre rodinu s príliš veľkými príjmami pre tento typ bývania môže byť riešením formálny rozvod.

ZVOLEN. Na začiatku je obrovské napätie a u šťastlivcov, ktorých mestské magistráty vyžrebujú, aj obrovský pocit šťastia. Dostať byt je pre ľudí ako vyhrať v lotérii, pravdepodobnosť nie je veľmi veľká.

Napríklad vo Zvolene evidujú v súčasnosti 1200 žiadostí o byty, záujem je oveľa väčší. Zvolen doteraz postavil približne dvesto nájomných bytov, ešte tento rok sa má začať s výstavbou asi 220.

Záujemcov o nájomné byty je veľa, mestá ich často losujú. FOTO - SME - JÁN KROŠLÁK

Pocit obrovského šťastia sa však rozplýva, ak nájomník začne zarábať priveľa na to, aby ešte plnil kritériá na bývanie v nájomnom dome. Vtedy často prichádzajú na rad triky, ako formálne oblafnúť zákon.

SkryťVypnúť reklamu

„Nám napríklad právnik poradil, aby sme sa rozviedli, aby sa byt posudzoval iba na príjem manželky a dcér. Alebo prihlásiť na trvalý pobyt niekoho, kto nemá vysoký príjem,“ hovorí Zvolenčan Miroslav Vričan.

Nájomník sa môže nedobrovoľne sťahovať aj po desiatkach rokov - napríklad, ak bude „príliš veľa zarábať“, po 24 rokoch strávených v nájomnom byte.

Keďže byt sa bude dať odkúpiť do osobného vlastníctva po 30 rokoch od postavenia domu, keď bude úver za celú stavbu splatený, jeho nástupcovi bude stačiť platiť len šesť rokov a bude jeho.

„Nie je to spravodlivý systém,“ pripúšťa primátor Zvolena Miroslav Kusein.

Upozorňuje však aj na to, že nájomné byty nie sú stavané na obdobie tridsiatich rokov pre jedného nájomníka. Riešia problematiku rodín, ktoré momentálne nemajú dosť peňazí na vlastný byt či dom, ale predpokladá sa, že časom sa „postavia na nohy“ a budú si môcť dovoliť vlastné bývanie.

SkryťVypnúť reklamu

(moj, mch)

Mestá sa poisťujú pred neplatičmi

Dostať sa k nájomnému bytu zväčša trvá roky. Výstavba nestačí počtu žiadostí.

BRATISLAVA. V rokoch 2000 až 2008 sa v rámci Programu rozvoja bývania postavilo 26 135 nájomných bytov. V porovnaní s počtom žiadostí je to málo.

Ich počet mnohonásobne prevyšuje možnosti miest a obcí. Napríklad v Bánovciach nad Bebravou je 284 nájomných bytov a tento rok k nim má pribudnúť 14. Počet žiadostí však prevyšuje 750, takže byty by nestačili, ani keby boli prázdne.

Neplatiči sú síce pomerne častým problémom, niekde ich dokonca pribúda, ale mestá sa už pred nimi poisťujú.

Mnohé všeobecne záväzné nariadenia, ktorými sa upravujú podmienky nájomného bývania, hovoria nielen o príjmovom maxime, ale aj minime. Napríklad v Žiline platí, že mesačný príjem rodiny nesmie byť nižší ako jej životné minimum plus 82,98 eura (2500 korún).

SkryťVypnúť reklamu

V Košiciach sa ročne obmení niekoľko desiatok nájomníkov. „Neplnia si povinnosti, predovšetkým neplatia nájomné alebo poškodzujú byt,“ povedal Jaroslav Vrábeľ z magistrátu.

Jozef Čavojec

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 533
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 264
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 532
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 334
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 407
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu